• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mevlana müzesine gelen ziyaretçi sayısı azaldı
19 Aralık 2009 Cumartesi 12:48

Mevlana müzesine gelen ziyaretçi sayısı azaldı

Türkiye'de en çok ziyaret edilen tarihi mekânların başında gelen Mevlana Müzesi'ne..
Türkiye'de en çok ziyaret edilen tarihi mekânların başında gelen Mevlana Müzesi'ne ziyaretçi sayısı geçen yıla oranla 150 bin kişi azaldı. Bu yılki Şeb-i Arus törenlerinde ise geçen yıla oranla katılım 15 bin kişi arttı.

'Ne olursan ol yine gel. Bizim dergâhımız ümitsizlik dergâhı değildir' diyerek tüm insanları sevgi ve hoşgörüye davet eden Mevlana'nın çağrısı bu yıl da yankı buldu. Asırlar önce yapılan çağrıya bugün de kulak veren milyonlarca kişi Mevlana'nın kabrinin de bulunduğu müzeyi ziyaret etti. Resmi rakamlara göre geçen yıla oranla ziyaretlerde düşüş yaşandı.

Dünya'yı saran ekonomik kriz ve Türkiye'de de 415 kişinin ölümüne neden olan domuz gribi turizmi olumsuz etkiledi. Geçen yıl 1 milyon 550 bin civarında kişinin ziyaret ettiği Mevlana Müzesi'ni bu yılın Kasım ayı itibariyle 1 milyon 350 bin kişi gezdi. Mevlana Müze Müdürü Yusuf Benli, ziyaretlerdeki düşüşlerin birçok sebebinin olduğunu kaydediyor. Dünya'da yaşanan ekonomik krizin yanı sıra domuz gribi salgını, tatil sürelerinin kısa olması gibi birçok nedenin ziyaretçi sayısının düşmesinde etkili olduğunu vurguladı. Yılsonuna kadar ziyaretçi sayısının 1 milyon 400 bini geçeceğini vurgulayan Benli, Mevlana'nın mesajlarının her yıl daha çok kişiye ulaştığını aktardı.

 

BU YILKİ ŞEB-İ ARUS'DA KATILIMCI SAYISI 15 BİN KİŞİ ARTTI

Her yıl Aralık ayında gerçekleştirilen Mevlana'yı anma etkinlikleri geçen yıla oranla 7 gün daha kısaltılmasına rağmen katılım daha yüksek oldu. 2008 yılında 1-17 Aralık tarihlerinde yapılan etkinlikleri 40 bin civarında kişi takip ederken bu yıl 7-17 Aralık arasındaki programlara 55 bin kişi katıldı. Müze Müdürü Benli, bu yıl ki Mevlana'yı Anma programlarının geçen yıla göre 7 gün daha az olmasına rağmen katılımcı sayısının geçen yıla oranla 15 bin civarında arttığının tespit edildiğini açıkladı. Yusuf Benli, "Hz. Mevlana'nın asırları aşan çağrısı tüm dünyada kabul görmeye devam ediyor. Müzeyi ziyaret edenlerin sayısı her geçen yıl artıyor. Ancak bu yıl bir düşüş gözleniyor. Bunun birçok faktörü var. Dünya'da yaşanan gelişmeler, tatil süreleri, ekonomik gelişmeler vatandaşların gezi programlarını olumlu ya da olumsuz etkileyebiliyor. Bu yıl ki anma etkinliklerinde artış var. Sayın Başbakanımız ile birlikte çok sayıda yerli ve yabancı katılımcı programlara katıldı." ifadelerini kullandı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA