• Konya5 °C

Hakan Bahçeci

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Mevsimlik Sanatçılar

11 Haziran 2009 10:37
Yaz mevsiminin yaklaşmasıyla sezona hazırlanan şarkıcılar bir bir albümlerini piyasaya sürmeye başladılar. Bir dost meclisinde “Mevsimlik işçiler gibi bunlarda.” deyince mekândakiler “Peki bunlar nereye çalışmaya gidiyor?” diye sordular. Cevap basit dedim, deniz kenarında bir tatil köyüne nereye olacak başka…
 
 Müziğin çok önemli bir sanat dalı olduğuna şüphem yok. Ancak derinliği, özgünlüğü olmayan, günü kurtarmaya dönük çalışmaların geçici mevsimlik ürünlere benzemesi kaçınılmaz oluyor. Bununla birlikte elbet yeni beste ve sözler yapılacak ve yazılacak. Tüm sanat dallarında olduğu gibi müziğin de, metafizik yönünün güçlü kuvvetli olması gerektiğine inananlardanım.

Sanatın temel unsuru inançlardır. Görünenin ötesinde içkin ve derin mana ve mefhumları görebilmek şaheser denilen ürünleri ortaya çıkarabilir. Sanatçı için en önemli ilham kaynağı metafizik dünyasıdır. İnançlar, sanatçının ruh dünyasını şekillendirdiği gibi, eserine de manevi bir anlam, dinamik bir yapı kazandırır. Nerede ciddi bir sanat ürünü varsa onun altında mutlaka metafizik kaygılar, metafizik ürpertiler, en azından metafizik renk ve motifler vardır.

Sanatın gayesi, güzele ulaşmaktır. Güzel bir sanat eseri oluşturabilmek için tarihten de, kültürden de, gelenekten de, dinden de yararlanmak gerekir. Sanat çok güçlüdür. Gücünü metafizik dünyadan ve manevi havuzdan alır. Güçlü ordular, hasımlarını yenmiş, kentler, ülkeler fethetmiştir. Ancak birçok güçlü ordu, ait olduğu devletle birlikte tarih sahnesinden çekilmiştir. Buna rağmen emek ve öz katılmış sanat eserleri, içinde barındırdığı değerleri, hazineyi, dili, rengi, kültürü yıllarca taşımıştır. Mimar Sinan eseleri ile bir devre damgasını vurmakla kalmamış vatanı vatan yapan özellikler bırakmıştır. Itrî besteleriyle nesiller boyu saklanan bir miras bırakmıştır. Akif Çanakkale savunması sırasında kilometrelerce uzaklarda olduğu halde çok yakındaymış gibi hissederek yazmıştı Çanakkale Destanı’nı.

Sanat bir toplumun hemen tüm yönleriyle yakından ilgilidir. Milletler ürettikleriyle var olabilme başarısı sağlarlar. Ayakta kalabilme, varlığını idame ettirebilme gayesinde olanlar sosyal ve kültürel yapılarını kendilerine özgü bir yapıda geliştirmeli ve bu yapıyı da koruyabilmeliler. Ekonomik yapı bile sanatla ilgilidir. İnsana ait insan temelli bir uğraş olan sanat fikirlerin ve düşüncelerin olgunlaşmasına, iyiye yönelmesine yardımcı olacaktır. Milletler sanatla ürettikleriyle kendilerini korurlar ve geliştirirler. İnsani bir faaliyet ve eylemdir sanat. İnsani faaliyet durunca, millete kişilik veren özellikleri silinmeye başlar. Aradan çok geçmeden millet güruha dönüşür. Onun artık değer verdiği hiçbir şey kalmaz. Ekonomik hamleler yerine para tuzakları icat eder. Üretime katkısı bulunmayan meslekler cazip hale gelmeye başlar. O cemiyette ekonomi tabana vurur. 

Metafizik derinlik bir inanç siteminden beslendiği zaman layığını bulur. Din bu inanç sisteminin tek ve doğru kaynağıdır. Din, ilim ve sanat arasında sıkı bir bağ vardır. Din mutlak gerçeğin, ilim objektif gerçeğin, sanat sübjektif gerçeğin peşindedir. Objektif gerçeği esas alan ilim, beynimize hitap eder; beyin menfaatimizin sırrını arayan maymuncuk gibidir; bize yalnızca kendimizi düşündürür. İhtiyaçlarımızı tatmin etmek, onun en belirgin özelliğidir. Sübjektif haslete sahip olan sanat ise, şahsiyetimize yöneliktir. Şahsiyeti teşekkül etmiş kimseler, ihtiyaçlarını temin ederken, bazı ölçülere dikkat ederler. İşte cemiyetin sağlıklı olup olmaması da burada yatar. Bir başka söyleyişle, nerede gürbüz bir sanat hayali varsa, orada sağlıklı bir cemiyet vardır.

Sanata çok fazlaca ihtiyacımız olduğu bir gerçek. Her ne kadar mevsimlik sanatçılar her yaz başında bir hareketlilik getirse de daha çoğuna ihtiyacımız var. Sanat konuşmak için şarkıcılardan çok daha fazlası var bu arada, program yapanlara duyurulur.

 

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya’da “Türkiye’nin Dünyaya Uzanan Eli Konferansı”
  • Osman Nuri Topbaş Konyalı Gençlerle Buluştu
  • Öztürk'ten Hisarcıklıoğlu'na anlamlı hediye
  • Genç çift, alacak kavgasında dövüldü
  • Özaltun: "Çanakkale ruhunu anlattı"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA