• Konya22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Merkel özür dilemeli
14 Ocak 2011 Cuma 15:18

'Merkel özür dilemeli'

Başbakan Erdoğan, Almanya Başbakan Merkel'in Kıbrıs sorununa ilişkin sözlerini eleştirerek, 'Sayın Merkel'den özür bekliyoruz' dedi.
     Başbakan Erdoğan, Almanya Başbakan Merkel'in Kıbrıs sorununa ilişkin sözlerini eleştirerek, "Sayın Merkel'den özür bekliyoruz" dedi. Erdoğan, sigara ve alkollü içki satışına yönelik düzenlemeyi eleştirenlere sert tepki gösterdi.
     Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin genel merkezinde düzenlenen Genişletilmiş İl Başkanları toplantısında bir konuşma yaptı.
Erdoğan, Merkel'in Kıbrıs konusunda yaptığı açıklamaları eleştirerek şöyle konuştu:
"Sayın Merkel'in açıklamaları, Türk tarafını rencide ettiği kadar, tarih bilgisinden yoksun ve bizzat Sayın Merkel'in önceki ifadeleriyle aleni şekilde çelişen açıklamalardır. Almanya Başbakanı, Kıbrıs meselesine ne kadar Fransız kaldığını bu son açıklamalarla göstermiştir.
Bu tavır ve açıklamalar, uzak görüşlü, vizyon sahibi bir lider görüntüsü vermemektedir. Sayın Merkel'in tarih bilgisini gözden geçirmesini ve Ada'da uzlaşma için her türlü fedakarlığı gösteren Türk tarafından özür dilemesini beklediğimizi de burada ifade etmek istiyorum.Bizden eğer kalkıp da bu noktada anlaşmalar çerçevesinde olmayan şeyler istenecek olursa burada hiçbir zaman bunu bulamayacaksınız. Biz size Kuzey Kıbrıs'tan bu noktada bir gram alamazsınız, veremeyiz. Bunu bileceksiniz."

     -HERKESİN GİYİM KUŞAMINA SAYGILIYIZ-
     Başbakan Erdoğan, gündemdeki tartışmalara ilişkin de şöyle konuştu:
"Sigara ve alkollü içki satışına yönelik son tartışmalar doğal akışı içinde giden tartışmalar değil. Bu bir kampanya. Bunlar hükümet aleyhine yürütülen zorlama kampanyalardır. Bu kampanyalar her seçim öncesinde AK Parti'yi yıpratmak için başlatılan tezgahların yenisidir. AK Parti, muhafazakar demokrat partidir. Bizim için aile, tarihi şahsiyetlerin manevi değerleri son derece önemlidir. Biz köksüz bir millet, devlet değiliz. Biz medeniyet inşa etmiş bir milletiz. Muhafazakar olduğumuz kadar demokrat bir partiyiz. Özgürlüklere saygı duyan bir partiyiz. Herkesin yaşam tarzına saygılıyız. Kimsenin giyim kuşamına, yeme-içmesine, inancına, ibadetine kısıtlama getirmeyen, tam tersine bu noktada en geniş özgürlükleri savunan ve bunun gereklerini yerine getiren bir partiyiz. 8 yıldır en küçük, marjinal meseleler rejim meselesine dönüştürülüyor. Hangisine söyledik 'ne kadar şarap, viski, bira içiyorsunuz?' diye. Tıksırıncaya kadar içiyorlar." 
    
     AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Yakın tarihte büyük acılar ve yıkımlar yaşamış olan Lübnan halkının yaraları henüz tam olarak sarılmış değil. Hal böyleyken, ülkenin yeniden siyasi istikrarsızlığa sürüklenmesine müsaade edilemez'' dedi. 
     Geçtiğimiz haftalar içinde çeşitli illerde toplu açılışlar gerçekleştirdiklerini hatırlatan Başbakan Erdoğan, son bir ay içerisinde, Mardin, Siirt, Konya, Muş, Bitlis, Erzurum ve Kars'ta onlarca eser ve hizmeti resmi olarak vatandaşların hizmetine sunduklarını söyledi.
     Yarın Muğla'da toplu açılış törenine katılacağını bildiren Erdoğan, akşam da İstanbul'da Seyrantepe Stadı'nın açılışını yapacaklarını ifade etti ve Pazar günü de yine İstanbul'da toplu açılış töreninde çeşitli açılışlar gerçekleştireceklerini anlattı.
    
     -HARİRİ GÖRÜŞMESİ-
    
     Son bir ayın, uluslararası temaslar noktasında son derece yoğun geçtiğini belirten Erdoğan, Kuveyt ve Katar'a geniş bir işadamı heyetiyle ziyaret gerçekleştirdiklerini söyledi.
     Erdoğan, şöyle konuştu:
     ''Ziyaretler, bölge ülkeleriyle her alandaki işbirliğimizi güçlendirmek adına adeta bir dönüm noktası teşkil etti. Kuveyt'le vizeleri kaldırmak için mutabakata vardık. Katar?ın 2022 Dünya kupası için yapacağı yatırımlarda Türk müteahhitlerinin tecrübesinden istifade etmesi için tanıtımlarımızı yaptık.
     Bunların ötesinde, her iki ülkede de her alanda mevcut ilişkilerin ve işbirliğinin yeterli düzeyde olmadığını, tarihleri ortak, kültürleri ortak ülkelerin çok daha fazla dayanışma ve işbirliği içinde olmaları gerektiğini vurguladık.
     Tunus, Cezayir, Mısır, Sudan ve Lübnan'da gelişmeleri dikkatle izliyoruz. Lübnan Başbakanı, Kıymetli Kardeşim Saad Hariri, Lübnan'daki son gelişmeler hakkında tarafımıza bilgi vermek, eşgüdüm ve istişarelerde bulunmak üzere bugün ülkemize bir çalışma ziyareti yaptı.
     Sabah saatlerinde kendisiyle ayrıntılı şekilde bir görüşmemiz oldu. Bildiğiniz gibi, Türkiye olarak Lübnan'ın huzur, istikrar ve refah içinde kalkınmasına büyük önem atfediyoruz. Bu tavrımız hem halklarımız arasında var olan dostluk ve kardeşlik bağlarından hem de Lübnan'ın bölgesel barış ve istikrar bakımdan taşıdığı hayati önemden kaynaklanıyor.
     2006 yılında yaşanan savaş ve sonrası dönemde Lübnan'a tam destek verdik. Her zaman Lübnan Devletinin ve halkının yanında yer aldık. Lübnan'da bir ulusal uzlaşı hükümeti kurulması sürecinin başarıyla sonuçlanması için tüm ilgili taraflar nezdinde yoğun çaba harcadık.''
    
     -''TÜM İLGİLİ TARAFLARIN ÇABALARINI ARTIRMALARI GEREKLİDİR''
    
     Geçtiğimiz Kasım ayında Lübnan'a gerçekleştirdiği ziyaretin temel amacının da, Lübnan'a desteği teyit etmek, tüm Lübnan'lı siyasi gruplara birlik ve bütünlük mesajı vermek olduğunu kaydeden Erdoğan, orada taraflarla geniş görüşmeler yaptıklarını hatırlattı.
     Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:
     ''2009 parlamento seçimlerinden epey sonra, 2010 sonunda Lübnan'da nihayet bir Hükümet kurulmuştu. Ne var ki, Sayın Hariri'nin başbakanlığında kurulan Ulusal Uzlaşı Hükümeti içindeki 11 Bakanın istifa etmesi ile ortaya yeni bir bunalım çıktı.
     Yakın tarihte büyük acılar ve yıkımlar yaşamış olan Lübnan halkının yaraları henüz tam olarak sarılmış değil. Hal böyleyken, ülkenin yeniden siyasi istikrarsızlığa sürüklenmesine müsaade edilemez. Bölgemizdeki diğer ihtilaflarda da kritik gelişmelerin vuku bulduğu bir sırada, Lübnan'da ortaya çıkacak bir istikrarsızlığın bölge üzerinde de olumsuz yansımaları olacaktır.
     Bu çerçevede, Lübnan'daki Hükümet bunalımının diyalog ve istişareyi ön plana çıkaran demokratik ve katılımcı yöntemlerle çözümlenmesi için, tüm ilgili tarafların çabalarını artırmaları gereklidir. Tarafların tam bir sorumluluk bilinciyle hareket etmesine ve Lübnan'ın ortak çıkarlarını her türlü mülahazadan üstün tutmalarına ihtiyaç vardır.
     Lübnan Özel Mahkemesi ile ilgili hususların, Lübnan içinde ve dışında ayrışma ve çatışmaya yol açmayacak, adil, siyasi mülahazalardan uzak bir yaklaşımla ele alınması zorunludur. Bu konuda hiç bir tarafta, hak ve hukukunun çiğnendiği yolunda mağduriyet hissi oluşturmayacak bir formül bulunmaya çalışılmalıdır. Bunun da yolu kamplaşma değil, diyalogdur.
     Mahkemeyle ilgili zıtlaşmanın, Lübnan'ın iç huzurunun sağlanması ve komşularıyla ilişkilerinin normalleştirilmesi yönünde kaydedilen gelişmeleri geri çevirmesine izin verilmemelidir.''
    
 
    -''AKTiF ROL''-
    
     Bulunulan noktada, bölge ülkelerinin ve uluslararası toplumun önde gelen aktörlerinin Lübnan'daki hükümet bunalımının süratle giderilmesi için ortak çaba ortaya koymaları gerektiğini vurgulayan Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:
     ''Türkiye olarak, önümüzdeki dönemde üzerimize düşeni yapmayı ve gerekli tüm girişimler içinde aktif biçimde yer almayı sürdüreceğiz.
     Lübnan'da tüm taraflarla diyalog kurabilen bir ülke olarak, biz, kardeşimiz Lübnan'ın huzur, istikrar ve emniyet ortamına kavuşmasını güçlü şekilde desteklemeye devam edeceğiz.
     Görüşmeden sonra da inşallah gerek İran'la, gerek Suriye, gerekse Katar'la görüşmeler yapmak suretiyle bu sürecin barışla sonuçlanması noktasında gayretlerimizi devam ettireceğiz''
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA