• Konya14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Meramın çehresi değişiyor
26 Eylül 2012 Çarşamba 14:59

Meram'ın çehresi değişiyor

Konyanın merkez Meram Belediye Başkanı Serdar Kalaycı, belediyenin yeni hizmet binası inşaatında incelemelerde bulundu.
Meram Belediye Başkanı Serdar Kalaycı, Meram'ın ana merkezi olacak bu bölgede belediye, TOKİ ve özel sektör eliyle yapılacak yatırımların maliyetinin yaklaşık 1 milyar TL'yi bulacağını söyledi. Meram Belediyesi Yeni Hizmet Binası inşaatında incelemelerde bulunarak yapımcı firma yetkililerinden de bilgi alan Başkan Kalaycı, modern bir tarzda inşa edilen yeni hizmet binasının önümüzdeki yıl içerisinde tamamlanmasıyla bu bölgenin, Meram'ın ana merkezi haline geleceğini vurguladı. Başkan Kalaycı, "Ayrıca yine bu bölgede TOKİ ile birlikte yaptığımız kentsel dönüşüm projesi çalışmasında 2 bin 624 konut yapılacak. Bu konutların 26 blokluk kısmının inşaatı yakın bir zamanda bitecek ve anahtar teslimini yapacağız. Yeni hizmet binasının önündeki 56 müstakil binanın kamulaştırmasını da tamamladık. Vatandaşlarımızın tahliye işlemleri ve binaların yıkımı devam ediyor. Bu alana da Meram'ın 4'üncü kapalı yüzme havuzu, kongre merkezi ve sosyal tesis yapacağız. Projeleri tamamlanma aşamasında olan bu tesislerin ihalesini de yakın bir zamanda yapacağız" dedi.
1 MİLYAR TL'LİK YATIRIM
Belediye hizmet binasının yaklaşık 30 milyon TL'ye mal olacağını belirten Başkan Kalaycı, "Konevi Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında TOKİ ile yaptığımız çalışmanın maliyeti de 200 milyonu buluyor. Yeni belediye binamızın karşısına yapacağımız kapalı yüzme havuzu, kongre merkezi ve sosyal tesislerin maliyeti de yaklaşık 50 milyon TL'yi bulacak. Sadece bu alanda altyapı çalışmaları hariç 250 milyon TL'lik bir değer Konya’mızda kalıyor. Buradaki çalışmalarda kullanılan tüm malzemeler Konya esnafından alınarak şehrimize katma değer ve binlerce kişiye de istihdam imkanı sağlanıyor. Belediye hizmet binamızı yapan firma da yapacağı alışveriş merkezi, otel ve konutlar için yaklaşık 300 - 400 milyon TL'lik bir yatırım yapmış olacak. Meram'ın ana merkezi olacak bu bölgede yapılacak yatırımların toplam maliyeti 1 milyar TL'yi bulacak ve bu rakam Konya'da kalacak." diye konuştu.
Meram Belediye Başkanı Serdar Kalaycı, kentsel dönüşüm çalışmalarından yeni yolların açılmasına, Hasta Konukevi'nden Konya'nın ilk organik pazarına; eğitim, spor, sağlık ve sosyal tesislerden Hobi Bahçesi'ne, 4 kapalı yüzme havuzu projesinden diğer hizmet ve yatırımlara varıncaya kadar Meram'ın çehresinin hızlı bir şekilde değişmeye devam ettiğini kaydetti.
40 bin metrekarelik alanda 28 bin 500 metrekarelik inşaat alanına sahip Meram Belediyesi Yeni Hizmet Binası, zemin + 5 kattan oluşuyor. Mimari harikası olarak tanımlanan bu tesis; açık ve kapalı otoparkı, modern mimari çizgisi, yan tarafında yapılacak örnek camisi ve diğer donatılarıyla fonksiyonel bir hizmet binası olacağı belirtildi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA