• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Meramda Yaylapınar Projesi hayata geçirilidi
02 Mayıs 2012 Çarşamba 14:14

Meram'da 'Yaylapınar Projesi' hayata geçirilidi

Meram Belediyesi, ilçe tarihinin en büyük imar planı olan ve 7 mahallede yaklaşık 7 milyon 320 bin metrekarelik alanı kapsayan 'Yaylapınar Bahçeşehir Projesi'ni hayata geçirdi.
Meram Belediyesi, ilçe tarihinin en büyük imar planı olan ve 7 mahallede yaklaşık 7 milyon 320 bin metrekarelik alanı kapsayan 'Yaylapınar Bahçeşehir Projesi'ni hayata geçirdi.
Çalışmaları yaklaşık 1 yıldır devam eden kırsal yerleşim alanlarından; Hasanköy, Yaylapınar Süleymaniye, Yaylapınar Uhud, Yaylapınar Kaş, Karaaslan Aybahçe ve Alakova Mahallelerinin 20 milyon metrekaresinin 7 milyon 320 bin metrekarelik kısmında 1/5000 Nazım İmar Planı ve 1/1000 Uygulama İmar Planı onaylandı. İki etapta tamamlanması planlanan alanın 2. etap çalışmaları ise devam ediyor.
'Yaylapınar Bahçeşehir Projesi'yle ilgili mahalle sakinlerini bilgilendirmek için Yaylapınar Spor Tesisleri'nde düzenlenen programa Meram Belediye Başkanı Dr. Serdar Kalaycı, Başkan Yardımcısı Celal Can, Meram Belediyesi İmar Komisyonu Üyeleri İhsan Kılınçarslan ve Übeyit Aça, İmar ve Şehircilik Müdürü Serdar Baran, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.
'Yaylapınar Bahçeşehir Projesi'nin Meram ilçe tarihindeki en büyük imar planı çalışmalarından biri olduğunu vurgulayan Meram Belediye Başkanı Dr. Serdar Kalaycı, "Yaklaşık 1 yıl devam eden çalışma ile hazırlanan 1. Etap Projesi; kuzeyde Seydişehir-Antalya Çevreyolu, güneyde Ilgaz ve Ilgazdağı Caddesi, doğuda Karaman-Konya Karayolu ve batıda Hasanköy Caddesi ile sınırlı yaklaşık 7 milyon 320 bin metrekarelik bir  alanı kapsamaktadır. Bu alanın 'tarımsal alan' vasfının kaldırılması için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile gerekli görüşmeler yapıldıktan sonra imar çalışmaları başlatılmıştır." dedi.
 Başkan Kalaycı, bu projenin amacının; "Tarımsal vasfını kaybetmiş arazilerde yasal olmayan çarpık yapılaşmanın artmasının önlenmesi, arazilerin ekolojik açıdan vasfını daha fazla kaybetmemesi ve tahribata uğramaması, daha düzenli ve ruhsatlı binalar yapılması, çevre, konut ve yaşam kalitesinin artırılması, kent girişinde kentin imajına zarar verecek görüntülerin engellenmesi, sağlıklı ve yaşanabilir kentsel alanların mevzuata uygun gelişmesi" olduğuna dikkat çekti.
Meram Belediye Başkan Yardımcısı Celal Can ise; projenin teknik detayları hakkında bir sunum yaptı. Yaylapınar Bahçesehir Projesi'nin 1/5000 Nazım İmar Planı ve 1/1000 Uygulama İmar Planı'nın Meram Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi tarafından onaylandığını belirten Can, "Şu anda bu projenin yapıldığı alanda yaklaşık 10 bin 700 kişi ikamet etmektedir.
2025 yılına kadar hedefimiz bu bölgede 23 bin 812 kişinin ikametidir. 2. etapla ilgili çalışmalarımız da devam etmektedir" diye konuştu.
Daha sonra Başkan Kalaycı ve başkan yardımcısı Celal Can, vatandaşların projeyle ilgili sorularını cevapladılar.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA