• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mevlananın oğlu Mevlanaya geliyor
08 Kasım 2011 Salı 14:46

Mevlana'nın oğlu Mevlana'ya geliyor

Konya'da Mevlana Müzesi'nde 2009 yılında başlayan devriş hücrelerinin restorasyon çalışmaları tamamlandı.

Konya'da Mevlana Müzesi'nde 2009 yılında başlayan devriş hücrelerinin restorasyon çalışmaları tamamlandı. Restorasyon çalışmaları sırasında Mevlana'nın oğlu Sultan Veled ile arkadaşı Şems-i Tebrizi için de oda hazırlandı. Bu odalarda da Sultan Veled ve Şems-i Tebrizi'ye ait eserler ve eşyalar sergilenecek.

Müze Müdürü Yusuf Benli, Mevlana Müzesi'nde 2009 yılında başlayan derviş hücrelerinin restorasyon çalışmasının tamamlandığını ve teşhir çalışmalarına başlanıldığını belirtti. Benli, "Derviş hücreleri, 3'üncü Murat döneminde yaptırılan siluetine kavuştu, çünkü restorasyon çalışmaları sırasında derviş hücrelerinin o dönemde nasıl ve kimler tarafından kullanıldığıyla ilgili elimizdeki vesikalıklar doğrultusunda araştırma yaptık. Araştırmada Çelebi Odası, Sertarik Odası, Türbedar Odası, Aşçı Dede Odası ve diğer dervişlere ait odalar olduğu tespit edildi. Her biri için teşhir çalışmasına başlandı" dedi.

Yusuf Benli, restorasyon çalışmalarında derviş hücrelerinin yanı sıra daha önce müzede yer almamasına rağmen Mevlana'nın oğlu Sultan Veled ve arkadaşı Şems-i Tebrizi içinde oda tanzim edildiğini ifade etti. Müdür Benli, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Mevlana'nın oğlu Sultan Veled için de bir oda tahsis edildi. Onun kullandığı tılsımlı gömlek ve İbtidaname adlı eseri bu odada sergilenecek. Ayrıca Mevlana'nın yakın arkadaşı Şems-i Tebrizi için de bir oda hazırlandı. Bu odada da ona atfedilen eserler sergilenecek."

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA