• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MHPnin Skandal Aktörü İhsan Barutçu katil(miş)?
11 Mayıs 2011 Çarşamba 14:50

MHP'nin 'Skandal Aktörü' İhsan Barutçu katil(miş)?

Kaset skandalı ile MHP'nin başını ağrıtan İstanbul eski İl Başkanı İhsan Barutçu hakkında cinayet suçlaması yapıldı! Peki, Barutçu kimin katili?
Ülkücü camia içinde bazı kaynaklar İhsan Barutçu ismini son günlerin kaset skandalı haberi ile değil, 23 Şubat 1979 gününü hatırlıyorlar. Yani Metin Yüksel'in öldürüldüğü gün! Çünkü bu cinayeti Barutçu ile beraber bir arkadaşının tertiplediği iddia ediliyor.

Peki Metin Yüksel kimdi?

Metin Yüksel 80 öncesinin önemli İslamcı gençlik önderlerinden biriydi. İstanbul'daki Fatih Akıncılarının lideri... O dönem MSP İstanbul İl Gençlik Kolları Başkanı olan Tayyip Erdoğan'ın dava arkadaşı ve yol arkadaşıydı aynı zamanda.

Yüksel bir cuma namazı çıkışı Fatih Camii avlusunda bir pusuyla katledildi. Akıncılara yönelik planlanan ilk büyük cinayetti bu. Muhtemelen amaç, ısrarla silahlı terör eylemlerinden uzak duran İslamcı gençliği de bu kan döngüsüne dahil etmekti.

İddiaya göre işte şu an MHP İstanbul İl Başkanı olan ve kasetle gündeme gelen İhsan Barutçu, Metin Yüksel'in katil zanlılarından biri. Metin Yüksel cinayetinden yargılanmış, mahkum olmuş ve 1991 affına kadar da bu suçtan hapis yatmış. Cinayetin görgü tanıkları İhsan Barutçu'nun bu cinayeti bir arkadaşıyla beraber organize ettiğini söylüyorlar. Bu tanıklardan biri de Yüksel'in katledildiği sırada yanında olan arkadaşı Mehmet Ali Tekin. Tekin'e göre Barutçu'nun ortağı tetiği çekmiş. Tekin bunun üzerine müdahale etmeye kalkışınca İhsan Barutçu, Tekin'in sırtına silah dayamış ve 'Sakın davranma' demiş.

Bir de başka mesele var: Yüksel'in yakın çevresine göre bu cinayeti planlayan Özel Harp Dairesi'ydi. O halde İhsan Barutçu Özel Harp Dairesi'ne mi çalışıyordu? Öyleyse çok vahim çünkü o zaman şunu da sormamız gerek: Hani MHP tüm bu karanlık işler ve illegal aktörlerle bağlantısını kesmişti? İstanbul İl Başkanlığı gibi bir makama bu yapılarla bağlantılı birini oturtabiliyorsa bunun sorumluluğunu kim üzerine alacak? 

İŞTE ŞOK RÖPORTAJ!


Müfit Yüksel, ağabeyi Metin Yüksel'in İhsan Barutçu'yu solcuların elinden kurtardığını ifade etti. Yüksel, ortaya atılan iddialarla ilgili olarak net konuştu: Bu iddia kesinlikle doğru.

Son günlerde art arda bazı kasetler çıkıyor ortaya. Kaseti ortaya çıkan isimlerden birisi de MHP İstanbul İl Başkanı İhsan Barutçu. Kaseti ortaya çıkan ve gündeme oturan İhsan Barutçu aslında sizin için bilindik bir isim değil mi?

Evet, maalesef çok iyi bildiğim bir isim…

Peki Barutçu'nun Türkiye'deki dindar gençliğin önderlerinden sayılan ve ağabeyiniz olan Metin Yüksel'in şehit edilmesi olayının içinde olduğu gündeme yansıdı. Öncelikle bu iddia doğru mu?

Bu iddia kesinlikle doğru…

Barutçu'nun nasıl bir payı var? Olay sırasında yakınlarda mıydınız ve siz de bunu tahkik ettiniz mi?

Barutçu'yu ondan önce tanıyorduk, Vefa Lisesindeydi ve daha öncesinden de saldırıları vardı. Rahmetli Metin o olaydan 2 yıl önce onu İhsan Barutçu'yu solcuların elinden kurtarmıştı, fakat Barutçu daha sonra Metin Yüksel'i şehit eden grubun içindeydi.

Metin'in şehadetinden bir gece önce de İhsan Barutçu'nun arkadaşları "buradan sizleri söküp atacağız diyerek bana saldırmışlar, kalın sopalarla beni dövmüşlerdi. Metin Yüksel, şehit olduğu günün sabahı gelmişti İzmir'den.

Bir gece önce size sopalarla saldırdılar, bunu yapan grubun başında da İhsan Barutçu mu vardı?

Evet, ama bizzat sopayla vuran isim Selman Oran'dı. Ertesi gün Metin Yüksel Fatih Camii avlusunda şehit edildi. Şehit olmadan önce saldırganlarla konuşma isteği oluyor sanırım cami avlusunda. Evet, "Konuşalım" diyor fakat karşı grup ateş açıyor. İhsan Bal, Mithat Gönen, Ali Bilir bu isimlerdendi…

Hangileri hapis yattı?

Mithat Gönen, Selman Oran, İhsan Barutçu ve Ali Bilir ilk yargılananlardı. İhsan Bal daha sonra yakalandı.

İhsan Barutçu'nun hapis yatması bu saldırı dolayısıyla mıydı?

Bu saldırı sebebi ile yakalandı, fakat başka vukuatları da çıktı. Gasp olayından da ceza almıştı.

İhsan Barutçu bu olaydan sonra kaç yıl hapis yattı?

1991'e kadar hapis yattı. Oradan da cezası bitmeden çıktı. Şartlı salıverilerek çıktı hapisten. Yani sadece 11 yıl yattı.

Metin Yüksel'in şehadetinin böyle bir olayla tekrar gündeme gelmesi karşısında ne hissettiniz?


O günleri hatırladım. O günlerde çıkan gazete kupürlerini tekrar karıştırdım ve aşırı derecede hüzünlendim. Metin Yüksel, benim hem abimdi, hem de insan olarak çok sevdiğim biriydi.

Bu vesileyle bu kişilerin kamuoyunda iç yüzlerinin ortaya çıkmış olması size ne hissettirdi?

Allah intikam sahibidir ve bu insanları zelil ediyor. Katiller yaptıkları ile kalmayacak.

Siz de bu olayların ayrıntıları ile ilgili o dönemde çıkan küpürler var değil mi?


Evet, var.

Kaynak: Haber365
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • “Konut almakta acele edin”
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA