• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Milletimizin iradesi tecelli etmiştir
12 Eylül 2010 Pazar 20:40

'Milletimizin iradesi tecelli etmiştir'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti İstanbul İl Başkanlığı'nda konuşma yapıyor
 Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti İstanbul İl Başkanlığı'nda konuşma yapıyor:

"Türkiye Ramazan Bayramı'nın ardından demokrasi bayramından da yüzünün akıyla çıkmıştır. halk oylamasından anayasa değişikliğinin kabulu için gereklen yüzde 50'nin üzerinde evet oyu çıkmıştır. Anayasamızın 26 maddesinde değişiklik yapan düzenleme yaklaşık yüzde 58 oy oranıyla kabul edilmiştir. Türkiye çapında katılım yüzde 77-78 aralığında olmuştur. Bu oran bundan önceki referandumda yüzde 67 idi. Aziz milletimiz takdir yetkisini kullanarak anayasa değişikliği paketini onaylamıştır.

Bu sonucun ülkemize, milletimize ve bütün vatandaşlarımıza hayırlı olmasını Allah'tan temenni ediyorum. Öncelikle halk oylamasının ülke genelinde huzur ve esenlik içinde gerçekleşmiş olmasından duyduğum memnuniyeti dile getirmek istiyorum. Aldığımız tedbirlerle vatandaşımızı huzur içinde sandığa gitmişler ve hür iradelerini ortaya koymuştur. Demokratik olgunluk tüm dünyaya ders vermiştir.

İleri demokrasi ve hukukun üstünlüğü mücadelemizde tarihi bir eşiği aşmış bulunuyıoruz. Demokrasinin, hukukun adaletin çıtasını el birliği ile yükseltmiş bulunuyoruz. Cumhuriyetimizi tam demokrasi ile taçlandırmak için sandığa gittik. Başımız dik olarak diyoruz ki halk oylamasında milletimizin iradesi tecelli etmiştir. Milletimizin iradesi hangi yönde olursa olsun, saygındır, makbuldür, kıymetlidir. Evet diyenlerin de, Hayır diyenlerin de, sandığa gitmeyenlerin de tercihi saygıdeğerdir. Hiç kimsenin bu iredeyi küçümseme hakkı yoktur. Demokrasi halkın iradesini kabullenmekle bu iradeyi yönetime yansıtmakla, her türlü farklılığı siyasal sürece katmakla anlam kazanır. Demokrasime halk oylamasına katılanlar güç vermiştir. 12 Eylül günü kazanan demokrasimiz olmuştur. Değişimin demokrasi içinde gerçekleşebileceği bir kez daha görülmüştür. Demokrasiye olan inanç, güven bir kez daha ortaya çıkmıştır. Her türlü sorunun çözümünün demokratik siyaset içinde olduğu bir kez daha anlaşılmıştır. Milli iradenin gücü bugün kat be kat artmıştır.

Bugün evet diyenler de kazanmıştır, hayır diyenler de kazanmıştır. Çünkü, ileri demokrasi herkes içindir. Hak ve özgürlükler herkes içindir. Hukukun üstünlüğü herkes içindir. Her bir vatan evladı bu akşam büyük bir kazanç içindedir. İsteseler de istemeseler de her vesayetçi anlayış kaybetmiştir. Bugün bu akşam kaybeden darbeci anlayış olmuştur. Değişime direnen anlayış kaybetmiştir. 12 Eylül günü Türk demokrasi tarihine bir dönüm noktası olarak geçecektir. Hep bununla anılacağız. Darbe anayasası ile kirlenen 12 Eylül tarihi bu halk oylaması ile demokrasi için bir milat olarak tarihe bir parlak sayfa açmıştır. Türkiye'de artık vesayet rejimi tarihe karışacaktır. Darbe heveslilerin hevesleri kursağıdna kalacaktır. Türkiye'de artık milli iradenin gücü her türlü kirli oyunu bozacaktır. Değişime, demokratikleşmeye, büyümeye engel olanlar hiçbir şeyin yanlarına kar kalmayacağını daha iyi anlayacaklardır. Çetelere terör örgütlerine medet umanlar hayal kırıklığı yaşayacaktır. Evet, milletimizin demokrasi özleminin bir neticesidir.

Bu anayasa değişikliği bir AK Parti projesi değildir. Bir güven oyu da değildir. Muhalefet partilerinden bir tanesi bu bir güven oylaması diyordu. Acaba bundan sonrasını ne diye izah edecek bunu merak ediyorum. Ülke aydınlıktan karanlık bir döneme girmiştir diye bir açıklama yapıyor. Tam aksine ülke karanlıktan aydınlığa çıkıyor. Ama siyaseti öğrenmeleri gerekiyor. Zira bugün partiler oylanmamıştır, rahat olsun biz bu işin içine öyle girdik. Farklı siyasi görüşten insanların inandıkları doğrulara verdiği bir destektir. Vicdanının sesini dinleyerek bu değişikliklere kulak veren her bir vatandaşı gönülden kutluyorum.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konyaspor'dan teknik direktör açıklaması
  • Yolcu otobüsü devrildi: 3 ölü, 20 yaralı
  • Ekmek fırınında patlama paniğe neden oldu
  • Yüzmek için girdikleri gölette boğuldular!
  • Konyalı Abdüllatif Şener'e yine tepki gösterdi!

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA