• Konya14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mevlevi dedeleri ilk kez toplu olarak anılacak
12 Mayıs 2010 Çarşamba 12:20

Mevlevi dedeleri ilk kez toplu olarak anılacak

Aşkın Sultanları Son Dönem İstanbul Mevlevileri konulu sempozyum, İstanbul Bağlarbaşı Kültür Merkezinde 14-15 Mayıs 2010 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Selçuk Üniversitesi Mevlana Araştırma ve Uygulama Merkezi ile Şefik Can Uluslararası Mevlana Eğitim ve Kültür Derneği’nin ortaklaşa düzenledikleri “Aşkın Sultanları Son Dönem İstanbul Mevlevileri” konulu sempozyum, İstanbul Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde 14-15 Mayıs 2010 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ile düzenlenecek sempozyuma Mevlana’nın 22’inci kuşaktan torunu Esin Bayru Çelebi’nin yanı sıra Selçuk Üniversitesi başta olmak üzere Türkiye’deki çeşitli üniversitelerden 25 akademisyen katılacak.

 

MEVLEVİ DEDELERİ İLK KEZ TOPLU OLARAK ANILACAK

           

Sempozyum kapsamında Mesnevi Şarihi, Tahirü'l Mevlevi, Ahmet Avni Konuk, Yaman Dede, Remzi Dede, Hüseyin Fahreddin Dede, Mithat Bahari Beytur, Abdulbaki Gölpınarlı, Kenan Rıfai ve Şefik Can gibi Mevlevilik ile ilgili önemli çalışmalara imza atan ‘Mevlevi dedeleri” ve yetkin araştırmacılar anılacak.
 
Osmanlı'nın son dönemlerinden yakın tarihimize kadar gelen süreçte, Hz. Mevlana’nın yolunda hizmet eden Mevlevi dedelerinin ilk kez toplu olarak anılacağını belirten Selçuk Üniversitesi Mevlana Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Nuri Şimşekler, “Sempozyum’da İstanbul Mevlevihaneleri ile buralarda yetişen Mevleviler, şairler ve sanatkarların hayatları ile eserleri iki gün boyunca katılımcılara anlatılacak. Söz konusu sempozyumla gelecek nesillere farklı ufuklar açan son dönem Mevlevilerinin günümüz insanına tanıtılması, vefa ve şükran duygularıyla yad edilmesi amaçlanmaktadır.“ dedi.
 
MEVLANA’YI ARAŞTIRAN TEK AKADEMİK KURUM SELÇUK’TA
 
Selçuk Üniversitesi’nin büyük mutasavvuf Mevlana’yı anlatan çalışmalara her zaman önem verdiğini ifade eden Rektör Prof. Dr. Süleyman Okudan ise, “Mevlana ile ilgili araştırmalar yapan tek akademik kurum üniversitemiz bünyesinde bulunmaktadır. Üniversitemiz Mevlana’yı daha iyi anlama ve onun felsefesini yaşatma adına ulusal ve uluslar arası arenada birçok etkinliği imza atmaktadır. Bugüne kadar 3 farklı ülkede 50’ye yakın şehirde gerek ulusal gerekse uluslar arası birçok çalışmayı başarı ile gerçekleştirmiş ve onun felsefesini anlatmaya çalışmıştır. Bu kez de İstanbul’da düzenleyeceğimiz etkinlikle Mevlana ve O’nun yolundan giden değerli önderleri anacağız.” diye konuştu.
 
14 Mayıs 2010 Cuma günü 10.00’da İstanbul Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde başlayacak sempozyum, 2 gün sürecek ve 6 oturumda gerçekleştirilecek.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA