• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mevlanayı kukla yaptılar
29 Ağustos 2009 Cumartesi 13:04

'Mevlana'yı kukla yaptılar'

Mevlana hakkında yazılan ve son günlerde hayli popüler olan olan dört ayrı romanı yerden vuran yazar Cündiğlu, "Neymiş ilahi aşkmış, hepsi nadan edebiyatı" dedi.

Mevlana ve Şems-i Tebrizi'yi konu alan dört kitap; Elif Şafak'ın Aşk, Nefrin Tokyay'ın Tebriz'in Kış Güneşi, Ahmet Ümit'in, Bab-ı Esrar ve İranlı yazar Saide Kuds'un Kimya Hatun kitaplarını eleştiren Yeni Şafak  Dücane Cündioğlu'ndan tartışmalara yol açacak ağır eleştiriler geldi:

"Sanat üzerinden hakikate el uzatan dört yazar da "yalanlarının doğruluğuna başkalarını iknâ etmek" gibi sahici bir endişeye sahiplenmeyi düşünmemişler" diyen Cündioğlu, "Sihirli bir sözcük var ellerinde. Sorulursa söylüyorlar: Kurgu" eleştirisinde bulurdu ve yazarların, "sorumluluk sahibi her vicdanın itiraf edeceği üzere, sadece hakikati değil, sanatı da incittiklerini" iddia etti

Cündioğlu, yazarların eserleri için topyekün eleştirisinde, "Neymiş, ilâhî aşkmış!  İlâhî aşk, beşerî aşk, hepsi de nâdân edebiyatı! Hepsi de birer dil oyunu! Evet, hepsi de yaşanmamış bir âleme öykünmenin ürünü! Hakikatten yoksun! Ve samimiyetten!" ifadesini kullandı.
 
Cündioğlu'na göre, "Sanat üzerinden hakikate el uzatan dört yazar da "yalanlarının doğruluğuna başkalarını iknâ etmek" gibi sahici bir endişeye sahiplenmeyi düşünmemişler"

"Yazarlar, öte dünyada —meşrebimce, bizzat "bu dünyada"— Hz. Pir'le veya Şems'le karşılaşabileceklerini hiç akıllarından geçirmişler midir acaba?" diyen Cündioğlu, "

 Yazarları hakikate ihanetle suçluyor değilim. Hâşâ! Bilâkis mecaz ve misal'in, metafor ve allegori'nin özüne sadakatsizlik ettikleri için kendilerini eleştiriyorum.

Meyhaneye girip ayık çıktıkları için... Gazoz içip serhoş taklidi yaptıkları için... VE dahi 'Hâmuşan'da susmak yerine nârâ attıkları için...

Değilse, sarhoş olanınız bir adım öne çıksın! Günah çukuruna batmış olanınız! Aç kaldığı için kendi yaptığı putu bizzat yemek durumunda kalanınız! Bir kez olsun Tanrı'yla başı belâya girmiş olanınız! Küfr-ü hakikî'nin asaletiyle yeryüzündeki tüm tasdikleri redde cesareti olanınız! Terki terk edeniniz!" diyerek eleştirdiği yazarlara meydan okudu.

Yazar, eserleri de tek tek eleştirmeye soyundu, ilk korbanı ise Elif Şafak oldu. Bakalım bu 'Aşk'ın sonu nereye varacak?
 
Yazının orjinaline aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz;
 
 

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA