• Konya22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mezun ol, işin elinde
08 Ağustos 2012 Çarşamba 12:45

Mezun ol, işin elinde

Konya Organize sanayi bölgesinde kurulan okul, bitiminde iş garantisi verilen Mehmet Tuza Pakpen Teknik ve Endüstri Meslek lisesi 2012-2013 eğitim-öğretim yılında ilk öğrencilerini alacak.
 Konya’da faaliyet gösteren sanayi kuruluşlarından Pakpen Şirketler Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Tuza tarafından yaptırılarak, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağışlanan Mehmet Tuza Pakpen Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, 2012-2013 eğitim-öğretim yılında öğrenci almaya hazırlanıyor. Konya Organize Sanayi Bölgesi’ndeki okulda okuyacak olan öğrenciler bölgedeki fabrikalarda staj yapabilecek, mezun olduktan sonra da işleri hazır olacak.

Türkiye sanayisinin en önemli şehirlerinden biri olan Konya’da, mesleki eğitimde örnek olacak bir proje hayata geçti. Hayırsever İşadamı Mehmet Tuza tarafından yaptırılarak, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağışlanan 800 öğrenci kapasiteli Mehmet Tuza Pakpen Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, 2012-2013 eğitim-öğretim yılında öğrenci almaya hazırlanıyor. Konya Organize Sanayi Bölgesi’nin içinde kurulan okulda eğitim alacak olan öğrenciler stajlarını fabrikalarda yapacak, mezun olduktan sonra da aynı fabrikalarda iş imkânı bulacak. Gelişen Konya sanayisinin kalifiye eleman sorununu çözecek olan Mehmet Tuza Pakpen Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi için güç birliği yapan sanayiciler, Konya Organize Sanayi Bölgesi’nde basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısına katılan Konya Sanayi Odası ve Konya Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, Konya Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Öztürk, Pakpen Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Tuza, ile Mehmet Tuza Pakpen Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Müdürü Ali Hakan Yorgancılar, okulun Konya sanayisi için büyük önem taşıdığını belirterek, destek çağrısı yaptılar.

Bu yıl 180 öğrenci kabul edilecek
Yaklaşık 30.000 metrekare alan içerisinde yapılan okulun 800 öğrenci kapasiteli olduğunu anlatan Mehmet Tuza Pakpen Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Müdürü Ali Hakan Yorgancılar, “24 derslik olarak inşa edilen okulumuzda ilk yıl 9. sınıfa, 6 şubede, 180 öğrenci kabul edilecek. Okulumuzda bu yıl Plastik Teknolojisi Bölümü açılıyor. Konya Organize Sanayi Bölgesi’ndeki firmaların faaliyet alanlarını göz önünde bulundurarak Makine Teknolojisi, Metal Teknolojisi, Metalürji Teknolojisi, Mobilya ve İç Mekân Tasarımı alanlarının açılması için müracaat ettik” dedi. 

‘Konyamız için ülkemiz için birlikte hareket edelim’
Türkiye sanayisinin en önemli problemlerinden birinin nitelikli yani kalifiye iş gücü olduğunu anlatan Pakpen Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Tuza, “ Yapı sektöründe 42 yılı aşkın bir süredir faaliyet gösteriyoruz. Bu süre zarfında en önemli eksikliğimiz hep kalifiye iş gücü oldu. Bu gerçekten hareketle Konya’dan kurulup dünyaya açılan bir firma olarak Konya’mıza karşı üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmek için bu okulu yaptırdık. Çünkü kalifiye iş gücü sorununu çözmenin yolu mesleki eğitimden, meslek liselerinden geçiyor. Okulumuzda maddi durumu yetersiz olduğu için okuyamayan çocuklar okuyacak ve meslek sahibi olacak. Konya Organize Sanayi’nin içindeki bu okulda okuyacak öğrencilerimiz stajlarını bölgemizdeki fabrikalarda yapacak. Mezun olduktan sonra da yine aynı fabrikalarda çalışacaklar. Yani yüzde 100 iş garantili bir okul bu” dedi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • “Konut almakta acele edin”
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA