• Konya22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
M.Fatih Çıtlak Mevlana dostlarıyla buluştu
05 Mayıs 2014 Pazartesi 16:32

M.Fatih Çıtlak Mevlana dostlarıyla buluştu

Selçuk Üniversitesi tarafından Hz. Mevlana ve ailesinin Konya'ya teşriflerinin 786. yılı anısına düzenlenen konferansta Araştırmacı-Yazar M. Fatih Çıtlak dinleyicilerle buluştu.

Büyükşehir Belediyesi Mevlana Kültür Merkezi Sultan Veled Salonu’ndaki konferansa Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Musa Özcan, Mevlana Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Nuri Şimşekler, Hz. Mevlana'nın 22. kuşak torunu Makam Çelebisi Faruk Hemdem Çelebi ile akademisyenler ve vatandaşlar katıldı. Şimdiye kadar birçok kıymetli şahsiyetin Mevlana ve kültürüne hizmet ettiğini, geçmişte bu kutlu yolda gerekenin fazlasıyla yapıldığını, ancak artık yeni şeyler yapmak gerektiğini belirten M.Fatih Çıtlak, “Günümüzde her şeyin orijinalini ve organiğini arayan insanoğlu bu 800 yıllık kültürü aslına uygun olarak yansıtmak için mutlaka bilgiler ve oluşumlar üretmek ve sunmak zorundadır. Tüm bunları yaparken otantizmi kaybetmeden dönemin ruhunu yaşatarak yeni nesillere aktarmalıyız. Bu hususta da üniversitelere ve Mevlana Araştırmaları Enstitüsü’ne büyük görevler düşmektedir” dedi.
Bugün Hz Mevlana’nın daha iyi anlaşılması ve yaşatılması için özellikle de Mevlana Müzesi ve türbesinin daha otantik hale getirilmesi, Hz Mevlana ve eserlerinin halka anlatılması gerektiğine inandığını söyleyen Çıtlak, “Mevlana ve Mevlevilik kültürünü yaşatmak için Uluslararası Mevlana Vakfı projesi dahilinde yapılması düşünülen ‘Mevlevi Köyü Projesi’nin belki de en önemli aşamalardan biridir. Bunun yanı sıra bu düşünce ve felsefeyi devam ettirecek yeni cevherlere ihtiyaç vardır. İşlenecek yeni kumaşların itina ile işlenip bu yola gönül vermiş gençlerimizin en güzel şekilde yetiştirilmesi gerekir. Testi, pişirilmiş topraktan yapılmıştır. O yüzden içine konan suyu bulandırmadığı gibi berrak ve soğuk tutar. İnsan bir toprak testiyse Mevlana o testiye dökülen ab-ı hayat çeşmesidir” şeklinde konuştu.
ENSTİTÜ ÖNEMLİ BİR GÖREVİ YERİNE GETİRİYOR
Hz. Mevlana gibi büyük bir Allah dostu ve aliminin bütün tanınmışlığına rağmen yeterince anlaşılıp özümsenmediğini, hatta bununla ilgili de çalışmaların eksik olduğunu ifade eden Çıtlak, “Çalışmaların illaki akademik değer taşıması gerekmiyor. İnsanlığa mal olmalı ve Mevlana ve Mevlevilik kültürünü her daim her şekilde devam ettirilmeli” dedi.
Konya'ya her gelişinde çok büyük mutluluk duyduğunu ve bu anlamlı günde davet edildiği için Selçuk Üniversitesi’ne ve Mevlana Araştırmaları Enstitüsü’ne teşekkürlerini dile getiren Çıtlak, enstitünün bu kültürümüzün araştırılması ve doğru bir şekilde yansıtılması adına önemli vazifeler yerine getirmeye çalıştığını ifade etti. Yoğun bir katılımcı kitlesinin dinlediği konferansın sonunda günün anısına Mevlana Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Nuri Şimşekler, Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Musa Özcan ve Hz. Mevlana'nın 22. kuşak torunu Makam Çelebisi Faruk Hemdem Çelebi M. Fatih Çıtlak'a plaket ve çeşitli hediyeler takdim etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • “Konut almakta acele edin”
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA