• Konya24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mevlana Üniversitesi öğrencilere gel diyor
16 Temmuz 2010 Cuma 19:36

Mevlana Üniversitesi öğrencilere 'gel' diyor

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, ''Bir ülkenin hayatında üniversitelerin sayısı niteliği ve kalitesi son derece önemlidir.
  Gerçekten son birkaç yıl içerisinde özelikle son dört yıl içerisinde Türkiye yüksek öğretimde adeta çığır açmıştır'' dedi.
     Şahin, Konya Valisi Aydın Nezih Doğan ve Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'i makamlarında ziyaret etti.
     Valilik ziyaretinde bir süre önce 51. Uluslarası Nasreddin Hoca Şenliği için Akşehir'e geldiğini anımsatan Şahin, yeniden Konya'da olmaktan mutluluk duyduğunu belirtti.
     Konya'nın ülkenin en modern renklerinden biri olduğunu ifade eden Şahin, Konya'daki gelişime ve değişime dikkati çekti.
     Şahin, daha sonra Mevlana Üniversitesi Kampüsü'nün açılış törenine katıldı. Açılış öncesi sanatçı Fatih Kısaparmak konser verdi.
     TBMM Başkanı Şahin açılışta, gönüller dostu Mevlana'nın ismini taşıyan bu üniversitenin kuruluşunda maddi ve manevi katkısı olan herkese yürekten teşekkür ettiğini söyledi.
    
     -ÜNİVERSİTELER ŞEHRİ KONYA-
    
     Selçuk Üniversitesinin ardından Mevlana Üniversitesi, Konya Üniversitesi ve Karatay Üniversitesi ile Konya'nın bir üniversiteler şehri haline geleceğini belirten TBMM Başkanı Şahin, ''Nasreddin Hoca Şenlikleri'ne katılmak için 10 gün önce Akşehir'deydim. Orada 'dünyanın merkezi' yazılı bir taşın üzerine çıktım. Nasreddin Hoca fıkralarına gülüp geçmeyin. 'Burası dünyanın merkezi' demişse bir gün burası dünyanın merkezi olur. Konya'nın her bakımdan ülkemizin ve dünyanın merkezi olmakta olduğunu görüyoruz ve bunu hissediyoruz'' dedi.
     Bir ülkenin ve milletin ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücünü yetiştirmek ve başka insanların ihtiyaç duyduğu hizmetleri ortaya koymak için üniversitelere ihtiyaç olduğunu anlatan Şahin, Mevlana Üniversitesi'nin kurulmasında katkısı olanların da bu bilinçle hareket ettiğine inandığını söyledi.
    
     -BİLGİ ÇAĞI-
    
     Şahin, çağımızın bilgi çağı olduğunu ve toplumlara da bilgi toplumu denildiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:
     ''Çağımızda bilgi ve teknoloji o kadar hızlı gelişiyor ki... Bilim ve teknolojide üstünlüğü elinde bulunduranlar, diğer üstünlükleri de ellerinde bulunduruyor. Çağımızda toplumların gelişmişlik düzeyleri, ürettikleri bilimle ve bunu kullanabilme becerileri ile ölçülmektedir. Çağımız bilgi çağıdır ve bunu en iyi kullanan ülkeler öncü oluyor. Peki Türkiye olarak biz neredeyiz? Hangi buluş Türk bilim insanımız tarafından icat edildi ve patenti bize ait? Kaç tane sayabilirsiniz? O halde burada Türkiye'nin alması gereken mesafeler ve atması gereken adımlar var. Bunu yapacak olan Üniversitelerdir. AR-GE, bilimsel ve patent çalışmalarıdır.
     Bir ülkenin hayatında üniversitelerin sayısı niteliği ve kalitesi son derece önemlidir. Gerçekten son birkaç yıl içerisinde özelikle son dört yıl içerisinde Türkiye, yüksek öğretimde adeta çığır açmıştır. 2003 yılının başında sadece 76 üniversite vardı. Şimdi 154 tane üniversite var. Bu şu demek; son dört yıl içerisinde Türkiye'deki üniversite sayısı yüzde yüzden fazla artmıştır. Tabii bunda takdir edilmesi gereken birinci kurum TBMM'dir. Çünkü bu üniversitelerin kuruluşu kanunla TBMM'den geçmektedir.''
    
     -MUHALEFETTEN DESTEK-
    
     Üniversite kuruluşlarıyla ilgili Meclise gelen kanun tasarılarına muhalefet partilerinin büyük ölçüde destek verdiğini dile getiren Şahin, ''Parlamentodan üniversite kuruluşlarıyla ilgili kanun tasarıları hemen hemen ittifakla çıkmıştır. Dolayısıyla bu üniversite kuruluşları iktidar muhalefet hepimizin eseridir. Memnuniyetle ifade ediyorum ki tüm siyasi partilerimiz bu üniversite kuruluşlarına destek vermiştir. Tüm siyasi partilerimize ve onların mensuplarına sizler ve milletim adına teşekkür ediyorum'' diye konuştu.
     Üniversitelerde bazı eksikliklerin olduğunu vurgulayan Şahin, bu konuda YÖK'ün çalıştığını söyledi.
     Üniversitelerde Türkiye'nin en çok ihtiyaç duyduğu bölümlerin açılması gerektiğini belirten Şahin, kendisinin de bir hukukçu olmasına karşın, Türkiye'de hukuk fakültelerinin ihtiyaçtan fazla olduğunu, bunun yerine Türkiye'ye bilim ve teknik alanında sıçrama yaptıracak bölümlere ağırlık verilmesi gerektiğini kaydetti.
     Mevlana Üniversitesinin açılmasını Türkiye için bir şans olarak değerlendirdiğini kaydeden TBMM Başkanı Şahin, ''Bu üniversitelerimizi mutlaka dünya ile yarışacak hale getirme becerisini göstermeliyiz. Sadece üniversite açmış olmak için üniversite açmamalıyız. Mutlaka araştırma ve geliştirmeye daha fazla pay ayırmalıyız'' dedi.
    
     -MEVLANA ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF. DR. ADAM-
    
     Mevlana Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bahattin Adam da üniversitenin 30 bini kapalı olmak üzere toplam 100 bin metrekare arazi üzerinde kurulduğunu belirtti.
     Üniversite yerleşkesindeki spor gezi alanları, 2 bin metrekarelik otopark, kongre merkezleri, spor salonları ve kütüphane ile öğrencilere eğitim, kültür ve spor aktiviteleri için çok konforlu ortamlar sunduklarını ifade eden Adam, ''Omuzlarımıza yüklenen mesuliyetin farkındayız'' dedi.
     Adam, oluşturdukları akademik kadroyla ülkenin eğitimine katkıda bulunmak istediklerini bildirerek, şöyle konuştu:
     ''Bilimsel yayın bakımından iyi bir yerlerde olmayı düşünüyoruz. Üniversitemiz ülkemizin sanayisine katkıda bulunacak projelere öncelik verecek ve bu projeleri teşvik edecektir. Son derece donanımlı akademisyenlerle eğitim vereceğiz. İkili uluslararası anlaşmalarla öğrencilerimize vizyon kazandırmayı hedeflemekteyiz. Öte yandan şehir merkezinde üniversitemize ait olan arsa üzerinde üniversite hastanesi yapmayı düşünüyoruz. Hastanemizin projesi hazır. Belediyede işlemleri tamamlandıktan sonra iki yıl içerisinde bu hastaneyi bitirmeyi planlıyoruz.''
     Konuşmaların ardından TBMM Başkanı Şahin ve protokol üyeleri açılış kurdelesini kesti.
     Şahin ve beraberindekiler daha sonra üniversiteyi gezerek, Rektör Prof. Dr. Adam'dan bilgi aldı.
     Açılışa, Şahin'in yanı sıra Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, Karaman Valisi Süleyman Kahraman, YÖK Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Durmuş Günay, AK Parti Konya Milletvekilleri, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ve vatandaşlar
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA