• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Milletvekilleri için 367 şartı geliyor
07 Ocak 2014 Salı 08:27

Milletvekilleri için 367 şartı geliyor

Tutuklu ve hükümlü vekiller için toplanan komisyon, Anayasa değişikliği konusunda uzlaştı. Bir milletvekilinin sorgulama veya yargılanması için nitelikli çoğunluk şartı aranacak.
AK Parti, CHP ve BDP milletvekillerinden oluşan çalışma grubu, tutuklu ve hükümlü milletvekilleri konusunda Anayasa değişikliği yapılması üzerinde uzlaştı. Yaklaşık iki saat süren toplantı sonrası alınan kararlara göre milletvekilleri Meclis kararı olmadan yakalanamayacak, sorgulanamayacak ve tutuklanamayacak. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Mustafa Şentop, toplantıda tutuklu milletvekilleri konusunda Anayasa değişikliği yapılmasının benimsendiğini ifade ederek, "Konu, partilerin yetkili organlarına götürülecek. Karar sonrasında bir araya gelinecek ya da doğrudan adım atılacak" dedi.
 
Suçüstü durum hariç
Anayasa'nın "yasama dokunulmazlığı" nı düzenleyen 83. maddesinin yeniden yazılması ve "milletvekilliğin düşmesi"ni düzenleyen 84. maddesinde ise kısmi değişiklik yapılması gerektiğini anlatan Şentop, TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nda kabul edilen metnin esas alınmasını da benimsediklerini söyledi. Yapılacak değişiklikle; Anayasanın 14. maddesine yapılacak atfın kaldırılacağını, sadece suçüstü halinin korunacağını belirten Şentop, bir suç işleyen milletvekilinin tutulması, sorgulanması, tutuklanması ve yargılanmasının Meclis'te ancak gizli oy ve nitelikli çoğunlukla mümkün olabileceğini anlattı. Şentop, "Yapılacak düzenlemeden Engin Alan da yararlanabilecek mi?" sorusuna, "Mevcutlarla ilgili bir geçici madde eklenmesi gerekecek. Devam eden yargılamaların da kapsaması için..." dedi.
 
Nitelikli çoğunluk aranacak
CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Anayasa Uzlaşma Komisyonu'ndaki çalışmalardan yararlandıklarını söyledi. Kart, milletvekillinin yakalanması, gözaltına alınması, sorgulanması, tutuklanmasını, Meclis'in üçte iki oyuyla vereceği izne bağladıklarını bildirdi. Kart, bu izin kararının parçalı, her konu başlığı için ayrı ayrı verilebileceğini vurguladı. Kart, Engin Alan ve Sebahat Tuncel'in infazın durdurularak, dönem sonuna bırakılacağını kaydetti. BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan ise, parti yönetimlerinin değerlendirmesini cuma gününe kadar alacaklarını, gelecek hafta pazartesi veya salı günü yeniden biraraya gelebileceklerini kaydetti.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA