• Konya19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mevlana’da sesli rehberlik
15 Eylül 2010 Çarşamba 15:04

Mevlana’da sesli rehberlik

Mevlana Müzesinde gerçekleştirilen yeni uygulama ile yerli ve yabancı turistlere Sesli Rehberlik Hizmeti sunuluyor. Mevlana Türbesinin 8 farklı dilde anlatıldığı sistem ile hem gürültü kirliliği
Mevlana Müzesi’nde gerçekleştirilen yeni uygulama ile yerli ve yabancı turistlere ‘Sesli Rehberlik Hizmeti’ sunuluyor. Mevlana Türbesi’nin 8 farklı dilde anlatıldığı sistem ile hem gürültü kirliliği engelleniyor hem de yabancı turistlere rehberlik hizmeti sağlanıyor.
 
“Ne olursan ol, gene de gel” sözleri ile tüm dünyaya barış ve hoşgörü mesajları veren Hz. Mevlana için Konya’ya gelen yerli ve yabancı turistlerin sayısı her geçen yıl daha da artarken, müzede ise çağa ayak uydurmak için yeni sistemler geliştiriyor. Mevlana Müzesi’ni ziyarete gelen yerli ve yabancı turistlere daha iyi hizmet verebilmek amacıyla sunulan yeni sistem ise şimdiden müzeye gelenlerin ilgi odağı olmayı başardı. Mevlana Müzesi’nde gerçekleştirilen yeni uygulama ile yerli ve yabancı turistlere ‘Sesli Rehberlik Hizmeti’ sunuluyor.

 

MEVLANA 8 DİLDE ANLATILIYOR

Sesli Rehberlik Sistemi ile müzeyi ziyarete gelen turistlere kulaklıklar sayesinde Hz. Mevlana ve müzenin özellikleri 8 farklı dilde anlatılırken, hem gürültü kirliliği engelleniyor hem de yabancı turistlere rehberlik hizmeti sağlanıyor. Müze girişinde 3 TL’ye kiralanarak kullanılabilen sesli rehberlik sisteminde turistlere Türkçenin yanı sıra İngilizce, Fransızca, Almanca, Arapça, İspanyolca, Japonca ve Farsça olmak üzere 8 farklı dilde Hz. Mevlana ve Mevlana Müzesi’nin bilgileri aktarılıyor.

 

MÜZEDE GÜRÜLTÜ KİRLİLİĞİ ÖNLENDİ

Mevlana Müzesi’nin tanıtımının yanı sıra Hz. Mevlana’nın hayatı ve eserleri ile ilgili de bilgileri içeren sesli rehberlik sistemi, müze içinin yanı sıra bahçede yer alan kültür hazinelerinin bilgilerini de 59 farklı başlıkta ve 8 farklı dilde turistlere aktarıyor. Sesli rehberlik sisteminin kullanılmaya başlanması ile gürültü kirliliğinin önüne geçildiği ve sağlıklı bir bilgilendirme sisteminin oluşturulduğu ifade edilirken, müzeyi ziyarete gelen yerli ve yabancı turistler uygulamadan memnun kaldıklarını belirtti.

 

‘EMERGENCY’ İLE KAYIP BULUNUYOR

Uygulamanın bir farklı özelliği ise Sesli Rehberlik Sistemi’nde yer alan ‘Emergency’ özelliği… Bu özellik sayesinde müzenin içinde rehber grubundan ayrılan ya da kaybolan ziyaretçiler bulunabiliyor. Kaybolan ya da gruptan ayrılan kişi sistemde bulunan ‘Emergency’ tuşu ile diğer grup arkadaşlarına ya da kafile rehberine ulaşıp yerini bildirebiliyor. Müze girişinde 3 TL’ye kiralanarak kullanılabilen sesli rehberlik sistemi gruplara ise 2 TL’ye kiralanıyor.

Türkiye’de ilk olarak Topkapı Müzesi’nde kullanılmaya başlayan sesli rehberlik sisteminin 1 Eylül 2010 tarihinde Mevlana Müzesi ile birlikte Ayasofya, Ankara Medeniyetler Müzesi ve Ürgüp-Göreme’de uygulamaya konulduğu belirtildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA