• Konya14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mescid-i Aksâ tehlike altında
01 Ekim 2015 Perşembe 10:24

Mescid-i Aksâ tehlike altında

Prof. Dr. Ali Boran, İsrailliler Mescid-i Aksâ’nın altında devamlı kazılar yapıyor. Burası büyük bir tehlike altında. Türkiye, Medeniyet Bakanlığı oluşturarak medeniyetimizin ortak değerlerine sahip çıkmalıdır” dedi.

Konya Aydınlar Ocağı’nın Salı Sohbetleri’nde, Kudüs İzlenimleri’ni anlatan Prof. Dr. Ali Boran, İsrail’in Mescid-i Aksâ’yı yıkmak için arkeolojik kazılar yaptığını belirterek “Mescid-i Aksâ büyük tehlike altında” dedi.

Selçuk Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Boran, İslâm âlemi ile İsrail’in gündeminden hiç düşmeyen Kudüs, Mescid-i Aksâ ve muhitinde yer alan diğer tarihî yapılarla ilgili izlenimlerini, sunum olarak anlattı. Konya İl Halk Kütüphanesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen sohbete Konya Valisi Muammer Erol, Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr.  Abdüsselam Uluçam, MEVKA Genel Sekreteri Ahmet Akman, Meram Belediyesi eski başkanı Mustafa Özkan, Koyunoğlu Müzesi ve Kütüphanesi Müdürü Hasan Yaşar, Konya Aydınlar Ocağı Genel Başkanı Dr. Mustafa Güçlü, akademisyenler, yazarlar ve katılımcılar katıldı.

Kudüs’ü anlatmaya Kubbetü’s-Sahra meydanında bulunan ve kaya üzerine Emevîler devrinde inşa edilen, ortası kubbeli sekizgen binanın Kâbe’ye alternatif olarak yapıldığını ve sonradan mescid (Ömer Camii) haline getirildiğini ifade ederek başlayan Prof. Dr. Ali Boran, bu bölgede ağlama duvarı ve doğuş kilisesinin, Süleyman, Davut, İshak, Yakup peygamberler dahil 200 peygamberin mezarının bulunduğunu söyledi.

 

MESCİD-İ AKSÂ BÜYÜK TEHLİKE ALTINDA

Yahudiler tarafından bilinçli bir şekilde ve devamla Kubbetü’s-Sahra’daki sarı kubbeli Ömer Camii’nin “Mescid-i Aksâ” olduğunun lanse edildiğini ve bunun son derece yanlış bir yönlendirme olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Boran, Kubbetü’s-Sahra ile Mescid-i Aksâ arasında bulunan Beytü-l Makdis’ten geriye bir duvar (ağlama duvarı) ve yıkıntılar kaldığını, İsrail’li arkeologların ise Müslümanların ilk kıblesi olan Mescid-i Aksâ’nın altında ve etrafında devamlı kazılar yaptıklarına işaret etti. Kudüs’ten aldığı İsrail hükümeti yayınlarından resimli bir kitabı göstererek Kubbetü’s-Sahra ile Mescid-i Aksâ’nın bulunduğu tepenin o eserde, şeffaf bir şekilde Süleyman Tapınağı’nın gösterildiğini kaydederek “İsrail’li arkeologlar bu alanın altında ve çevresinde devamlı arkeolojik kazılar yapmaktadırlar. İngilizler Çatalhöyük’te yıllarca kazı yapmaktadırlar. Nasıl bir kazı yaptıklarından benim haberim yok. İsrailliler de Mescid-i Aksâ’nın altında ve etrafında devamlı kazılar yapıyorlar. Ne yaptıklarından haberimiz oluyor mu? Burası büyük bir tehlike altında. Müslüman ülkeler ve bilhassa Türkiye, Kültür Bakanlığı olarak değil de “Medeniyet Bakanlığı” oluşturarak medeniyetimizin ortak değerlerine sahip çıkmalıdır” dedi.

OSMANLI’NIN HOŞGÖRÜSÜ

Hz. İsa’nın doğduğuna inanılan Kıyame Kilisesi’nin içinden ve dışından resimleri de paylaşan Prof. Boran, çinileri Kanunî Sultan Süleyman tarafından yaptırılan Ömer Camii, Selahattin Eyyubi’nin yaptırdığı Mescid-i Aksa ve Kubbetü’s –Sahra’nın altındaki Muallak taşı başta olmak üzere Burak Mescidi, Mervanî Mescidi, Selman-i Farisî Camii ve Türbesi’ni çektiği resim ve krokileriyle birlikte anlattı.

Osmanlılar tarafından 1517’de fethedilen Kudüs’te, ecdadımız tarafından yaptırılan “Lâilahe illâllah Muhammed Resulullah İbrahim Halilûllah” kitabesinin fotoğrafını paylaşan Boran, konuşmasını şu sözlerle tamamladı: “İsrailliler tarafından Filistin’de yaşayan Müslümanları tecrit eden utanç ve nefret duvarı uzayıp giderken benim ceddim bırakın duvar örmeyi, peygamberlere imanın gereği olarak büyük bir müsamaha ve özgürlük getirmektedir.

Müslümanların ortak mirası olan Kudüs’e İsrailliler, Süleyman Tapınağı gözüyle bakarken ve bunu da hiç gizlemeden yaparken, ben de dinimin gereği bütün peygamberlere iman gözüyle bakıyorum. Aradaki bakış farkını ve sakatlığını da sizlere havale ediyorum.

Yalnız bu kutsal yerlere sahip çıkmamız gerektiğini hatırlatmayı da bir görev biliyorum”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA