• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mevsim aşılarınızı da yaptırın
11 Kasım 2009 Çarşamba 13:27

Mevsim aşılarınızı da yaptırın

Uzmanlar, mevsimsel griple domuz gribi virüsünün aynı vücutta bir araya gelmesiyle daha güçlü bir virüs oluşabileceğinden
Uzmanlar, mevsimsel griple domuz gribi virüsünün aynı vücutta bir araya gelmesiyle daha güçlü bir virüs oluşabileceğinden, insanların domuz gribinin yanında mevsimsel grip aşısını da olmasını tavsiye ediyor.
Selçuk Üniversitesi (SÜ) Selçuklu Tıp Fakültesi Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Onur Ural, domuz gribi diye adlandırılan pandemik H1N1 virüsünün insanları gerektiğinden fazla endişelendirdiğini belirterek, "Bu endişenin başlıca nedeni grip sonrası görülen akciğer komplikasyonlarının ağır bir şekilde ilerlemesi. Ama bu riskin halk arasında görülme riski binde bir civarında. Yani bin insanda bir kişi bu hastalığı ağır geçiriyor. Meksika'dan yayılan bu virüs
daha bir yıl geçmeden şu ana kadar 550 bin kişiyi etkiledi. Bunlardan 6 bini hayatını kaybetti. Rakam büyük gibi gözükse de hastalık yakından takip edildiği için rakam yüksek. Şu an için artık tarama çalışmaları yapılmıyor. Gelen bütün grip vakalarına domuz gribi tanısıyla tedavi uygulanıyor" dedi.

MEVSİMSEL GRİP AŞISI DA OLUNMALI
Domuz gribi aşısı kadar mevsimsel grip aşısının da olunması gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Onur Ural, "Domuz gribi aşısı sadece domuz, kuş ve insan karışımından meydana gelen virüse karşı insanları koruyor. Mevsimsel grip aşısı ise 3 alt gruptan oluşan bir aşı. Domuz gribi ile mevsimsel grip virüsünün aynı vücutta birleşmesi sonucu daha güçlü bir virüs ortaya çıkabilir. Bu riski önlemek adına insanlar domuz gribi aşısının yanında mevsimsel grip aşılarını da olmalıdır" şeklinde konuştu.
Son günlerde tartışılan insanların zatürre aşısı olup olmaması konusuna da değinen Onur Ural, "Zatürree aşısını sadece önemli risk grubundaki insanlara tavsiye ediyoruz. Bunlar dalağı olmayan, bağışıklık sistemi baskılanmış, 65 yaş üstü olan insanlara öneriyoruz. Ama her insanın zatürre aşısı olması çok gereksiz ve büyük masraf demek. Çünkü bu hastalık bir çok virüsten kaynaklanabiliyor" şeklinde ifade etti.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA