• Konya7 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MHPye: Kan üzerinden siyaset yapma
12 Temmuz 2009 Pazar 20:23

MHP'ye: ''Kan üzerinden siyaset yapma''

Erdoğan'dan Bahçeli'ye 'Uygur Türkçesi' sorusu Erdoğan, Çin'in Uygur özerk bölgesinde yaşananları bir kez daha vahşet olarak niteledi, medyaya ve muhalefete yüklendi.
Erdoğan, Antalya Kepez Spor Salonu'nda düzenlenen AK Parti Antalya 3. Olağan Kongresi'nde yaptığı konuştu.

Erdoğan önce Milliyet gazetesinde yayımlanan, Uygur Amerikan Derneği Başkanı Rabiya Kadir'in Türkiye'den vize alamadığı haberini yalanladı.

Erdoğan Dışişleri Bakanlığı'ndan aldığı bilginin, Rabiya Kadir'in 2006 yılında Yalova'ya gelmediği, burada bir konuşma yapmadığı yönünde olduğunu belirtti.

Milliyet gazetesi Rabiya Kadir'in, 2006'da Yalova'da, Çin'in Uygur Türklerine baskısını anlattığı konuşması nedeniyle Çin'in verdiği nota yüzünden Türkiye'ye girişinin kısıtlandığını yazmıştı.

Başbakan Erdoğan, medyayı eleştirdikten sonra muhalefete de yüklendi. G-8 zirvesindeki tutumu nedeniyle kendisini "Orada da 'one minute' deseydin, yanında olurduk" sözleriyle eleştiren MHP lideri Devlet Bahçeli'ye "Sen duymuyorsan ben ne yapayım?" diyerek cevap verdi.

Erdoğan Bahçeli'ye "Kan üzerinden siyaset yapma" dedi.

"Antalyalı seçmenin iradesi..."

Erdoğan, "29 Mart seçimlerinde Antalyalı vatandaşlarımızın ortaya koyduğu irade ve tercihi saygıyla karşılıyoruz. Bu açıdan şunu da belirtmekte fayda görüyorum: Değerli kardeşlerim, (Başbakan Antalya'ya küstü) dediler, (Başbakan artık Antalya'ya gelmez) dediler. (Antalya artık hizmet alamaz, yatırım göremez) dediler. Bu ifadeler ana muhalefetin aynaya bakarak kendini takdim etmesidir. Onlar kendilerini anlatıyorlar. Onlar hiçbir zaman hizmeti takdir etmemişlerdir. Hizmet verenleri takdir etmemişlerdir. Hizmetkar insanları bu ülkede alkışlamamışlardır" dedi.

"Biz burada CHP'ye hizmet etmiyoruz ki" diyen Erdoğan, "Biz Antalya'ya ve Antalya'da yaşayan tüm vatandaşlarımıza hizmet ediyoruz. Bizim Antalya sevdamız, Antalya tutkumuz hafif bir rüzgarla savrulup gidecek değil. 81 vilayetimize nasıl adaletli bir şekilde hizmet taşıyorsak, aynı şekilde Antalya'ya da hizmetlerimiz devam edecek. Şehirlerimizi onlar gibi asla bir kale gibi görmedik. Tüm şehirlerimizi medeniyetin bir aynası olarak gördük. Şehirlerimiz kalkınırsa Türkiye kalkınır, şehirlerimiz ilerlerse Türkiye ilerler. Kalkınma da, demokraside önce şehirlerden başlar. Bunun yaklaşımı içinde olduk" dedi.

"CHP'yi İSKİ skandalından tanırız"

Öz eleştiri yaptıklarını, kendi içlerinde yenilenmeyi, tazelenmeyi her fırsatta gerçekleştirdiklerini vurgulayan Erdoğan, "Kabinemizin 9'u değişirken buraya bir başkası gelmedi. AK Partili arkadaşlarım kabinede geldi görev aldı. Değişen bir şey yok. Arkadaşlarımın hepsi AK Parti için bu yolculuğunu devam ettiriyor. Sayın Baykal, partinizin başında olduğunuz süre boyunca siz her seçimde, seçim kaybettiniz. Barajın altında kaldınız. İkinci, üçüncü parti oldunuz. Kısa süreli koalisyonların dışında iktidar yüzü görmediniz, göremediniz. Partinizde hangi reformu yaptınız, hangi revizyonu yaptınız, hangi düzenlemeyi yaptınız. O koltuktan kalkmayı, yerinizi gençlere bırakmayı hiç düşündünüz mü?" diye konuştu.

Baykal'a her seçimde alınan başarısızlıktan dolayı kendisine ve yakın çevresine fatura kesmeyi düşünüp düşünmediğini Başbakan Erdoğan, "Hiçbir kere olsun aziz milletin size verdiği mesajları doğru okumayı aklınızın ucundan geçirdiniz mi? Siz önce bir iğneyi kendinize batırın, önce kendiniz bir aynaya bakın. Biz zaten sizi çok iyi tanırız. Sizi İstanbul'dan, Kocaeli'nden, Ankara'dan tanırız. Biz CHP'yi İSKİ skandalından, Yuvacık barajındaki skandaldan, Çankaya'daki yamyamlar skandalından tanırız. Sizi gayet iyi tanırız. Ve sizi en son işte Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 1 trilyonluk cezadan tanırız. Hazine'den aldığınız o parayı nerede harcadınız onu anlat onu? Bak 1 trilyon cezaya mahkum oldunuz. Yolsuzluklardan bahsediyorsun, bu ne? Ne bu? Önce bunun hesabını ver" dedi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nde yönetimin CHP'li olduğunu, ancak göreve gelir gelmez iki kişinin rüşvet skandalıyla gittiğini kaydeden Erdoğan, "Acaba gelecek seçime kadar kaç arkadaşları daha gidecek. Acaba gelecek seçime kadar kaç skandal daha patlayacak. Ben Antalyalı kardeşlerimden rica ediyorum. Antalya'ya sahip çıkınız, Antalya'nın kaynaklarına sahip çıkınız. Antalya'nın projelerine, Antalya'nın kazanımlarına sahip çıkınız" ifadelerini kullandı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA