• Konya14 °C

Aydoğan Deveci

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

MESNEVİ KONUTLARI ve DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ

28 Eylül 2010 14:30

          Türk Siyasi Tarihi farklı profilleri değişik kanallardan karşımıza çıkarır. Kimi bürokrattır, kimi işadamı, kimi sivil toplumcu… En başarılıları ise yerel yönetimlerden gelir. Örnek çok, güncel olanı ise R. Tayyip ERDOĞAN. Yerel yönetimlerde lider olmak birinci kriterdir, ikincisi ise dürüstlük. Rantın, gücün en yüksek seyrettiği belediyeler kimilerini vezir kimilerini de rezil yapmıştır. Nurettin SÖZEN yok olurken Türkiye Recep Tayyip ERDOĞAN’ı tanımıştır. Kimsenin ihtimal bile vermediği İstanbul Belediye Başkanlığı O’nun için Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığına giden yolun kilometre taşı olmuştur.

            Meram Belediye Başkanı Dr. Serdar KALAYCI hem akademisyen hem teknisyen hem de siyasetçi. Birçok yönetici için halkla duvar örmeye yarayan bu sıfatları Sayın Başkan vatandaşa yaklaşma vesilesi olarak kullanıyor. Gençliği ise belki de en büyük avantajı zaman O’nun gelecekte büyük hizmetlere imza atacağının habercisi gibi ihtiyacı olan ise sabır ve destek.

            Meram; tarihi dokusu, nüfus yoğunluğu ve kentin “reytingi” yüksek mekanlarını içinde barındırması sebebiyle bir cazibe merkezi. Bu konumu kimilerince avantaj gibi görünse de gerçekte çözülmesi gereken yapısal sorunları da beraberinde getiriyor. Bir başka değişle: Meram’a çivi çakmak da sökmek de çok zor. Zoru başarmak ise malumunuz “Er kişinin harcı”.

            Serdar Kalaycı geleneksel değerleri baş tacı yapmış, gelecek için atılması gereken adımları geçmişi unutarak atmıyor. Estetik ve kalıcı işlere uğraşıyor.  Şehri planlamak ve yapılaşmayı belli bir çizgi de tutabilmek gelecek nesillere bırakılacak en güzel miras. Tabi sizden önce görev yapan başkanın da icraatlarını gözden geçirmeniz gerekiyor, Yanlışsa yanlışı düzeltmeli doğruysa sonuna dek yürümelisiniz. Eski Başkan Refik TUZCUOĞLU Gedavet Projesinde sınıfta kaldı. Halen hak sahiplerine teslim edilemeyen konutlar Meramlı için ciddi bir sorun. Elbette Serdar KALAYCI Gedavet için de çözüm yolları üretmeli ve bunu halkla paylaşmalı…

            Sayın Kalaycı’nın Meram Belediye Başkanlığı dönemi elbet bir gün neticelenecek ve hemen herkes bir şeyler yazıp çizecektir. Ama hiç kimse “Başkan’a ulaşamadım!” diyemeyecektir. “Ulaştım ama beni dinlemedi” de diyemeyecektir. Kimi atanmış yöneticilerden randevu almak  için kırk takla attığımızı düşününce Serdar Bey’in bu hasletini takdir etmemek haksızlık olur. Hepsi bir yana; bedeli ne olursa olsun haram lokmadan uzak durmayı kendisine düstur edinmiş Başkan için “Karnı ağrıyor” diyende çıkmayacaktır…

            Çaybaşı Kentsel Dönüşüm Projesi çerçevesinde inşa edilen Mesnevi Konutlarının sahipleriyle buluşmasını izlerken hissettiklerimi sizlerle paylaşmak istedim. “Kentsel dönüşüm” kavramının soğukluğu ev sahibi olmanın mutluluğuyla anlamlı hale geliyor. Hemşerilerimin yüzü gülüyor, Başkanın keyfi yerinde, bundan daha büyük mutluluk olur mu? Bize de dua etmek düşüyor; “Allah hizmetlerinizi daim eyleye…”

              

 

 

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA