• Konya10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mevlana İmam Hatip Lisesine ek bina
11 Mayıs 2012 Cuma 18:29

Mevlana İmam Hatip Lisesine ek bina

Türk Anadolu Vakfının destekleriyle yapımı tamamlanan Karatay Mevlana İmam Hatip Lisesinin 48 derslikli ek binası düzenlenen törenle hizmete açıldı.
Türk Anadolu Vakfı’nın destekleriyle yapımı tamamlanan Karatay Mevlana İmam Hatip Lisesi’nin 48 derslikli ek binası düzenlenen törenle hizmete açıldı.
Açılış törenine AK Parti Konya Milletvekili Hüseyin Üzülmez, Karatay Kaymakamı Mustafa Altuntaş, Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli, İl Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Turan, Türk Anadolu Vakfı Başkanı Mustafa Yayla, vakfın yönetim kurulu üyeleri, siyasi partilerin il temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, imam hatip lisesinin yönetici, öğretmen ve öğrencileri ile veliler katıldı.
 Programın açış konuşmasını Türk Anadolu Vakfı Başkanı Mustafa Yayla yaptı. Adnan Menderes’in Başbakanlığı döneminde, dönemin Milli Eğitim Bakanı Ahmet Tevfik İleri’nin 20 yıl süren istibdat devrini sonlandırdığını belirten Mustafa Yayla, “Ahmet Tevfik İleri’nin yoğun bir çabası sonucu imam hatip okulları yeniden açılmıştır. Rahmetli Ali Ulvi Kurucu, 1950’li yıllarda çeşitli dernekler ve cemiyetler kurmuş, bu derneklerin birleşmesi sonucu Türk Anadolu Vakfı oluşturulmuştur. Vakfımızın amacı, gençlerimizin sosyal, kültürel ve dini yönlerini geliştirmek, iyi bir eğitim almaları için gerekli alt yapıyı sağlamaktır” dedi. Bugünkü Karatay Mevlana İmam Hatip Lisesi’nin bulunduğu 11 bin metrekarelik arsanın üzerine 1992 yılında bir Kur-an kursu yapıldığını, 1996 yılında ise imam hatip lisesinin oluşturulduğunu dile getiren Mustafa Yayla, “İmam hatip okullarına ilginin artması ile birlikte mevcut dersliklerimiz yeterli gelmiyordu. Bu nedenle imam hatip okullarına yeni derslikler açmak gerekiyordu. Bu amaçla Karatay Mevlana İmam Hatip Lisesi’ne bir ek bina yapmak için temel atıldı. Ancak 28 Şubat süreci ile imam hatip okullarının orta kısımları kapatıldı. Ardından imam hatip liselerinden mezun olan öğrencilerin üniversiteye girişlerinde katsayı adaletsizliği uygulandı. Bu nedenle binanın yapımına uzun bir süre ara verildi. 18 Mayıs 2010 yılında ise şantiye kuruldu. Ek binamız kısa bir süre içerisinde tamamlandı. Bütün sınıflarımız Fatih Projesi’ne uygun olarak dizayn edildi” diye konuştu. Karatay Mevlana İmam Hatip Lisesi’nin kamu ve vatandaş birlikteliğinin güzel bir örneği olduğunu söyleyen Karatay Kaymakamı Mustafa Altuntaş ise, “Eğitim kurumlarında amacımız başarılı öğrenciler yetiştirmektir. Vakıflar Haftası etkinlikleri çerçevesinde bu güzide binamızın da açılışını gerçekleştiriyoruz. Eğitim camiamız için hayırlı olsun” dedi.
Konuşmaların ardından daha önce düzenlenen imam hatip konulu kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrenciler ödüllendirildi. Ardından protokol üyeleri tarafından Karatay Mevlana İmam Hatip Lisesi’nin yeni binası hizmete açıldı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA