• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MEVKA Kalkınma Kurulu toplandı
21 Aralık 2011 Çarşamba 16:50

MEVKA Kalkınma Kurulu toplandı

Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, ''Hepimiz bu memlekete dair sevdalar taşıyor ancak gücümüzün farkına varamıyorduk. İşte kalkınma ajansları gücümüzün farkına varmamızı sağladı'' dedi.
Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, ''Hepimiz bu memlekete dair sevdalar taşıyor ancak gücümüzün farkına varamıyorduk. İşte kalkınma ajansları gücümüzün farkına varmamızı sağladı'' dedi.
Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, Hilton Garden Inn Otel'de düzenlenen Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA) Kalkınma Kurulu 7. Olağan toplantısında yaptığı konuşmada, kalkınma ajanslarının Türk yönetim yapısına girmesinin bölgelere çok önemli avantajlar sağladığını belirtti.

Daha önceki yıllarda yerel yönetimlerin sadece kendilerine gelen talimatları yerine getirdiğine dikkati çeken Doğan, kalkınma ajanslarıyla birlikte bir dönüşümün başladığını bildirdi.

Doğan, yerelin gücünün daha iyi ortaya çıkması anlamında uzun süren kargaşaların ardından kalkınma ajansı modelinin uygun görüldüğünü vurgulayarak, şunları kaydetti:

''Kalkınma ajansları gücümüzün olduğunu ve geleceğimizi kendimizin organize edebileceğimizi ortaya koydu. Ajanslarla bize her şeyin dayatılmasına izin vermemeye çalıştık. Bizim de kendi bölgemize ilişkin olarak beklentilerimizin olduğunu ortaya koyduk. Devletin merkezinde var olan dönüşüme yerelde ayak uydurduk. Daha önce bir bakış eksikliği vardı. Yöneticiler değiştikçe değişen bir uygulama vardı. Bunun aşılmasına ihtiyaç vardı ve bu ihtiyaç artık gideriliyor. Hepimiz bu memlekete dair sevdalar taşıyoruz ancak gücümüzün farkına varamıyorduk. İşte kalkınma ajansları gücümüzün farkına varmamızı sağladı.''

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ise dünyanın bir çok ülkesinde ekonomik kriz yaşandığını, bütün bunlara rağmen Türkiye'de hızlı bir büyümenin olduğunu söyledi.

Bu büyümenin kurumların aynı şekilde 2023 yol haritasını hazırlayarak ülke hedefine katkı sağlamasıyla gözlendiğini anlatan Akyürek, MEVKA'nın Konya için lokomotif görevi gördüğünü ifade etti.

Akyürek, kalkınma ajansları içerisinde MEVKA'nın en başarılı kalkınma ajansı kabul edilebileceğini sözlerine ekledi.

Toplantıya MEVKA Kalkınma Kurulu Başkanı Aslan Korkmaz, Karaman Belediye Başkanı Kamil uğurlu, Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ve çok sayıda davetli katıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • “Konut almakta acele edin”

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA