• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Meslek liselilere kredide kolaylık
27 Mayıs 2012 Pazar 10:21

Meslek liselilere kredide kolaylık

Milli Eğitim Bakanlığı, meslek ve teknik liselerine vereceği teşvikleri artırıyor.

Bugün'ün haberine göre Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), meslek ve teknik liselere talebin tekrar artması için çalışmalarını sürdürüyor. MEB, 2010-2014 strateji planıyla bu okulların saygın kurumlar haline getirilmesi için kendisine hedef belirledi.

GİRİŞİMCİLİK ÖZENDİRİLİYOR
Plana göre Bakanlık, istihdama yönelik olarak ilgili kurumlarla iş birliği içerisinde kendi işini kurmak isteyen mezun öğrencilere kredi bulacak. Bakanlıkça hazırlanacak "Girişimcilik El Kitabı-İş Kurma Rehberi" ile bilgilendirilecek olan mezun öğrenciler kredi desteğiyle de kendi işinin sahibi olacak.

DÖNER SERMAYE DESTEĞİ
Bakanlık öğrencilerin alan ve dallarının gerektirdiği becerileri ve yeterlilikleri kazandırmak amacıyla mesleki ve teknik eğitimde öğrencilere yönelik uygulamalı eğitimi artıracak. Bakanlık bu politikayı gerçekleştirmek amacıyla, okul ve işletmelerde mesleki eğitim uygulamaları ile Döner Sermaye (DÖSE) işletmelerine alınan siparişler yoluyla yapacak.

Özel sektörün işletmelerinde eğitim birimi kurması da teşvik edilecek. Bakanlık, meslek kuruluşları ile işçi ve işveren kuruluşlarının meslek eğitimi vermelerini özendirmeyi de planlanıyor.

Meslek yüksekokullarının mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarıyla entegrasyonu da güçlendirilerek meslek yüksekokulları daha işlevsel hale getirilecek.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Yıldız'dan Sade'ye ziyaret
  • Suğla Tarım Meslek Lisesine belediye araç hibe etti
  • Konya'da komşu kavgası: 2 yaralı
  • Körfez ülkeleri iş adamları Konya'yı geziyor
  • Konya Şehir Kolejinden Sarıveliler’de eğitime destek

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA