• Konya24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MEVKA destekli solar projesi tamamlandı
07 Eylül 2011 Çarşamba 15:37

MEVKA destekli solar projesi tamamlandı

Selçuklu Belediyesinin Muhtar Evleri Solar Elektrik Üretim Sistemi Uygulama Projesi tamamlandı.
Selçuklu Belediyesince Mevlana Kalkınma Ajansının Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında yürütülen “Muhtar Evler Solar Elektrik Üretim sistemi” uygulama projesi tamamlandı.
Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Proje kapsamında iki adedi güneş ağacı, 12 adeti de çatı sistemi olmak üzere toplam 14 adet sistemin muhtar evlerine montajının yapılarak faaliyete geçirildiğini belirtti. Altay proje sayesinde güneşten elektrik enerjisi üretilerek ofislerin enerji ihtiyacının büyük bir bölümünün karşılanarak yaşanabilir çevresel ortamların sürdürülebilirliliği sağlanması yoluyla bölgenin refah seviyesinin artırılmasına katkı sağlanacağını ve Türkiye’de birçok belediyeye temiz enerji kaynaklarının kullanım açısından örnek teşkil edeceğini söyledi.
Altay ayrıca Enerji Piyasası Düzenleneme Kurumu’nun  (EPDK) güneş enerjisinden elektrik üretilebilecek 27 bölgede 38 şehir belirlendiğini ve bunlardan 92 Megawatt (MW) ile Konya’nın ilk sırada yer aldığını belirtti.
Yenilenebilir enerji kaynaklarından solar enerjinin etkin ve sürdürülebilir kullanımının sağlanması ilçe halkının ve özel sektörün bilinçlendirilmesi kamunun bu konuda özel sektöre öncülüğü ile kamu-özel sektör işbirliği açısından uygulamanın model olduğunu belirterek projede emeği geçenlere teşekkür etti.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA