• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MHPde muhalifler geri adım atmıyor
13 Ocak 2016 Çarşamba 08:36

MHP'de muhalifler geri adım atmıyor

MHP’li muhalifler Bahçeli’nin 'mahkemeye gitsinler' çıkışına rağmen olağanüstü kurultay için topladıkları delege imzalarını bu hafta sonuna kadar partiye verecek. İmzaların kabul edilmemesi halinde muhalifler kayyum başvurusunda bulunacak.

Milliyetçi Hareket Partisi'nde (MHP) muhaliflerin olağanüstü kurultay toplama mücadelesi sürüyor. Bazı delegelerin “diğer adayları küstürmemek" için fazla imza verdiğinin belirlenmesi üzerine muhaliflerin avukatları, hafta içi toplanarak delege imzalarının tasnifini yapacak. Noter onaylı imzaların gelecek hafta başına kadar MHP Genel Merkezi'ne verilmesi bekleniyor. Bahçeli'nin “başvuruyu kabul etmeyecekleri" yönündeki açıklamalarına rağmen avukatlar imzaları partiye götürecek ve teslim etmeye çalışacak.

KAYYUM ATANABİLİR

Muhalifler, “muhalif delegelerin ortaya çıkması amacıyla başvurunun parti tarafından kabul edileceğini" öngörüyor. Eğer avukatlar, imzaları vermek üzere gittiklerinde binaya alınmazlarsa aynı gün mahkemeye başvuracaklar. Mahkeme başvuruyu haklı görürse Genel Merkezin olağanüstü kurultayı kararda belirtilen sürede toplaması veya MHP üyeleri arasından 3-4 kişilik bir kayyum heyeti atayarak kurultayı bu heyetin yapması yönünde karar alabilecek.

KANUNDA BELİRTİLİYOR

Eski Adalet Bakanı ve Anayasa Hukukçusu Prof. Dr. Hikmet Sami Türk, Siyasi Partiler Kanunu'nda büyük kongrenin kimler tarafından, kimlerin istemi üzerine toplanacağının belirtildiğini söyledi.

'PARTİ BU DURUMA DÜŞMEMELİ'

Türk, “Siyasi Partiler Kanunu'na göre, MHP'de imzalar gerekli sayıya ulaşırsa bunu Genel Başkan'a sunacaklardır. Genel Başkan bunun gereğini yerine getirmek durumunda. Aksi halde yargıya başvurulması, yargı tarafından büyük kongrenin toplantıya çağrılması söz konusu olabilir ama MHP gibi köklü bir partinin bu duruma düşmemesi gerekir" dedi.

'BUNA FIRSAT VERMEZ'

Türk, mahkeme tarafından kurultay için kayyum atama yoluna gidilebileceğini ancak bunun çok istisnai olduğuna işaret ederek, böyle bir durumun, o partinin organları ortadan kalktığı zaman söz konusu olabildiğini dile getirdi. Türk, MHP'de gerekli organların, başkanın iş başında olduğunu belirterek, imzaların toplanması halinde kayyum atanarak kamuoyunda farklı bir imaj oluşmaması için Genel Başkan tarafından gereğinin yapılması gerektiğini kaydetti.

Bahçeli'den Kahraman'a olumlu cevap

Yeni anayasa çalışmalarını yürütecek Anayasa Uzlaşma Komisyonu kurulması için meclisde grubu bulunan parti liderlerine mektup gönderen TBMM Başkanı İsmail Kahraman'a ilk cevap MHP lideri Bahçeli'den geldi. Bahçeli dün gönderdiği mektubunda yeni anayasa için engel görmediklerini ve MHP olarak üzerlerine düşen görevi yapacaklarını belirtti.

ÜZERİMİZE DÜŞENİ SAMİMİYETLE YAPACAĞIZ

Bahçeli, cevaben gönderdiği mektupta, 140 yıllık anayasa tartışmasının diyalog kapsayıcı uzlaşma ile bitirilmesi gerektiğini vurguladı. Bahçeli, "Parti olarak biz de bu konuda olumlu ve sıcak bir tutum içindeyiz. MHP olarak anayasanın yenilenmesi konusunda herhangi bir engel görmediğimizi, bu kapsamda üzerimize düşeni yapacağımızı samimiyetle muhataplarımıza ilettik" ifadelerini kullandı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA