• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Merkez Bankası...
08 Şubat 2015 Pazar 14:44

Merkez Bankası...

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Merkez Bankasının siyasi iradenin ekonomi hedefleriyle uyumlu olması gerektiğini söyledi.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Kusura bakmayın Merkez Bankası, Türkiye Cumhuriyeti'nin Merkez Bankasıdır, dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin genel hedefleriyle uyumlu bir şekilde hareket etmek durumundadır" dedi.

Kurtulmuş, Kanal 7'de yayınlanan Başkent Kulisi programında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonunun (TMSF) Bank Asya'nın yönetimine el koymasıyla ilgili soruları yanıtlayan Kurtulmuş, Türkiye'de daha önce de TMSF'nin bir çok bankanın yönetimine geldiğini belirterek, "Bu bir el koyma operasyonu değildir. Siyasi bir operasyon hiç değildir" dedi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunun (BDDK), ortaklık yapısıyla ilgili bilgiler istediğini söyleyen Kurtulmuş, şunları kaydetti:

"Bu bilgiler ya verilememiş ya verilmemiş onu bilmiyoruz ama sonuçta bildiğimiz kadarıyla bankalar için şart olan, bankaların o şeffaflığını sağlayacak bilgilerin verilmemesi durumuyla karşı karşıya. BDDK üç gerekçeyle bu meselenin üzerine gidiyor. Bunlardan bir tanesi eğer buraya müdahil olunmamış olsaydı Banka Asya'nın ortaklarından ciddi bir zarar söz konusu olabilirdi. İkincisi buradaki mevduat sahiplerinin geçmiş dönemde hatırlayın bir sürü bankalara mevduat yatırmış insanların uzun yıllar paralarını geri alamadıklarını, perişan olduklarını biliyoruz. Böyle bir durumla karşı karşıya kalınabilirdi. Üçüncüsü, eğer bu durumlarla karşı karşıya kalınırsa Türkiye ekonomisi, hele hele 2015 şartlarında, dünya ekonomisinin bir tarafı topal, Türkiye çok şükür bu ekonomik durum içerisinde değil ama Türkiye ekonomisinin de bir orta gelir tuzağı riskiyle karşı karşıya olduğu bir dönemde, bir banka bile olsa, bir bankanın bu anlamda batması, bunun ekonomide oluşturacak olduğu tsunami etkisini düşünebiliyor musunuz. Bütün bunların önüne geçmek için BDDK, TMSF'ye diyor ki bu bankanın yönetiminin değiştirilmesi gerekir. Olan budur. Normal teknik bir süreç işlemiştir, hatta siyasetin bu adımların bir çoğundan haberi olmadığını da rahatlıkla söyleyebilirim. Sonrasında adımlardan haberi olmuştur."

"Dövizdeki hareketliliğin Bank Asya ile ilgisi yok"

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, bir soru üzerine, dövizdeki hareketliliğin Bank Asya'nın durumuyla hiçbir alakası olmadığını söyledi.

Kurtulmuş, dövizdeki hareketliliğin Bank Asya olayından çok önce başladığını belirterek, bunun çeşitli nedenleri olduğunu kaydetti.

Gülen'in yazdığı makale

Fethullah Gülen'in New York Times'a yazdığı makaleyle ilgili değerlendirmesi sorulan Kurtulmuş, şöyle devam etti:

"Fethullah Hoca seçim kampanyasını başlattı diye değerlendirdim ben. Biliyorsunuz 30 Mart seçim kampanyasında da bire bir yaşadık. Anadolu'nun her tarafını dolaşmış birisi olarak söylüyorum, zaten nerede kim güçlüyse, HDP güçlüyse HDP'yi, CHP güçlüyse CHP'yi, MHP güçlüyse MHP'yi AK Parti adayları karşısında desteklediler. Zaten 10 Ağustos seçimlerinde Sayın Cumhurbaşkanımızın karşısına açık şekilde çatı adayı desteklediler. Dolayısıyla ben 7 Haziran seçimlerinin Fethullah Hoca tarafından kampanyasının başlatılması olarak görüyorum bu yazıyı. Bu anlamda aktif bir şekilde, daha önceki alışkanlıklarının benzeri şekilde, siyasi seçim kampanyasına müdahil olacak."

"Vatanseverlik, vatana bağlı olmak budur"

Bu ülkeye karşı en ufak bir sempati hissedenlerin bunu ülkesinde söylemesi gerektiğini belirten Kurtulmuş, "Osmanoğulları bu ülkeden sürgün edildi, tüm mallarına el konuldu. Yurtdışında sefil bir şekilde yaşayan bir tane Osmanoğulları mensubunun Türkiye Cumhuriyeti Devleti aleyhine bir kelime söylediğini kim duydu. Vatanseverlik, vatana bağlı olmak budur" diye konuştu.

Kurtulmuş, mal bildirimi ve imar düzenlemelerini içeren "Şeffaflık Paketi"nin ertelendiği yönündeki haberlerin hatırlatılması üzerine de şunları söyledi:

"Bakanlar Kurulunda bu konu ilk olarak, ham şekliyle gündeme geldi. Bir takım tartışmalar yapıldı, herkes görüşünü ifade etti. Olgunlaşmak üzere bu konunun çalışılması yönünde bir kanaat ortaya çıktı. Eğer olgunlaşma sürece biterse, seçimden önce yetişirse, bir de seçimin kendi yasama takvimi var, çok az bir süre kaldı. Yetişir, yetişmez ayrı konu ama sonuçta karar verilmiş ve ondan sonra askıya alınmış bir süreç yok. Açıklanmış, üzerinde çalışılmaya başlanmış ham bir teklif var. Üzerinde çalışmalar devam edecek. Olgunlaştıktan sonra gerekli karar alınacak."

"Mesele sadece Merkez Bankası meselesi değil"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, faizle ilgili açıklamalarının Merkez Bankasına müdahale şeklinde yorumlandığının hatırlatılması ve " Merkez Bankası bağımsızsa eğer bu açıklamalar neden yapılıyor veMerkez Bankası ne yapmalı?" sorusu üzerine Kurtulmuş, "Mesele sadece Merkez Bankası meselesi ve sadece faiz meselesi de değildir" dedi.

Kurtulmuş, uluslararası sistemin, 2001 krizinden sonra Kemal Derviş aracılığıyla Türkiye'ye bir program telkin ettiğini ve bir hükümet oluşturulduğunu anlattı.

"Artık küresel finans kapitalizmi bitti" diyen Kurtulmuş, artık sadece para piyasaları ve Merkez Bankalarının koordinatörü üzerinden bir ekonomik modelin bundan sonra yürümeyeceğine işaret etti.

Kurtulmuş, bundan sonra daha çok üreten, dünya çağında markalarıyla yatırım yapabilen ekonomilerin ayakta duracağını dile getirdi.

Bu süreçte kullanılan araçlardan birisinin Merkez Bankalarının ve birçok üst kurulun bağımsızlığı olduğunu belirten Kurtulmuş, paralel bir ekonomik yapılanmanın bu finans kapitalizmin kurumlarınca ülkelere dikta edildiğini söyledi.

Türkiye'de çok sayıda kuruluş olduğunu vurgulayan Kurtulmuş, EPDK'nın yetkilerinin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı yetkilerinden daha fazla olduğunu belirtti.

Kurtulmuş, "Kusura bakmayın Merkez Bankası, Türkiye Cumhuriyeti'nin Merkez Bankasıdır, dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin genel hedefleriyle uyumlu bir şekilde hareket etmek durumundadır" ifadesini kullandı.

"Hiç kimse bize ders vermeye kalkmasın"

Sağlam bir Türkiye ekonomisi için reel ekonominin güçlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Kurtulmuş, bunun temel şartlarından birisinin de faizlerin düşürülmesi olduğunu kaydetti.

Kurtulmuş, Merkez Bankasının bağımsızlığına çok önem verdiklerini dile getirerek, "Ama Merkez Bankasının bağımsızlığı araçsal bağımsızlıktır. Yani hükümet, düşük faiz politikasını öngörürken, siyasi irade bu anlamda düşük faizler üzerinden bir istihdam dalgası öngörürken mesela Merkez Bankası yüksek faiz politikası uygulamamalıdır. Sanki başka ülkenin Merkez Bankası değil bu, Türkiye Cumhuriyeti'nin Merkez Bankası bu. Şunu söylüyoruz; Merkez Bankası, siyasi iradenin ekonomi hedefleriyle uyumlu olsun" değerlendirmesinde bulundu.

Bunun ekonomik krize yol açıp açmayacağının sorulması üzerine Kurtulmuş, "Dünyada küresel ekonomik sistem değişiyor, hiç kimse bize eski küresel sistemin verileri üzerinden ders vermeye kalkmasın" yanıtını verdi.

"Yeni hamleler önümüzdeki dönemde doğacak"

Kurtulmuş, bir soru üzerinde çeyrek asırdır Ortadoğu ve Arap dünyasının yeni bir arayışın içinde olduğunu belirtti.

AK Parti'nin birçok ülke bakımından halklar nezdinde ilham kaynağı olduğuna dikkati çeken Kurtulmuş, şunları kaydetti:

"İsrail'in karşısında süt dökmüş kedi gibi, kendi halkına karşı da demir yumruk gibi duran, etrafındaki çetelerle ülkelerini iktisadi ve siyasi olarak sömüren diktatörlere karşı Arap halkları isyan etti. Maalesef süreç birtakım dış faktörlerin de içeriye girmesiyle halkların temennisi kursağında kaldı. Demokrasiyle ülkelerin yeni yönetimlere kavuşması talebi hala devam ediyor. Ayrıca mezhep üzerinden ayrılık fitnesi de yaşanıyor.

Yemen bugün bunu yaşıyor, IŞİD geldi elini, kolunu sallayarak Irak'ın büyük şehirlerini Şii şehirleri olmadığı için rahatlıkla işgal edebildi. Yemen hem Sünnilerin hem Şiilerindir, Suriye hem Sünnilerin hem de Nusayrilerindir... Bütün bu bölge halklarının arasında mezhep fitnelerini ortadan çıkaracak yeni hamlelerin önümüzdeki dönemde doğacağına inanıyorum."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • “Konut almakta acele edin”
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA