• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MGK Genel Sekreterliğine vali atanacak
24 Ağustos 2009 Pazartesi 10:21

MGK Genel Sekreterliği'ne vali atanacak

MGK Genel Sekreterliği'nde başlattığı sivilleşmeyi sürdüren hükümet, generallerden büyükelçiye geçen göreve artık bir vali atayacak.
Bir zamanlar Türkiye'nin yönetiminde kritik bir konuma sahip olan ve başında bir orgeneral bulunan Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Genel Sekreterliği'ne Ağustos 2004'te bir büyükelçi atanmıştı. Genel Sekreterliğe bir sivilin atanmasının yanında kurumun yapısı da genel itibarıyla sivilleştirildi.
 
Askeri personel sayısı azaltılırken, psikolojik savaş planları hazırlayan Toplumla İlişkiler Daire Başkanlığı ile sivil toplum kuruluşları ve partilerle ilgili bilgi toplayan Bilgi Toplama Grup Başkanlığı lağvedildi. Genel sekreterlik kampüsündeki askeri bölük de taşındı. MGK'nın kapıları tarihinde ilk kez Eylül 2004'te basına açıldı. Bu gelişmeler, demokratikleşme ve sivilleşme yönünde en büyük adımlardan biri olarak görüldü. Genel sekreter'in sivil olması ve yasanın değişmiş olması kurumun sivilleşmesini tam olarak sağlayamadı.

Yönetmelikle belirlenen 3 genel sekreter yardımcılığının sadece birisi ihdas edildi ve buraya bir tümgeneral atandı. Tek genel sekreter yardımcısının asker olması nedeniyle devletin sivil kurumlarıyla birlikte yürütülen çalışmalarda uyumsuzluklar yaşandı. Kurumdaki sivilleşmeyi tamamlamak isteyen hükümet, MGK Genel Sekreteri Tahsin Burcuoğlu'nu Paris'e büyükelçi olarak göndererek yeni bir genel sekreter atamaya hazırlanıyor. Hükümetin, yeni MGK Genel Sekreteri olarak atayacağı kişinin ise büyükelçi değil vali olmasını planladığı ifade ediliyor.
 
Genel sekreterliğe hangi valinin atanacağı ise şimdilik merak konusu. Kulislerde en güçlü aday olarak, Başbakanlık Güvenlik İşleri Genel Müdürlüğü yapan ve şimdi Hakkari Valisi olan Muammer Türker'in adı geçiyor. Türker, güvenlik konularındaki etkinliği ve tecrübesi ile biliniyor.

MGK'daki değişim, tepedeki ismin vali kökenli biri olmasıyla sınırlı kalmayacak. Boş bulunan 2 genel sekreter yardımcılığı kadroları da doldurularak iki sivil isim atanacak. Bu hamlenin, kurumu dünyadaki benzerlerine daha da yaklaştıracağı ifade ediliyor.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA