• Konya10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MEVKA 2015 mali destek programını iş dünyasına tanıttı
01 Şubat 2015 Pazar 14:37

MEVKA 2015 mali destek programını iş dünyasına tanıttı

MÜSİAD Konya Şubesi Cuma toplantılarında bu hafta gündem MEVKA 2015 Mali Destek Programı oldu. Mevlana Kalkınma Ajansı Uzmanı Mücahit Kınalı, Konya iş dünyasına Mevlana Kalkınma Ajansı’nın 2015 yılı için proje çağrısında bulunduğu Yenilenebilir Enerji Mali Destek Programı hakkında geniş bilgiler verdi. Konferansa MEVKA Genel Sekreteri Dr. Ahmet Akman’ın yanı sıra çok sayıda MÜSİAD ve Genç MÜSİAD üyesi katılım sağladı.   

 

2015 yılı Yenilenebilir Enerji Mali Destek Programı hakkında açıklamalarda bulunan Mevlana Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Ahmet Akman, “MEVKA olarak bugüne kadar üreticiyi, sanayiciyi, girişimciyi ar-ge alanında, inovasyon alanında ve teknolojik alanlarda desteklemeye çalıştık. Bu yıl bölgede farkındalık oluşturmak, ülkemizin enerjide dışa bağımlılığını azaltmak, enerji konusunda üretime özendirmek ve yenilenebilir enerji kaynaklarına dikkat çekmek adına enerji konusunda proje çağrısına çıktık. 23 milyonluk bütçe ayırdığımız proje çağrımız kapsamında bölgede enerji üretimini ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını artırmayı amaçlıyoruz” şeklinde konuştu.

 

MÜSİAD Konya Şube Başkan Vekili Mehmet Ali Korkmaz ise, “Enerji konusu ülke olarak üzerinde durduğumuz en önemli ve en hassas konudur. Çünkü ülke olarak enerjiye ciddi manada maliyet ayırıyoruz. Gerek sanayide gerekse de evlerimizde kullandığımız enerjiye ayırdığımız maliyetler dünya ülkeleri arasında oldukça yüksek durumda. Bu sebeple enerji üretimi ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı konusunda hepimize önemli görevler düşmektedir. MEVKA’nın yapmış olduğu bu proje çağrısının, bölgede farkındalık oluşturması ve bu sayede ülkemizin enerjide dışa bağımlılığının azalmasına katkı sağlayacak projeleri ortaya çıkarması en büyük arzumuzdur” dedi.      

 

Açılış konuşmalarının ardından konferansa geçildi. Sanayicilerin maliyetlerinin büyük kısmını enerji giderlerinin oluşturduğunu belirterek sözlerine başlayan Mevlana Kalkınma Ajansı Uzmanı Mücahit Kınalı, “Ülkemizin enerjiye duyduğu ihtiyaç her geçen yıl daha da artmaktadır. Ülkemizin 2023 yılı ihracat hedefleri doğrultusunda daha fazla üretmek zorunda olduğu hepimizin malumu. Bu üretim gereksinimi daha fazla enerji talebini de beraberinde getirmektedir. Dünya ülkeleri artık ihtiyaçları olan elektrik enerjisini alternatif enerji kaynaklarından karşılıyor. Bu kaynaklar arasında rüzgâr enerjisini, güneş enerjisini, biyogaz enerjisini ve jeotermal enerjiyi sayabiliriz. Dünya üzerindeki ülkelerin stratejik ve coğrafi özelliklerinin elverdiği ölçüde yenilenebilir ve alternatif enerji kaynaklarına yöneldiğini görüyoruz. Dünya ülkeleri arasında değerlendirme yapacak olursak en çok kullanılan yenilenebilir enerji kaynağı rüzgar enerjisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Güneş enerjisi ise ikinci sırada yer almaktadır. Ülkemizin coğrafi özellikleri göz önüne alındığında güneş enerjisi kullanımına gayet verimli olduğunu görüyoruz. Almanya bu konuda örnek alabileceğimiz ülkelerin başında geliyor. Ülkemizde güneş enerjisi konusunda yeterli bilincin oluşması ve gerekli yatırımların yapılması ile Almanya’da birim başına alınan verimden en az 3 kat daha fazla verim alınması gayet mümkün görünüyor. Ajans olarak bizi ilgilendiren Konya ve Karaman bölgesini inceleyecek olursak, güneş ışınlarının kalitesi ve illerin güneşlenme süresi kriterlerini göz önünde bulundurduğumuzda bölgemizin Türkiye ortalamasının oldukça üstünde olduğunu görürüz. Bu durum da bölgemizde güneş enerjisi kullanımının yaygınlaştırılması gerçeğini ortaya koyuyor” ifadelerini kullandı.

 

Mevlana Kalkınma Ajansı 2015 Yılı Mali Destek Programı ile detaylara da değinen Kınalı, “Ajans olarak, kar amacı güden ve kar amacı gütmeyen proje sunacak kuruluşlara yenilenebilir enerji konusunda destek vereceğiz. Temel amacımız ise öncelikli olarak Konyalı ve Karamanlı firmalarımızın enerji konusunda yatırım yapmalarını sağlamak ve aynı zamanda da yeterli teknik donanıma ve proje yazma kabiliyetine sahip insan gücünü bölgemize çekmektir. Destek kapsamında proje sahipleri ajansımızdan asgari olarak 100 bin , azami olarak ise 500 bin talep edebilecek. Asgari destek oranlarımız kar amacı güden kurumlar için %20, azami destek oranımız ise %50, kar amacı gütmeyen kurumlar için asgari destek oranımız %25, azami destek oranımız ise %75’tir. Projeler için son başvuru tarihi ise 24 Mart 2015’tir” ifadelerine yer verdi.

 

Toplantının ardından MÜSİAD Konya Şubesi Başkan Vekili Mehmet Ali Korkmaz, günün anısına Mücahit Kınalı’ya hediye takdim etti. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • 30 bin Selçuklu torun ecdadla buluşuyor
  • Konya'daki kazada yürek burkan görüntü! Yaralanan annesinin elini bırakmadı
  • Konya'daki köfte kavgasının 14 sanığı hakim karşısında
  • Konya basını Ereğli’yi ziyaret etti
  • Meram’dan 23 Nisan’da anlamlı etkinlik

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA