• Konya9 °C

Hamdi Bağcı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Meslek Liseleri Sorunu ve İdeolojikleşen Kararlar

22 Şubat 2010 18:52
 
Türkiye geçen hafta enteresan birkaç gündemi aynı anda yaşadı. Her yer toz dumandı. Gazeteler, Televizyonlar ve İnternet Haber ve Yorum siteleri tamamen bu gündem konuları üzerine yoğunlaştı ve birbirinden enteresan haberler yorumlar yer aldı buralarda.

Konu malum, yine Danıştay YÖK’ün katsayı kararını her haliyle ideolojik olduğu ortada olan bir kararla iptal ediyor. Diğer taraftan ise bir savcı polis bölgesinde jandarmayla aramalar yapıyor, insanları tutuklatıyor ve kendince kendisine verilmiş “Türkiye Cumhuriyetini İrticadan koruma” görevini yerine getirmeye çalışıyor. Ama hukuki mi? Hayır, adil mi? Hayır… Sonra bir bu savcının bazı hukuksuz işler yaptığı ortaya çıkıyor ve hakkında soruşturma başlatılıyor derken evrakta sahtecilik ve Ergenekon Terör örgütüne üyelikten tutuklanıyor ve Ankara karışıyor. HSYK hemen bir karar alıyor ve dosyayı yürüten özel yetkili savcı ve vekilini görevden apar topar alıyor.

 
O gün akşam Haber Türk TV’de haberleri izliyordum bir eski yargı mensubu devletin savcılarının devleti devletin en büyük düşmanı olan irticadan korumakla yükümlü olduklarını ifade ediyor. Aslında evrakta sahtecilik yapmış olmanız, bir terör örgütüne mensup olmanız bir şeyi değiştirmiyor, eğer irtica dediğiniz dindar kesimle, ülkenin manevi değerlerine sahip çıkmaya çalışan unsurlarla mücadele ederseniz yaptığınız iş ve şekli ne olursa olsun kutsal iş yapmış oluyorsunuz, öyle mi? CHP’ye göre, bir türlü değiştirilemeyen Mehmet Moğultay ürünü derin yargı mensuplarına göre böyle...
 
Ama ülke gelişmelidir, ülke değişmelidir, ülke kendi insanıyla kavgayı bırakmalı, kendi insanlarının değerlerini dışlamak yerine onlara karşı saygıyı geliştirmelidir diyorsanız bu yapıyı kabullenebilir misiniz?
 
Devletin bölünmez bütünlüğü önemlidir ve biz bu konuda kesinlikle taviz veremeyiz ama milletin bölünmez bütünlüğü ne olacak. Milletsiz devlet olur mu?
 
Haydin Ak Partiyi kapatın, yerine cuntayla Deniz Baykal ve Arkadaşlarını atayın, kafanıza göre bir yapı oluşturun, bizim gibi sizlerden farklı düşünenleri de ya asın ya da atın zindanlara oralarda çürüyelim ama gelecek ne olacak? Türkiye’nin geleceği sizin tasavvur ettiğiniz kurguda durabilecek mi?
 
Oh ne ala İmam Hatipleri kapatın meslek liselerini de kapatın canım çocuklar meslek öğrenip de ne olacak hepsi özel sektörün işine yarar zaten diye mi düşünüyorsunuz? Özelleştirmeleri iptal edersiniz, devlet zaten herkese bir iş bir aş verir, vermediği de ölsün canım ne olacak ölen zaten ölür kalan yandaşlar sağ olsun. 1950’ye kadar millet açlıktan kırılmıyor muydu? Yine öyle olsun.  
 
Yahu siz bunları mı tasavvur ediyorsunuz?

Spiker Onur Öymen’e soruyor; Ak Parti’nin kapatılmasına zemin hazırlanıyor diyorlar ne diyorsunuz? Beyefendi “bizce buna gerek yok mağdur görüntüsü oluyor oyları artıyor” diyor. Yahu siz sadece Başbakanı hayvana benzeten ne olduğu belirsiz, derinliği olmayan karikatürlere mi özgürlük istersiniz. Şu vahim cevaba bakın, böyle bir partinin millete sunacağı ne olabilir? Özgürlükleri, daha fazla milletin parasını isteyen kendisini mağdur addetmiş eli boş gönlü hoş kıyakçılık gösterisi işçilere midir sadece?

 
CHP yargı bağımsız olmalı diyor, yahu güldürme insanı senin bağımsızlık dediğin şey nasıl bir şey hepimiz biliyoruz. Katsayı konusunda neden konuşamadılar, her konuda önerge veren Sayın Atilla Kart’ı Meslek Liselerinin mağduriyeti hiç ilgilendirmiyor mu? Aynı konu üzerinde farklı kararlar veren yargının hangi kararı şimdi bağımsızlık unsuru bize bir anlatsa Sayın Kart. Katsayı meselesinde 28 Şubat sonrası Danıştay “bu konu YÖK’ün inisiyatifinde” dememiş miydi? Şimdi ne değişti de inisiyatif Danıştay’ın eline geçli?

Beyler bilesiniz ki Derin yerlerde alınan derin kararların hepimiz farkındayız ve Derin Millet size inanmıyor. Ak Parti hata yapmıyor mu? Elbette yapıyor ve yapacaktır da ama sizin millete karşı yaptığınız hataların yanında Ak Partinin yaptığı hatalar anlamsızlaşıyor. Zor biliyorum CHP’ler özgürlüğü savunmaz, anlamıyorlar halkı, milleti nerede kaybettiklerini ve kazanmakta hiç umurlarında değil arkalarında kapı gibi Yargıtay, Danıştay, HSYK, Silahlı Kuvvetler mensupları var milleti ne yapsınlar.

 
Şunu kesinlikle ifade etmeliyim; biz HSYK, Danıştay, Yargıtay Derin Yargı mensuplarının tavırlarını yaklaşımlarını milletle çatışmalarını, milletin değerlerini hor görmelerini kabul edemiyoruz. Siyaset mekanizmasını yok etmeye çalışan sivil darbe girişimlerini tasvip etmiyoruz. Yargı sivil darbe girişiminden vazgeçmeli ve Türkiye için gerçekten adil ve tarafsız bir yargının oluşması konusunda mücadele etmelidir.
 
Hükümette çok konuşmak yerine her şeyi göze alıp bir an önce gerçek bir yargı reformu yaparak milletin üzerindeki kamburdan milleti kurtarmalı ülkesi ile barışık, milletin değerleri ile barışık, yargının bağımsızlığını gerçekten önemseyen güçlü bir yargı kurumu kurulmasını sağlamalıdır.
 
Nedeni ne olursa olsun Ak Parti bunu başaramazsa millete karşı vebal içerisinde olacaktır.

Bu böyle biline.

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA