• Konya12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Meramı kardeş bilin
29 Eylül 2011 Perşembe 11:50

Meram'ı kardeş bilin

Tacikistan Müzik Grubu üyeleri Konyada verdikleri mistik konserin ardından Meram Belediye Başkanı Dr. Serdar Kalaycıyı ziyaret etti.

Tacikistan Müzik Grubu üyeleri Konya’da verdikleri mistik konserin ardından Meram Belediye Başkanı Dr. Serdar Kalaycı’yı ziyaret etti. Konya’da bulunmaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade eden heyet, Kalaycı’yı Tacikistan’a davet etti.

İl Kültür Müdürlüğü tarafından düzenlenen Mistik Müzik Festivali’ne katılmak üzere şehrimize gelen Tacikistan Müzik Grubu üyeleri, Konya Bölge Yazma Eserler Kütüphanesi Müdürü Bekir Şahin’i ziyaret etti. Müzik grubu üyeleri daha sonra, Bölge Yazma Eserler Kütüphanesi’nde Cilt, Restorasyon, Sayısallaştırma, Kitap Tespit ve Katalog konularında kurs alan Tacikistanlı uzmanlar ile birlikte Meram Belediye Başkanı Dr. Serdar Kalaycı’yı ziyaret etti.

İki grubun Konya’da buluşmasına ev sahipliği yapan Konya Bölge Yazma Eserler Kütüphanesi Müdürü Bekir Şahin, “Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Tacikistan Kültür Bakanlığı işbirliği neticesinde, Konya Bölge Yazma Eserler Kütüphanesi'nde düzenlenen kursa katılan uzmanlar ile ilimize konser için gelen Tacikistan Müzik Grubunu buluşturmak istedik. Amacımız aynı bölge insanlarının Konya’da hasret gidermelerine vesile olmaktı” dedi.

KONYA’YA TEŞEKKÜRLER

Konya Bölge Yazma Eserler Kütüphanesi’nden sonra Meram Belediyesi’ni ziyaret eden heyet Belediye Başkanı Dr. Serdar Kalaycı ile uzun süre sohbet etme imkanı buldu. Tacikistanlı heyet adına konuşan Davlatmend Kholov, kendilerine geldikleri günden bu yana yakın ilgilerini esirgemeyen Konya halkına teşekkür ederek, “Tek bir an bile bizleri yalnız bırakmayan Konya halkı bizi gerçekten yüreklerine bastı. Bunun için kendilerine tüm arkadaşlarım adına teşekkür ediyorum. Konya’da bulunmaktan gerçekten büyük bir mutluluk duyduk. Tacikistan grubu Konya’ya gelmeyi çok arzu ediyordu. Mistik Müzik Festivali buna güzel bir vesile oldu. Hedefimiz sadece tek bir alanda değil, ekonomik, kültür ve sosyal alanda ziyaretler yaparak Konya ile bağlarımızı kuvvetlendirmek. Bunun için biz her zaman hazırız” dedi.

Mistik Müzik Festivali nedeniyle geldikleri şehrimizde Tacikistanlı uzmanlar ile buluşmaktan da ayrı bir mutluluk duyduklarını ifade eden Kholov, “Bizler Tacikistan’da İstiklal’in 20. yılında çok önemli bir Yazma Eserler Kütüphanesini hayata geçireceğiz. Sizleri bizim için önemli olan bu günde Tacikistan’da ağırlamak isteriz. İnşallah bundan sonra sizler Tacikistan’a gelerek bizlerin konuğu olursunuz” diye konuştu.

KARDEŞ ŞEHİR PROTOKOLÜNE HAZIRIZ

Tacikistan Mistik Müzik Grubu ile Konya Bölge Yazma Eserler Kütüphanesi’nde kurs alan Tacikistanlı müze ve kütüphane görevlisi uzmanları makamında kabul eden Meram Belediye Başkanı Dr. Serdar Kalaycı da konuşmasında Tacikistanlı grubu ağırlamaktan büyük mutluluk duyduğunu söyledi. Kalaycı, “Yaptıkları ziyarette nezaket kurallarını en iyi şekilde uygulayan, güleryüzlü, sevecen, sıcak tavırları ve bizlere olan yakınlıkları ile bir kez daha gönüllerimizi kazanan Tacikistan heyetine hoş geldiniz diyorum. Konya olarak bizler bu tür ziyaretlere ve dostluklara her zaman önem verdik. Meram Belediyesi olarak bizlere yaptığınız bu ziyaretin daha güzel birlikteliğe vesile olacağına inanıyorum."dedi.

MERAM’I KARDEŞ BİLİN

Birlikteliğin en güzel şeklinin, ‘Kardeşlik’ olduğunu da ifade eden Kalaycı, “Sizler Meram’ı kardeş bilin. Tacikistan’da herhangi bir şehrin, bir beldenin belediyesi ile kardeş belediye olmak için hazır olduğumuzu bilmenizi isterim. Bunun için iki belediye arasında yapılması gereken yasal girişimlerin bir an evvel başlamasını arzularız. Tacikistan ile bizler birçok alanda birbirimize benzeriz. Kültürlerimiz, geleneklerimiz birbirine çok yakın. Sadece dilimiz biraz farklı. Bu yakınlığımızın da bundan sonra devam etmesini diliyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Meram Belediye Başkanı Kalaycı, heyeti temsilen Davlatmend Kholov ile Salohiddin Razokov’a çeşitli hediyeler verirken konuşmalara rehberlik yapan görevliye de kendi kullandığı tespihi hediye etti

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • “Konut almakta acele edin”

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA