• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mevlana Konyada karşılandı
03 Mayıs 2011 Salı 18:09

Mevlana Konya'da karşılandı

Hazreti Mevlana ve ailesinin Konyaya gelişlerinin 783. yıldönümü çerçevesinde temsili karşılama töreni düzenlendi.
 
Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından Hazreti Mevlana ve ailesinin Konya’ya gelişlerinin 783. yıldönümü çerçevesinde düzenlenen temsili karşılama töreni Mevlana Müzesi Gülbahçe’de yapıldı.

Programa; Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, AK Parti Konya Milletvekilleri Kerim Özkul, Ayşe Türkmenoğlu, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Selçuk Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Dinçer Bedük, Hazreti Mevlana’nın 22. kuşaktan torunları ile yerli ve yabancı çok sayıda misafir katıldı.

KONYA MEDENİYETİN EKSEN ŞEHRİDİR

Temsili karşılama programı öncesi konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konyalılar olarak 783 yıldır Mevlana’nın inanç ve terbiye sistemiyle hemhal olduklarını söyledi. Hazreti Mevlana ve ailesinin gelişlerinin Anadolu toprakların bereketinin bir işareti olduğunu vurgulayan Başkan Akyürek, “Onların yolculuğu sadece bir göç değil. Onun ötesinde bilginin, hikmetin ve aşkın geçtiği coğrafyalarda ve vardığı beldelerde sonsuza dek var olacağının işaretidir. Konya onun nezdinde bütün bir medeniyetin eksen şehri olmuştur.

Tarihte Konya’dan dünyayı aydınlatan parıltılar bizim medeniyetimizin hiçbir zaman edilgen bir medeniyet olmadığının, geçmişte de bugün de özne olduğunun ifadesidir” dedi.

Başkan Akyürek, Hazreti Mevlana ve ailesinin Konya’da yaktığı aşk meşalesinin gölgesinde bugün bütün bir dünyanın toplandığını da sözlerine ekledi.

Konya’nın 783 yıldır iyi bir dosta sahip olduğunu kaydeden Konya Valisi Aydın Nezih Doğan ise, “Var olan her şeyin bir sebebi vardır. Mevlana’nın Belh’ten Anadolu’ya, sonra Konya’ya gelişinin de bir sebebi vardır. Tarihte bir eksen şehir olan Konya, bugün de öyledir, gelecekte de öyle olmaya devam edecektir” diye konuştu.

TEMSİLİ KARŞILAMA TÖRENİ

Konuşmaların ardından temsili karşılama programına geçildi. Programda Hazreti Mevlana'nın babası Sultan'ül Ulema Bahaeddin Veled rolünü Nejat Özyılmazel (Neco), Sultan Alaeddin Keykubat rolünü Payidar Tüfekçioğlu, Sultan Alaeddin Keykubat'ın eşi Gazi Hatun rolünü Ece Pirim, Hazreti Mevlana rolünü Barış Hayta, Vezir Celalettin Karatay rolünü Cem Kurtoğlu oynadı.

Programda, Hazreti Mevlâna ve ailesinin Konya’ya gelişleri esnasında Sultan Alaeddin Keykubat ile Konyalılar tarafından karşılanışı temsil edildi. Tören, Hazreti Mevlana'nın mezarı başında edilen duanın ardından sona erdi.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA