• Konya2 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mevlana Türbesi doldu taştı
26 Haziran 2009 Cuma 11:14

Mevlana Türbesi doldu taştı

Üç aylar, Regaip Kandili'nde Konya ve Türkiye genelinde dualarla karşılandı.
Üç aylar, Regaip Kandili'nde Konya ve Türkiye genelinde dualarla karşılandı. Kandil dolayısıyla Konya'da Hacıveyiszade ve Selimiye camilerinin de aralarında bulunduğu pek çok camide mevlit okundu, dualar edildi. Şehirdeki camilerde ve Mevlana Türbesi'nde yoğunluk yaşanırken, yüzlerce vatandaş ibadetlerini cami avlularında yerine getirebildi. Yatsı namazı öncesi ve sonrası vatandaşlar Mevlana Müzesi'ni doldurdu. Regaip Kandili dolayısıyla müze girişleri ücretsiz yapıldı.
 
Recep, Şaban ve Ramazan aylarının manevi atmosferine girildi. Konya'da binlerce insan camilere ve Mevlana Türbesi'ne akın etti. Regaip Kandili'ni en güzel şekilde değerlendirmek isteyen binlerce Konyalı camileri doldurdu. Bazı camilere sığmayan cemaat, cami çevresinde namaz kıldı.
 
Regaip Kandili sebebiyle Mevlana Müzesi'ne girişler ücretsiz yapıldı. Yalnız Konyalılar değil Türkiye'nin birçok ilinden insanlar Mevlana'yı ziyarete geldi. Mevlana Türbesi içerisinde ve bahçesinde Kur'an-ı Kerim'ler okundu, dualar edildi. Yoğunluk nedeniyle müzenin kapıları zaman zaman kapatıldı. Görevliler, girişleri aralıklarla sağlayabilirken, Mevlana Müzesi'ni yaklaşık 10 bin insanın ziyaret ettiği tahmin ediliyor.
 
'Üç aylar'ın girişini Hazreti Mevlana'nın kabrinde geçirmek için müzeye geldiğini belirten Naciye Kolcu, bahçede Kur'an okuduğunu tüm İslam alemi için dua ettiğini söyledi. Regaip Kandili'nin insanları bir araya getirdiğini belirten Kolcu, bu gecede tüm Müslümanların birbirleri için dua etmesi gerektiğini dile getirdi.

Bu mübarek gecenin hayırlara vesile olmasını dileyen Ahmet Çakmak, "Allah'ın nimet, rahmet ve mağfiretinin müminlere bol bol ihsan edildiği gece manasına gelen Regaib Kandili'nde, bir yıllık yaşantımızı, ibadetlerimizi ve iyiliklerimizi iyi düşünüp ona göre hayatımıza çekidüzen vermeliyiz. Bu gece samimi bir teslimiyetle nefis muhasebesine gireceğiz. Hayırlı bir gece, yüreklerimiz ibadetle çarpsın, gönüllerimiz bir olsun." dedi. (CİHAN)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA