• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Meydanı Güney Kıbrısa boş bırakmayacağız
12 Kasım 2014 Çarşamba 16:18

"Meydanı Güney Kıbrıs'a boş bırakmayacağız"

AB Bakanı Bozkır, Güney Kıbrıs'ın, adanın tamamının doğal kaynaklarına sahip olmadığını belirterek, meydanı boş bırakmayacaklarını söyledi.

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, KKTC'nin, adanın sadece yarısına sahip bir Güney Kıbrıs'ın, adanın tamamının doğal kaynaklarına sahip olmasını ve bunu kullanmasını kabul etmeyeceğini söyledi.

Bozkır, KKTC Dışişleri Bakanı Özdil Nami ile bir araya geldi.

Türkiye'nin AB Daimi Temsilciliği'nde gerçekleşen görüşme öncesinde basına konuşan Bozkır, "KKTC'nin Kıbrıs sorununun çözümü açısından sarf ettiği çabalar herkesin bilincinde. Maalesef bu çabaların da akamete uğraması için özellikle Güney Kıbrıs Rum yönetiminin son dönemde yanlış algı yaratmak şeklinde bir operasyonu var. Bunu tabiatıyla Türkiye ve KKTC olarak kesinlikle kabul etmiyoruz ve bu yanlış algılar üzerine inşa edilmiş yeni inisiyatifi önlemek için birlikte çaba sarf ediyoruz" dedi.

Bozkır, "KKTC, adanın sadece yarısına sahip bir Güney Kıbrıs'ın, adanın tamamının doğal kaynaklarına sahip olmasını, bunu kullanmasını kabul etmeyecektir. En güçlü şekilde bu mesajları vereceğiz. Türkiye'nin AB sürecine, Kıbrıs sorununun olumsuz etkilerini, bu yanlış algıları kırarak, doğruları ortaya koyarak, meydanı Güney Kıbrıs'a boş bırakmayarak, bundan sonra çok daha güçlü şekilde cevap vereceğiz" şeklinde konuştu.

Nami de Avrupa Parlamentosu'nda (AP) yarın oylanacak Kıbrıs'la ilgili karar tasarısı için temaslarda bulunduğunu belirterek  "AP'de Kıbrıslı Türklere söz hakkı tanınmamış olması bu kurumdan tek yanlı kararlar çıkmasına sebebiyet vermekte. Avrupa Birliği'nin Kıbrıs meselesine olumlu katkı yapması bu şekilde mümkün olmamaktadır" dedi.

Nami, "Kıbrıs Türk halkı adada bir an evvel BM Güvenlik Konseyi kararlarında belirtildiği şekilde kapsamlı çözüme ulaşılmasını talep etmektedir. Bu çabamız sürerken, Kıbrıs Rum liderinin sudan bir mazeretle müzakere masasını terk etmesi kabul edilebilir değildir. AB kurumlarının esas bu gerçeğin altını çizmesi gerekmektedir. Ancak bu şekilde BM'nin kapsamlı çözüm faaliyetlerine olumlu katkı yapmaları mümkün olabilir" ifadesini kullandı.

AP Genel Kurulu'nda bugün tartışılacak ve yarın oylanacak karar tasarısında Türkiye'ye, Akdeniz'de Güney Kıbrıs yönetiminin tek yanlı ilan ettiği münhasır ekonomik bölgesindeki gemilerini geri çekmesi çağrısı yapılması bekleniyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Usta: "Gazi ve şehit ailelerimizin yanındayız"
  • Hadimioğlu: "Anma programındayız"
  • Angı: "Recep ve Şabanı bize mübarek kıl"
  • Konuk: "Hayırlara vesile olmasını temenni ederim"
  • Konuk: "Mekanı cennet olsun"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA