• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mevlanada Işığı Buldum, Allaha Ulaştım
17 Ekim 2011 Pazartesi 12:43

Mevlanada Işığı Buldum, Allah'a Ulaştım

Selçuk Üniversitesi Mevlana Araştırmaları Enstitüsü tarafından düzenlenen İsviçrede Mevlevilik konulu konferansın konuğu

Selçuk Üniversitesi Mevlana Araştırmaları Enstitüsü tarafından düzenlenen “İsviçre’de Mevlevilik” konulu konferansın konuğu İsviçre Enerji Bakan Yardımcısı ve Avrupa Enerji Birliği Başkanı Hüseyin Peter Cunz’tu. Edebiyat Fakültesi Kazım Karabekir Anfisi’nde gerçekleştirilen konferansta İslamiyeti nasıl ve neden seçtiğini anlatan Mevlevi dedesi Cunz, Konya’nın yaşamında çok ayrı bir yeri olduğunu söyledi.

 

Konferansa Mevlana Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Yrd.Doç.Dr. Nuri Şimşekler, Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Özcan, Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Kazım Ürün, Şefik Can Uluslar arası Mevlana Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Nur Artıran, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.
Selçuk Üniversitesi Mevlana Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Yrd.Doç.Dr. Nuri Şimşekler, çok özel bir misafiri ağırladıklarını belirterek, “Şefik Can Uluslar arası Mevlana Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı ve üyelerinin yanı sıra İsviçreli Mevlevi Dedesi Hüseyin Peter Cunz gibi dostlarımızın aramızda olmasından dolayı son derece mutluyuz. Hz. Mevlana ile Mevla’ya yol bulan bu güzel insanın hayatını kendi dilinden dinleyeceğiz.” dedi.

        Konya’nın gönlünde çok ayrı bir yeri olduğunu belirten Hüseyin Peter Cunz, “İsviçre’den Konya’ya Mevlana’yı öğrenmek için geldim. Mevlana Müzesi’ni defalarca ziyaret ettim. Büyük Mutasavvuf’un kitaplarını defalarca okudum.  Bu şehir bize güzel şeyler kazandırdı.” dedi.

        Hıristiyan bir ailenin çocuğu olduğunu ancak gençliğini hep arayışlar içerisinde geçirdiğini vurgulayan Cunz, “Öğretmenim hep papaz olmamı istemişti. Kilisenin yaptığı şeyleri çoğu zaman anlayamıyordum. Onun için kiliseye veda ettim. Bütün dünyayı otostop yaparak gezdim. İlk seyahat yerlerimden birisi de Konya olmuştu. Mevlana Türbesi’ne ziyarete geldiğimde onun hakkında henüz hiçbir şey bilmiyordum. Ülkemde Hindistanlı bir imamın kızına aşık oldum ve onunla evlendim. 5 yıl süren evliliğim boyunca İslam’ı araştırdım ve 27 yaşında Müslüman oldum. Mevlana’nın açtığı yolda ışığı buldum ve Allah’a ulaştım. Artık arayışlarım sona erdi. Son derece huzurlu ve mutluyum. Kendimi Mevlana’da buldum.”  diye konuştu.

        Konferans sonunda Selçuk Üniversitesi Mevlana Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Yrd.Doç.Dr. Nuri Şimşekler Cunz’a, Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Kazım Ürün ise Şefik Can Uluslar arası Mevlana Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Nur Artıran’a tablo hediye etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA