• Konya22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MHPli yetkililer gelişmelerden rahatsız olmuşlar
22 Eylül 2014 Pazartesi 17:44

"MHP'li yetkililer gelişmelerden rahatsız olmuşlar"

AK Parti Grup Başkanvekili Elitaş, MHP'li yetkililerin Irak'ta alıkonulan diplomatların sağ salim kurtarılmasından rahatsız olduğunu belirtti.
AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, gazetecilerle sohbetinde, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile MHP Genel Başkan yardımcılarının Kuzey Irak’ta 101 gün rehin tutulan konsolosluk görevlileriyle ilgili yaptıkları açıklamaların hazin ve üzüntü verici bulduğunu ifade etti.
 
"Şuursuzca, ne söylediği belli olmayan, sonuçlarına milletçe sevinmek yerine farklı şekilde öküz altında buzağı arayarak bu tarihi sevinci küçültmek için ellerinden gelen gayreti gösteriyorlar" diyen Elitaş, MHP'li yetkililerin gelişmeden rahatsız olmuş izlenimi verdiğini belirtti. Yapılan açıklamaların "aklı başında açıklamalar olmadığını" savunan Elitaş, şunları kaydetti:
 
"Farklı farklı tanımlamalar yaparak, 'IŞİD’i tanıma' gibi, hiç kimsenin aklına hayaline gelmeyen farklı söylemlerle bu sevinci hüzün haline dönüştürmek için büyük bir yanlışlık içerisinde, talihsiz açıklamalarda bulunuyorlar. 49 görevlimizin, 46 vatandaşımızın kılına zarar gelmeden, burunları kanamadan teslim alınması, kurtarılması tarihi bir önem taşımaktadır. Büyük bir başarıdır. Bu başarıyı gölgelemek için gayret gösteriyorlar. Maalesef MHPnin,  49 görevlinin sağ salim kurtarılmasından rahatsız olmuş gibi bir intiba ortaya çıkıyor.  Kargaşadan, insanların başka ülkede hayatlarını kaybetmelerinden, Türkiye’de akan kanın durmasından, kendi altlarındaki zeminin kaydığı hissi ve kaygısıyla hezeyan içinde demeçler veriyorlar. MHP’nin yetkililerine tavsiyede bulunuyorum; kan üzerinden, şiddet üzerinden, olumsuzluklar üzerinden siyaset yapmak yerine; güzellikler  ve hedefler üzerinden siyaset yapmayı kendilerine ilke edinmeliler. "
 
Meclis Irak ve Suriye tezkerelerini bekliyor
 
Elitaş, AA muhabirine yapıtğı açıklamada ise 1 Ekim'de başlayacak yeni yasama yılında ilk olarak süresi dolacak olan Irak ve Suriye tezkerelerinin ele alınacağını söyledi. Irak Tezkeresi'nin 4 Ekim'de, Suriye Tezkeresi'nin süresinin ise 17 Ekim'de dolduğunu hatırlatan Elitaş, Genel Kurul'da 2 Ekim tarihinde  görüşmeyi planladıklarını anlattı.
 
Gelişen olaylar ve değişen süreç çerçevesinde her iki tezkerenin de yenilenmesi gerektiğini belirten Elitaş, kapsamının ve şümulünün de değiştirilmesi gerektiğini ifade etti. Tezkerelerin birleştirilip birleştirilmeyeceği sorusuna Elitaş, "TBMM'de teknik olarak tek bir tezkere olarak görüşülmesi mümkün. Buna karar verecek olan da Hükümet'tir. Hükümet iki tezkere görüşelim derse, iki tezkere görüşülür; tek tezkere olarak ayarladığı takdirde tek tezkere olarak değerlendirilir. Ben tek  gelmesinin uygun olduğu, olabileceği kanaatindeyim. Tek bir tezkere olabileceği kanaatindeyim. Çünkü ülkeler ayrı olsa da tehlike ve hedef aynı... O anlamda baktığımızda tek tezkereyle değerlendirilebilir" diye konuştu.
 
Tezkerelerin henüz Meclis'e gelmediğini hatırlatan Elitaş, "Her an gelmesini bekliyoruz. Gelecek Tezkere veya tezkerelerin süresi, diğerleri gibi bir yıl olacak" dedi. 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Selçuk’ta Türkiye – Afrika İlişkileri Anlatıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA