• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mevlana Müzesizemin hareketleri izleniyor
19 Ekim 2011 Çarşamba 15:16

Mevlana Müzesizemin hareketleri izleniyor

Mevlana Müzesi'nin zemin hareketleri müze ana binasına yerleştirilen ''Gerçek Zamanlı Deformasyon İzleme Sistemi'' sayesinde izlenmeye başlandı.
Mevlana Müzesi'nin zemin hareketleri müze ana binasına yerleştirilen ''Gerçek Zamanlı Deformasyon İzleme Sistemi'' sayesinde izlenmeye başlandı.
     Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çıpan, yaptığı açıklamada, Mevlana Müzesi'nin Türkiye ve dünya için çok büyük bir öneme sahip olduğunu belirtti.
     İnsanlık için böylesine büyük önem arz eden bir müzenin sağlıklı bir şekilde gelecek nesillere aktarılması gerektiğini anlatan Çıpan, müzenin en iyi şekilde korunduğunu belirtti.
     Müzede yapılan zemin hareketi izleme çalışmalarının kamuoyu tarafından yanlış anlaşılabileceğini vurgulayan Çıpan, ''Mevlana Müzesi 750 yıldır ayakta olan bir müze. Bu kadar yıl içinde bazı deformasyonlar olmuş olabilir. Müzede kesinlike bir tehlike söz konusu değil. Yapılan çalışmalar sadece tedbir amaçlıdır'' dedi.
     Projenin yöneticilerinden Selçuk Üniversitesi (SÜ) Mühendislik Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ferruh Yıldız ise Mevlana Müzesi'nin ana binasının yer hareketlerini belirlenmesi için yaklaşık 1 yıl önce bir proje başlattıklarını belirtti.
     Yıldız projenin tamamlanmasının ardından uygulamaya başladıklarını, müze üzerinde toplam 50 noktaya reflektör adı verilen cihazlar yerleştirildiğini, cihazlar sayesinde her iki saate bir ölçüm yapılmak suretiyle müzedeki zamana bağlı üç boyutlu değişimlerin tespit edileceğini belirtti.
     Yapılacak analiz ile müzede oluşan deformasyonların yön, hız ve oluşum miktarlarının hesaplanacağını anlatan Yıldız, elde edilen verilerin, gerektiği takdirde yapılacak olan zemin güçlendirme çalışmalarına veri teşkil edeceğini ifade etti.
     Yıldız sistemin Türkiye'de daha önce uygulanmadığını, Singapur'dan gelen özel bir ekip tarafından izlemeyi yapacak cihazların müze ana binasına yerleştirildiğini ve ölçüm çalışmalarının başladığını sözlerine ekledi.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA