• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MHPnin derdi CHPyi iktidar yapmak
26 Mart 2010 Cuma 14:07

MHP'nin derdi CHP'yi iktidar yapmak

Gül'ün köşke çıktığı süreçteki rolünden ötürü MHP'ye dikkat çeken Koru, 'bu tavır MHP'ye hiç mi hiç yakışmıyor. MHP'nin derdi CHP'yi iktidara mı taşımak' diye yazdı.

Anayasa değişiklik paketine CHP'nin tavrını normal karşılayan Yenişafak yazarı Fehmi Koru, MHP'nin tavrına bir türlü anlam veremiyor. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün köşke çıktığı süreçteki rolünden ötürü MHP'ye dikkat çeken Koru, 'bu tavır MHP'ye hiç mi hiç yakışmıyor. MHP'nin derdi CHP'yi iktidara mı taşımak' diye yazdı.

İşte Fehmi Koru'nun bugün köşesinde kaleme aldığı o yazı:

MHP'YE YAKIŞMIYOR
Anayasa değişikliği ciddiye binince CHP'nin benimsediği tavrı anlamak sonuçta kolay: Ak Parti'nin her dediğine itirazı 'misyon' bilen bir parti o; değişiklikler gerçekleştiğinde geleneksel iktidar ittifakları darbe yiyecek; Türkiye'nin daha demokrat ve hukuk devleti özelliklerine sahip olmasını da varlığına 'tehdit' sayıyor...

1982 Anayasası'na son biçimini veren beş general darbe sonrasında CHP'yi de kapatmıştı; CHP'nin 27 Mayıs'ta (1960) edindiği alışkanlığını buna rağmen değiştirmediği çok açık. Yargıyla sürtüşme halinde gidilecek bir halkoylamasında 'Hayır' oylarına sahip çıkmasının genel seçimde işine yarayacağını da düşünüyor olmalı CHP yönetimi...

Peki de, bu kargaşadan MHP'nin beklediği ne?
İdeolojisi ters gelebilir, üslubuna takılabilirsiniz, ancak MHP yine de 'halktan yana' bir parti. Ülke ve halkın çıkarı söz konusu olduğunda, ya da halkın eğilimini anladığında, 'ideolojik' sertliğini unutabiliyor MHP... Aksi gerçek olsaydı, Abdullah Gül'ü Çankaya Köşkü'ne çıkaran süreç yaşanamazdı. 'Başörtüsü yasağı'nı üniversitelerden kaldırmak için yapılan anayasa değişikliği MHP'nin de oylarıyla gerçekleşmişti.

Ertuğrul Özkök'ün "411 el kaosa kalktı" manşetini uygun gördüğü, CHP'nin başvurusuyla Anayasa Mahkemesi'nin 'yetkisi dışına çıkarak' iptal ettiği, Ak Parti'yi kapatma davasında 'en sağlam kanıt' olarak kullanılan girişim... Bir 'AKP-MHP ortak girişimi' idi o...

AYNI MHP PAKETİ GÖRMEK İSTEMİYOR
Aynı MHP şimdi 'anayasa değişikliği' sözünü duymak, pakette neler bulunduğunu öğrenmek bile istemiyor...

Değiştirilmek istenen anayasanın müellifi olan 12 Eylülcüler CHP'yi kapatmakla yetinse de, MHP'yi ve Ülkücü kadroları yıllar süren mahkemelere sürüklemiş, cezaevlerinde misafir etmişti. İşkence cehenneminden geçirerek hem de... 1982 Anayasası'nın amaçladığı yeni düzende MHP ideolojisine yer olmadığını en yetkili ağızlardan işitmiştik. 'Görünmeyen iktidar' kendisi için Ak Parti'yi ne kadar 'hasım' görüyor ise MHP ve kadrolarını daha büyük bir 'düşman' sayıyor.

MHP, bu gerçeklere rağmen, 1982 Anayasası'nın 'görünmeyen iktidara' imkân sağlayan maddelerinin değiştirilmesine karşı çıkıyor, pakette neler olduğunu dinlemek bile istemiyor.

Size de tuhaf gelmiyor mu bu durum?
Tuhaf gelmeyecek, doğru olan tavır, bugüne kadar hiçbir 'sağ' iktidarın cesaret edemediği rejimi vesayetten kurtarmayı amaçlayan anayasa değişikliği girişimini ciddiye almak, paketin eksikleri varsa onları gidermek, yanlışları varsa düzeltilmesini talep etmek olmalıydı. MHP'den gelecek makul tek çıkış, "Neden paketi birlikte hazırlamadık?" serzenişi olabilirdi.

Pakete kulaklarını tıkamış, anayasa değişikliği girişimine geçit vermemeye hazırlanan MHP görüntüsü partinin bugüne kadar izlediği politik çizgiyle çelişiyor.

Değişiklik girişimi başarısızlığa uğrarsa kendi tavrını nasıl izah edecek MHP? Halkoylamasına sunulduğunda değişiklik paketi, halkın karşısında ne söyleyecek MHP'liler? Daha ileri gideyim: Diyelim bir sonraki seçimden tek başına iktidarı elde ederek çıktı MHP, AK Parti'nin sekiz yıldır çektiklerine bir de o mu tahammül etmek zorunda kalacak?

AMAÇ CHP'YE İKTİDAR YOLU AÇMAK MI
CHP'ye ve CHP sözcülerinin anayasa değişikliklerine neden karşı çıktıkları yolundaki açıklamalarına bakarak yanlış yerde durduğunu fark etmiyor mu MHP? Yoksa derdi, CHP'ye iktidar yolunu açmak mı?

Anayasa değişikliği siyasi zemini kristalize etti; etrafınıza bir bakın, herkes kendisinden beklenebilecek tavrı derhal aldı. Antrenör bile ortaya çıktı; kendisi moral ve itibar olarak yerlerde sürünürken peşine takılacakları aynı derekeye düşürmenin derdinde olan antrenör...

MHP'YE HİÇ Mİ HİÇ YAKIŞMIYOR
Ve bunların yanında MHP...

Bazıları "Yakışıyor" dese de, konuşlandığı yere hiç mi hiç yakışmıyor MHP.

YORUMLAR
SANKİ GÜLÜ İDTEYEREK SEÇTİLER.
durmuş ali
SAYIN GÜLÜ SEÇMEYECEĞİZ DESELER NE OLACAK TI.CUMHURBAŞKANI SEÇİLEMEYECEK VE YANİ SEÇİME GİDİLECEKTİ.YENİ SEÇİMDEDE CUMHURBAŞKANINI SEÇMEYEN MHP YE HALK SİZCE YÜZDE 5 OY VERİRİMİYDİ.MHP KENDİ MİLLETVEKİLLİKLERİNİ VE EMEKLİLİKLERİNİ GARANTİ ALTINA ALMAK İÇİN CUMHURBAŞKANI SEÇİMİNE GİRDİ.
88.228.107.136
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • “Konut almakta acele edin”
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA