• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mevlana aşkı ile Müslüman oldu
10 Aralık 2011 Cumartesi 11:36

''Mevlana aşkı'' ile Müslüman oldu

Mevlana'nın eserleri sayesinde, ailesiyle birlikte İslam'ı seçen Amerikalı psikolog Gamard, Mevlana hakkında kitap yazdı ve dörtlüklerini İngilizce'ye çevirdi.
 
Mevlana'nın eserleri sayesinde, ailesiyle birlikte İslam'ı seçen Amerikalı psikolog Gamard, Mevlana hakkında kitap yazdı ve dörtlüklerini İngilizce'ye çevirdi. Oluşturduğu sitede Mevlevilikle ilgili çalışmalarını yayımlayan ve Mevlana hakkında konferanslar veren Gamard, 30 yıl boyunca sema yaptı.
Dr. İbrahim Gamard, California eyaletine ziyarete gelen Müslüman bir grup vasıtasıyla fikirleri ve kitaplarıyla tanıştığı Mevlana'yı, o tarihten itibaren araştırmaya başladığını belirtti.
Mistisizmle, 1966 yılından itibaren yoğun bir şekilde ilgilendiğini, 1971'de mutasavvıflarla tanıştığını aktaran Gamard, şöyle konuştu:
''Mevlana ve eserlerini 1975 yılında okumaya başladım. 1975 yılında, Los Angeles'ta bir sufi grubundayken, Konya'dan bir Mevlevinin bizi ziyaret edeceğini öğrendim. Bu ziyaret öncesinde Mesnevi Tercümesini ve Şerhi'ni okudum ve tasavvuf eserlerinin en büyüğü olduğuna inandım. 1 yıl sonra Konya'dan, 71 yaşındaki Mevlevi Süleyman Dede Efendi geldi. Beni ve birkaç arkadaşımı semaya başlatarak, usul ve adabını öğretti. Ben kendim sema yapmayı istedim. Çok etkilendim. Daha sonra Los Angeles'ta bir spor salonunda, kendileriyle sema meşk ettik. Bu olaydan sonra 1977'de eşimle birlikte Konya'ya gittik. Orada Dede'nin evini ve Mevlana'nın kabrini ziyaret ettik. Manevi olarak çok güzel şeyler yaşadık.''
 
Bu ziyaretten çok etkilendiğini, Mevlana'nın Mesnevi eserini okuyabilmek için Farsça öğrenmeye başladığını belirten Gamard, Farsça öğrendikten sonra Mevlana'nın eserleri ile Mevlana hakkında yazılan bütün eserleri okuduğunu söyledi.
Gamard, var olan bütün dinlerle ilgili araştırmalar yaptığını, bilgi sahibi olduğunu dile getirdi.
Yaşadığı bu olaylardan sonra 1984 yılında İslam dinini seçtiğini ve 1999 yılında Hac görevini yerine getirdiğini belirten Gamard, Müslüman olmadan önce isminin William olduğunu kaydetti.
 
''Hak din olduğuna karar verdim''
Mevlevi şeyhi Şefik Can'ın yanında yetiştiğini aktaran Gamard, Mevlana'nın torunu ve Mevlevilerin manevi lideri Faruk Hemdem Çelebi'den icazet alarak Mevlevi olduğunu belirtti.
Yaklaşık 30 yıl boyunca sema meşk ettiğini aktaran Gamard, sağlık sorunları nedeniyle 2007 yılından itibaren törenlerde yer alamadığını ifade etti.
Gamard, Mevlana'ya olan ilgisinin ve sevgisinin her geçen gün fazlalaşarak devam etiğini, insanlara Mevlana'yı anlatmak için konferanslara katıldığını kaydetti.
 
Eşi ve kızının da Müslümanlığı seçtiğini, onların da sema meşk ettiğini bildiren Gamard, sözlerine şöyle devam etti:
''Müslüman olmadan önce İslam'ı ve Mevlana'yı iyice tanıdım. Daha sonra hak din olduğuna karar verdim. Huzuru, aşkı, İslam'da buldum. Ayrıca Mesnevi'yi Farsça okuyunca, buna girmemek mümkün değil. Bu nedenle en güzel kitabımı da Mevlana hakkında yazdım. İlk kitabımın adı 'Rumi ve İslam', ikincisinin adı 'Hz. Mevlana'nın Rubaileri. Mevlana'nın hayata bakışı, vizyonda gördüğümüz her tür varlığın sadece biyolojik yapısını değil, manevi yapısını keşfetmektir. Mevlana, her şeye aşk demektir. Dinde aşktır. Allah aşkıdır. İslam bir aşk yoludur. İslam, aşkın yoludur. Allah her şeyi aşk üzerine yaratmış, her şeyi aşkla düzene sokmuş. Bu düzeni aşk ile yürütmek gerekiyor. Bizim de bu yolda yürümemiz lazım. Sevgi ve aşk çemberi etrafında dönmemiz gerekiyor. Onun dışına çıkınca ritim bozuluyor. Ne tarafa dönerseniz dönünüz, Allah'ın huzurundasınız.''
Mevlana'nın dörtlüklerini 20 yılda İngilizce'ye çevirdiğini, rubaileri orijinal halleriyle bir kitapta topladıklarını aktaran Gamard, Mevlana'nın doğru anlaşılmasını sağlayamaya çalıştıklarını kaydetti.
 
Gamard, 2001 yılında kurduğu www.dar-al-masnavi.com sitesinde, Mevlevilik konusunda yaptığı tüm çalışmaları yayınladığını bildirdi.
Türkiye'yi çok sevdiğini kaydeden Gamard, Mevlana ile ilgili konferanslara ve programlara katılmak için fırsat buldukça Türkiye'ye geldiklerini anlattı.
İstanbul'a 'Uluslararası Sultan Veled Hz. Sempozyumu''na katılmak için geldiğini anlatan Gamard, sempozyumun bir bölümünün Konya'da yapılacağını, 25 Aralık'ta da Amerika'ya döneceğini sözlerine ekledi. ...
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA