• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mesnevi Projesi Avrupa dan plaket getirdi
14 Ocak 2010 Perşembe 12:22

Mesnevi Projesi Avrupa' dan plaket getirdi

İngiltere merkezli uluslararası bir eğitim kuruluşu, Mesnevinin 20 dile çevrilerek dünya barışına katkı sağlaması nedeniyle Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyüreke teşekkür plaketi verdi...

Avrupa Birliği Hayat Boyu Öğrenme Programı altında İngiltere ve Avrupa’da eğitim çalışmaları yürüten Tellus Grup Eğitim Müdürü Kimmo Kosunen Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’i makamında ziyaret ederek “20 Dilde Mesnevi Projesi” nedeniyle teşekkür plaketi verdi.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Türkiye’deki yerel yönetimler içinde AB projelerinden en çok destek alan belediye olduklarını belirterek, Konya olarak AB’ye en hazır şehirlerden biri olduklarını kaydetti.

Konya olarak Avrupa Birliği nezdinde çeşitli platformlarda farklı ödüller aldıklarını, ancak Mesnevi ile ilgili çalışmalar nedeniyle bir eğitim kuruluşundan aldıkları plaketin çok anlamlı olduğunu vurgulayan Başkan Akyürek, “Mesnevi’nin dünya dillerine çevirisi devam ediyor. Yaptığımız bu çalışmanın İngiltere’de takdir edilmesi bu konudaki gayretlerimizi artıracaktır” dedi.

DÜNYA BARIŞINA KATKI YAPTINIZ

Tellus Grup Eğitim Müdürü Kimmo Kosunen ise, uluslararası eğitim çalışmaları yapan kuruluşu adına Başkan Akyürek’e teşekkür plaketini sunmaktan mutluluk duyduğunu belirterek, işbirliği ve dostluğa büyük önem verdiklerini ifade etti. Hazreti Mevlana’nın da Mesnevi’de sevgi, barış ve hoşgörüyü ön planda tuttuğunu hatırlatan Kosunen, şunları söyledi: “Çeviri çalışmalarının ne kadar zor olduğunu biliyorum. Özellikle de Mesnevi gibi şiirsel bir eserin çevirisi çok ağır bir yüktür. Böyle önemli bir eseri 20 dünya diline çevirerek dünya barışına ve kültürler arası diyaloga katkılarınız nedeniyle size teşekkür ediyoruz.”

Konuşmaların ardından Tellus Grup Eğitim Müdürü Kimmo Kosunen, Başkan Akyürek’e teşekkür plaketi verdi. Kosunen, plaket üzerindeki yıldızın Türk Bayrağındaki yıldızı ve Konya’nın dünyada bir yıldız şehir olduğunu simgelediğini söyledi. Başkan Akyürek de plaket nedeniyle teşekkür ederek Kosunen’e farklı dillerde yayınlanmış Mesnevi’lerden oluşan bir set ile ebru tablo hediye etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA