• Konya9 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mesneviden etkilenmişler
22 Ağustos 2012 Çarşamba 10:45

Mesnevi'den etkilenmişler

Sosyalizmin başkenti Küba'da 3 bin Müslüman var. Pekçoğu İslam'la Afrikalılar sayesinde tanışmış. Ancak büyük bölümü Mevlana'nın Mesnevi'sinden etkilenerek Müslaman olmuş.

Ramazan ayı içerisinde ziyaret ettiğim Küba, geniş caddeleri, olmayan trafiği ve yemyeşil doğasıyla insanı kendisine hayran bırakıyor. Sosyalizmin başkenti Küba'da dinsizlerin oranı nüfus içerisinde oldukça fazla. Dinsizlerden sonra toplumda Hıristiyanlar, Müslümanlar ve Yahudiler geliyor. 700'ü Havana'da olmak üzere Kübada yaklaşık 3 bin Müslüman var. Sosyalizm dini afyon gibi gördüğü için özellikle mabet yapımına devrimden sonra izin verilmemiş. Küba'da 40'tan fazla farklı eğilimlerde kilise var ancak Protestan kilisesi oldukça etkili. Yakın zamanda Papa'nın Küba ziyaretini anlatan Kübalılar, "Geldi, gördü, gitti" diyorlar. İslam'ın Küba'daki mazisi ise henüz 22 yıllık. Kübalı Müslümanlar, öncelikle Gana, Gine, Cezayir gibi ülkelerden gelen öğrencilerden etkilenerek İslamiyet'i kabul ediyorlar. Sosyalist Küba'da en çok dikkatimizi çeken olgu, Müslümanların araştırarak İslamiyet'i kabul etmeleri. Kimi Mesnevi okuyarak, kimi İspanyolca Kur'an-ı Kerim'i inceleyerek etkilenmiş. Hepsinin ortak söylemi ise: İslam herkese hitap ediyor

Küba Hükümeti iletişim ve işbirliğinde Küba İslam Topluluğu'nu kabul ediyor. İslam Ligi'nin başkanlığını ise 22 yıl önce Müslüman olan Yahya Pedro yürütüyor. Başkent Havana'daki Yahya Pedro'nun ufakcık evi aynı zamanda Müslümanlar için buluşma yeri. 25 kişinin ancak namaz kılabildiği evin balkonu resmi mescid durumunda.

NAMAZA PARA ÖDÜYORLAR

Tahmin edileceği üzere Kübalı Müslümanların en büyük sıkıntılarından birisi mescidlerinin olmayışı. Küba Hükümeti gerek İslam ülkeleri büyükelçilerine gerekse de Kübalı Müslümanlara yıllar önce mescid yapılacağı sözünü vermiş; ancak bu konuda hâlâ atılmış somut bir adım yok. Kübalı Müslümanlar cuma namazlarını Yahya Pedro'nun evinde kılarken, Afrikalı öğrenciler ve İslam ülkeleri büyükelçileri, cuma namazını sadece elli kişinin sığabildiği Arap Evi'nde kılabiliyorlar. Burada Müslümanlar bayram namazını şehir plajındaki Niptuna'da kılıyorlar. Kaç kişi namaza geldiyse kişi başına Küba Hükümeti'ne bir miktar ücret veriyor. Pedro'ya bunun sebebini sorduğumuzda "Yapılan hizmetlerin karşılığı" cevabını veriyor.

İSLAMİ İSİMLER KİMLİKTE YOK

Kübalı Müslümanlar İslamiyet'i kabul etseler de kültürel olarak alışkanlıklarını kolay kolay bırakmıyorlar. Bayanların kıyafetleri hâlâ kültürel özellikler taşısa da bazı konularda oldukça katılar. Puronun memleketinde Müslümanlar için sigara da alkol gibi haram. Sigara içen bir Kübalı Müslümana rastlamadık. Kadınlar da Cuma namazı dahil namazlarını erkeklerle birlikte kılıyor. Genelde Muhammed, İsa, Davud, Abbas, Ali ve Hamza gibi isimler alıyorlar.

Küba'daki Müslümanlar İslam'la tanıştıktan sonra aldıkları isimleri nüfusa kaydedemiyorlar. En büyük sıkıntıları ise dini anlatacak yeter sayıda ehil kişinin bulunmayışı ve kaynak eksikliği. Türkiye Diyanet Vakfı bu yıl içerisinde 6 Kübalıyı altı aylığına Türkiye'ye davet ederek, onlara Kur'an-ı Kerim'i, doğru namaz kılmayı öğreterek çeşitli dini bilgiler verecek. Türkiye'den insani Yardım Vakfı (İHH) bu konuda açığı kapatmak için ciddi anlamda gayret gösteriyor. Buradaki Müslümanların sorunlarının başında kendilerina ait kabristanlarının olmaması geliyor. Ölen bir Kübalı Müslüman için toplanıyorlar ve onu İslami usullere göre defnetmeye çalışıyorlar. Müslümanlar kurbanlarını da yine bir araya gelerek kesmeye çalışıyorlar. Zaten ekonomik durumu iyi olmayan bu insanlara Türkiye'den yardım gidiyor. En büyük istekleri ise Türklerin yardımıyla namaz kılacakları bir ibadethaneye sahip olmak.

İnek öldürene 35 yıl hapis

Fidel Castro'nun yönettiği, kurucuları arasında ünlü devrimci Che Guevara'nın da olduğu Küba'nın başkenti Havana aynı zamanda sosyalizmin de merkezi. Purosuyla ünlü Küba'da sosyalizm kabuk değiştirmeye doğru gidiyor. Amerikan Doları'nın döviz olarak kabul edilmediği ülkenin IMF'ye borcu bulunmuyor. Yabancılar ve Kübalılar farklı para birimi kullanıyor. İnek öldürmenin cezası ise 35 yıl... Castro'nun güvenlik gerekçesi ile yedi evi bulunuyor.

Türklerin yardımı bizi ferahlatıyor

Yahya Pedro: 22 yıl önce buaraya okumaya gelen Afrikalı öğrenciler vasıtası ile İslam'la tanıştım. Çok etkilendim, araştırdım, okudum ve daha sonra Müslüman oldum. Bu oluşumu Küba Hükümet'i tanıyor ve resmi konferans ve toplantılarda bizi davete ediyor ancak yardım almıyoruz. Amacımız bütün Kübalıların İslamiyet'i tanımalarını sağlamak, Müslüman kardeşlerimize yardım etmek. Burada bizi ziyarete eden kardeşlerimizin ve Türklerin yardımları ve çalışmaları gönlümüzü rahatlatıyor. En büyük derdimiz yetişmiş alimlerimizin olmayışı ve kaynak eksikliği. Küba'da bir Kuba Mescidi yapmak Türkiye'ye yakışır.

Küba'da çocuğunu sünnet ettiren ilk Müslüman

Samir Abu Nasreddin: 34 yaşındayım. Küba'da sünnet edilen ilk çocuğun da babası olarak tanınıyorum. 10 yıl önce elime aldığım 'Peygamberimiz Muhammed ve Araplar' isimli bir kitaptan sonra Müslüman oldum. Kübalı bir arkadaşımın bana hediye ettiği bu kitap beni dönüştürdü. Kitabı okuduktan sonra Küba'da diğer Müslüman olanları aramaya başladım. Cuma namazlarını kıldığımız Arap Evi'ne gittim. Araştırdım ve bol bol okudum. İslam'ın Hak yol olduğuna karar verdim. Durumu daha sonra eşime anlattım ve o da İslamiyet'i kabul ederek Fatime ismini aldı. İslam'dan önce çok farklı bir hayat sürüyordum. İçiyordum ve gece hayatım vardı. İslam'la tanıştıktan sonra bunların hepsini bıraktım. Annem ve kız kardeşimle yaşıyorum ama onlar İslam'ı kabul etmedi. Onlara göre ben genç olduğum için İslamiyet'i kabul ettim ve belli bir süre sonra bırakırım. Ama gençliğim on yıldır devam ediyor. (Gülüyor) Ailem totem dinlere inanıyor. Sırf dinimi daha rahat yaşayayım diye ailem ve arkadaşlarımdan uzak durmaya çalışıyorum. İslamiyet'i ilk kabul ettiğimde "Sen Taliban mısın?" dediler. Ne yazık ki buralarda İslam ve terörizm arasında bağ kuruluyor. Yahya Pedro'nun evinde buluşmaya çalışıyoruz. Resmi olarak mescit ve medresemizin olmayışı, İslam'ı iyi bilen imamların az olması, özellikle kadınlar için kıyafet bulunmaması ve helal gıdaya ulaşamamak en büyük sorunumuz.

Kübalılar oruçlarını nasıl açıyor

Küba'daki Müslümanlar oruçlarını hurma ve su ile açtıktan sonra sofraya papaye, mango ve muz geliyor. Muzdan sonra mayonez sürdükleri ekmekleri yiyiyorlar. Bu kısa iftar açmadan sonra namaza duran Kübalılar, ardından genellikle pilav ve tavuk yiyiyorlar. Küba'daki Müslümanların en büyük sıkıntılarından birisi de helal ürün. Üzerinde 'helal' damgası bulunan tavuklar ise Arjantin'den geliyor. Zaten büyük marketlerde bir tek helal damgalı olarak tavuklar görülüyor. Küba'da Müslümanlara ilk iftarı geçen yıl olduğu gibi bu yıl da resmi olarak Suudi Arabistan Büyükelçiliği vermiş. Türkiye'yi temsilen de İHH İnsani Yardım Vakfı yaklaşık üç yıldır Kübalı Müslümanlara iftar yaptırıyor. Kübalılar özellikle devlet kontrolünde bulunan üç televizyon kanalındaki görüntülerden Türkiye ve Recep Tayyip Erdoğan'ı tanıyorlar. Erdoğan'dan bahsederken, 'Tajjip Erdoğan'diyorlar. Müslümanların büyük çoğunluğu Türkiye'yi kendilerine yardım getiren İHH sayesinde tanıyor. İçlerinden bir tanesi bize Mavi Marmara maketi getirerek, "Kalbimiz onlarla birlikteydi" diyor.

Sosyalist Müslüman değil sadece Müslüman!

Ayşe Duverhal: 30 yaşındayım tıp eğitimi alıyorum. Ondan önce Hıristiyanlığı seçmiştim. Katolik kitapları okudum ve araştırdım. Daha sonra İslam'ı araştırmaya, okumaya başladım. Mevlana'nın felsefesinden çok etkilendim. 7 yıl önce Müslüman oldum. Müslümanlığın teslim olma prensibinden çok etkilendim ve İslam'a teslim olmaya karar verdim. Küba'daki Müslümanları arayıp bulmaya kafamdaki bazı cevap alamadığım konuları onlarla istişare etmeye başladım. Yahya Pedro'nun evine gelip gidiyorum. Doğru yolda olduğumu anlayınca Kur'an ve Arapça öğrenmeye başladım. Annem ve anneannemle yaşıyorum. Çok şükür iki yıl önce annem de İslamiyet'i kabul etti. Hayatımda çok şeyler değişti. Allah'ın yardımı olmadan bir şey yapamayacağımı öğrendim. Namaz ve orucu öğrendim. İçimde Allah'a olan güven birçok şeyi değiştirdi. İslam'ı tanıyan kişi sayısı az olduğu için bana terörizmden dolayı temkinli yaklaştılar. Ben ise onlara İslam'ın bir terör değil barış dini olduğunu anlatmaya çalışıyorum. Yaşamımda etkilenen birçok arkadaşım da İslam'ı seçti. Sosyalist Müslüman değil, sadece Müslümanım.

Nevzat Çiçek / Yeni Şafak

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Bigo Yayıncı Başvurusu
  • Bakan Kurum: Konya'daki yatırımların açılışını Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekleştirecek
  • Eğiste Hadimi Viyadüğü bugün açılıyor
  • Makine ihracatında rekor
  • Kağnıcı: "Model şehir Konya’nın ulaşımı güçlendirilmeli"
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA