• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Meydanda yabancı var
04 Haziran 2013 Salı 11:19

Meydanda yabancı var

Gezi Parkı için başlatılan gösterilerin yabancı parmağı ile provokasyona dönüştüğü istihbarat raporlarına yansıdı.
Göstericilerin içine sızarak kalabalıkları şiddete yönlendirenleri tek tek tespit eden emniyet birimleri, olayların Türkiye geneline sıçramasında bin kadar provokatörün görev aldığını belirledi. Listede yabancı ajanlar da var.Taksim Gezi Parkı'nda ağaçların kesilerek yerine AVM yapılacağı söylentisi üzerine başlayan ve yayılan şiddet eylemlerinin arkasındaki ajan-provokatörler deşifre oldu. Sayıları 750 ile 1000 arasında olduğu belirlenen ve yabancı gizli servislerin hesabına alanlara inen ajanların, şehirleri sosyal dokularına göre parselleyerek kitleleri hükümet karşıtı eylemler için harekete geçirdikleri öğrenildi.7. gününe giren Gezi Parkı eylemlerinde şiddet tüm ülkeye yaygınlaştırılmak istenirken olayların altındaki yabancı ajanlar da deşifre oldu. Emniyet İstihbarat'ın hazırladığı rapora göre; Taksim Meydanı'nda 31 Mayıs itibariyle çevre eylemlerine katılanları kışkırtmaya çalışan yüzlerce ajan-provokatör sahne aldı. Emniyet istihbarat raporunda, eylemlerin ikinci aşaması olarak ölüm olaylarının yaşanabileceği vurgulandı. Olası bir ölüm olayının eylemleri daha da yoğunlaştıracağına ve eylemcilerin öfkesini artıracağına değinilerek, istihbarmat servislerinin bu yöntemi kullanmasının güçlü olasılık olduğu vurgulandı.

MİNİBÜSTEN YALANLA KIŞKIRTTILAR

Beşiktaş Meydanı ve Başbakanlık Çalışma Ofisi'nin olduğu bölgede sabaha kadar süren çatışmalarda da bu ajanların ön safta yer aldıklarına değinilen raporlarda, meydanda bekleyen eylemcilerin sürekli olarak kışkırtıldığına dikkat çekildi. 34 .. ... plakalı araçtan sürekli Beşiktaş, Ankara ve İzmir'de yaşanan eylemlerde göstericilerin öldürüldüğüne yönelik anonslar yapıldığı belirtilerek söz konusu anonslarda 'meydanı bırakmayalım, burayı terk etmeyelim, hesap soralım' ifadelerinin kullanıldığına yer verildi. Emniyet, profesyonel ajan-provokatör olduğunu tespit ettiği şahıslarla olayların tırmanmasında parmağı olan kişilerin yakalanması için çalışma başlattı. İstihbarat birimlerinin belirlediği uzman provakatörlerin yakalanması için kamera kayıtları mercek altına alındı.

TEORİ VE PRATİK AYRI AYRI

Uzman provokatörlerin, profesyonel oldukları alanlara göre iş başında oldukları tespit edildi. Teori tarafı güçlü olan provokatörler, CHP ve İP içerisinde protestoların alan ve konularını belirledi, marjinal sol örgütlerin içinde olan provakatörler ise bizzat pratikte ortaya konulan planların gerçekleşmesi için yer aldık. Sosyal medya üzerinden Taksim ve Kızılay'da gençlerin toplanmasını sağlayan uzman provokatörler, ebeveynleri ise ikamet ettikleri yerde 28 Şubat benzeri eylemlerde bulunmaları için örgütlemeye çalıştı.

IŞIK SÖNDÜRME EYLEMLERİ

Semt merkezlerinde tencere-tava eylemleriyle, 28 Şubat'ta Susurluk protestosu ile başlayıp iktidarın uzaklaştırılması amacına dönüşen ışık söndürme eylemlerinin benzerinin hedeflendi. Tüm bunların tespitini yapan istihbarat birimleri, İstanbul, Ankara ve İzmir'i sosyal dokusuna göre semt semt parsellere ayırarak sokak olaylarının fitilini ateşleyen profesyonel provakatörlerin peşine düştü.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA