• Konya-2 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Milletvekili seçimleri 4 yılda bir yapılacak
21 Ekim 2009 Çarşamba 16:19

Milletvekili seçimleri 4 yılda bir yapılacak

TBMM'nin seçimleri 5 yıl yerine 4 yılda bir yapılacak.
TBMM Anayasa Komisyonu'nda kabul edilen yasa teklifi ile 2007 yılında Anayasada yapılan değişikliğe paralel olarak Milletvekili Seçim Kanunu'nda değişiklik yapılmasını içeriyor. Buna göre, TBMM'nin seçimleri 5 yıl yerine 4 yılda bir yapılacak.

TBMM Anayasa Komisyonu AKP İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu başkanlığında toplandı. Komisyon, AKP Sakarya Milletvekili Ayhan Sefer Üstün ve AKP Bayburt Milletvekili Ülkü Gökalp Güney'in, "Seçim Kanunu'nda Değişiklik" öngören teklifleri birleştirilerek görüşüldü.

Teklifle, 2007 yılında Anayasada yapılan değişikliğe paralel olarak Milletvekili Seçim Kanunu'nda değişiklik yapılmasını içeriyor. Buna göre, TBMM'nin seçimleri 4 yılda bir yapılacak. Bir önceki seçimin yapıldığı tarihten itibaren dört yılın dolmasından önceki son pazar günü, oy verilecek. Oy verme gününden geriye doğru hesaplanacak 90 günlük sürenin ilk günü, seçimin başlangıç tarihi olacak.

Teklifle, nüfusu 2 milletvekili çıkarmaya yetmeyen illerle ilgili de düzenleme yapılıyor. Nüfusu 2 milletvekili çıkarmaya yetmeyen iller, artık nüfus sıralamasında da milletvekili sayısını ikiye çıkaramazsa, önce iki milletvekili çıkaramayan illere ikinci milletvekilliği verilecek. Daha sonra artık nüfus bırakan illerin nüfusları büyüklüklerine göre sıraya konulacak ve bölüştürülmemiş bulunan milletvekilleri bu sıraya göre dağıtılacak.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA