• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mevlana Müzesinden çıkan kemik, seramik, çiniler
02 Ocak 2013 Çarşamba 17:16

Mevlana Müzesi'nden çıkan kemik, seramik, çiniler

Konya Valiliği'nce, Mevlana Müzesi'nden çıkan kemik, seramik ve çinilerle ilgili yapılan açıklamada, ''Müze yetkilileri, konuyla ilgili daha hassas davranmaları hususunda uyarılmış ve kendilerinden...
Konya Valiliği'nce, Mevlana Müzesi'nden çıkan kemik, seramik ve çinilerle ilgili yapılan açıklamada, ''Müze yetkilileri, konuyla ilgili daha hassas davranmaları hususunda uyarılmış ve kendilerinden, yapılan çalışmaların rapor edilmesi istenmiştir'' ifadeleri kullanıldı.
Konya Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, Vali Aydın Nezih Doğan'ın, Tarihçi-yazar Murat Bardakçı ile 29 Aralık 2012 tarihinde Habertürk televizyonundaki ''Tarihin Arka Odası'' programında Abdülbaki Gölpınarlı'nın kitaplarıyla ilgili yaptığı değerlendirmeler ve 30 Aralık 2012 tarihli Habertürk Gazetesi'nde kaleme aldığı yazıda temas ettiği Mevlana Müzesi'nden çıkan kemik, seramik ve çinilerle ilgili bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiği belirtildi.
Abdülbaki Gölpınarlı'nın koleksiyonunda bulunan 328 el yazması eserle 54 levha, 7 tespih ve 1 yüzüğün müze koleksiyonunda bırakıldığı vurgulanan açıklamada, kalan eski ve yeni harfli bin 800 kadar kitap ile Ferit Uğur, Mehmet Önder ve Hacı Mehmed Dişsöken'in bağışladığı matbu eserlerin Konya İl Halk Kütüphanesi bünyesinde yer alan Konya İhtisas Kitaplığı'na nakledildiği ifade edildi.
Bahse konu olan kitapların uzun yıllardır iki derviş hücresi ile bir türbede sağlıksız şartlarda bulunduğu ve istifadeye sunulamadığı anlatılan açıklamada, şöyle denildi:
''Derviş hücrelerinde 2009-2011 yılları arasında gerçekleştirilen restorasyonla, konulu bir teşhir tanzim çalışması yapıldığı ve Mevlana Müzesi'nde kitapların bulundurulabileceği ve okuyucunun istifadesine sunulabileceği bir mekan mevcut olmadığı için yukarıda bahsedilen nakil gerçekleştirilmiştir. Ayrıca 1926-1954 yılları arasında müdüriyet olarak kullanılan 'Niyaz Penceresi'nin de içinde bulunduğu ahşap cam mekan son derece kıymetli el yazması kitapların muhafazası için uygun olmadığından, geçmişte yemekhane olarak hizmet gören bina restore edilmiş, her türlü güvenlik, bakım ve koruma şartlarına riayet edilerek İhtisas Kütüphanesi olarak düzenlenmiş, kütüphanelerimizde mevcut el yazması ve eski harfli matbu eserler burada hizmete sunulmuştur.
Müzecilikle ilgili yeni harfli matbu kitaplar da Etnografya Müzesi'ndeki kütüphaneye nakledilmiştir. Mevlana Müzesi'nde bulunan bütün el yazması eserlerin dijital kopyaları gerekli hassasiyet gösterilerek çekilmiş, araştırmacıların istifadesine sunulmuştur.''
-Mevlana Müzesi'nden çıkan kemik, seramik ve çiniler-
Açıklamada, gazetede bahsedilen kemik, çini ve seramik parçalarının pek az kısmının müdüriyet ve İhtisas Kütüphanesi olarak kullanılan bölümde yapılan kazılarda bulunduğu, bir kısmının ise Konya Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nün talebi üzerine uzmanlar tarafından kontrol edilen Sultan Selim Camii temel güçlendirme çalışmaları ile yeni meydan düzenlemesi uygulamaları esnasında elde edildiği bildirildi.
Müzeye getirilen kemik, çini ve seramiklerin uzmanlar denetiminde yıkattırılarak, müzelik ve etütlük olanların tasnif edildiğine işaret edilen açıklamada, şunlara yer verildi:
''Camide ve meydanda çalışmalar devam etmekte olup, bundan sonra da bulunacak kemik, çini ve seramik parçaları için aynı işlemler uygulanacaktır. Cami güçlendirme ve meydan düzenleme çalışmaları sonunda müzelik değerde bulunanların envanter kayıtları yapılarak, etütlük mahiyette olanlar da listelenerek Karatay Çini Eserler Müzesi'ne nakledilecektir. Çalışmalar esnasında bulunan kemikler, üniversitelerimizin anatomi ve antropoloji bölümleri öğretim üyelerinden oluşan bir heyet tarafından ayrıştırıldıktan sonra, usulüne uygun olarak Hamuşan bölümünde tespit edilecek bir mahalle defnedilecektir. Müze yetkilileri konuyla ilgili daha hassas davranmaları hususunda uyarılmış ve kendilerinden, yapılan çalışmaların rapor edilmesi istenmiştir.''
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA