• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Meram’da Türk Tasavvuf Müziği Konseri
13 Aralık 2015 Pazar 13:14

Meram’da Türk Tasavvuf Müziği Konseri

Konya’nın merkez Meram İlçe Belediyesi tarafından düzenlenen “Meram Aşkına Kültür-Sanat-Yaşam” etkinlikleri kapsamında “Ah Mine’l Aşk” Ahmet Şahin ile Meşk isimli Türk Tasavvuf Müziği Konseri icra edildi.

Mevlana Kültür Merkezi Sultan Veled Salonu’nda düzenlenen konsere, Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdür Yardımcısı Ömer Faruk Belviranlı, Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çıpan, Konya İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy, Vuslat Etkinlikleri için şehrimizde bulunan yerli ve yabancı misafirler ile çok sayıda vatandaş katıldı.
Vatandaşların büyük ilgi gösterdiği konserde Ahmet Şahin’in yanı sıra Yasin Özçimi (Ney), Ali Tan (Ney), İbrahim Metin Uğur(Rebap), Özer Özel (Tanbur), Feti Barut (Ud), Sami Erdoğan (Kanun) ve Suat Orhan (Bendir, Kudüm, Daire) gibi ülkemizin tanınmış isimleri de sazende olarak yer aldı. Güftesi Hz. Mevlana’ya ait Pençgah Ayin-i Şerif 3. Selam’dan “Ah Mine’l Aşk” isimli eserle başlayan konserde başta Hz. Mevlana olmak üzere tasavvuf erbabının aşkla ilgili eserleri icra edildi. Konserden sonra Ahmet Şahin ve diğer sazendeler ayakta alkışlandı.
Aşk denince akla Mevlana’nın, Mevlana denince de Konya’nın geldiğini kaydeden Sanatçı Ahmet Şahin, “Hz. Mevlana’nın aşkla pişip yandığı ve ilahi aşkın teneffüs edilebileceği şehirlerden olan Konya’da bu meşkimizin gerçekleşmesine vesile olan Meram Belediye Başkanımıza şükranlarımızı sunuyorum” dedi.

MUSİKİ VARLIK VE İNŞA ALANI
Konserden sonra selamlama konuşması yapan Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, “Hz. Pir’in huzurunda, onun manevi ikliminde buluşan güzel insanlar. Hz. Mevlâna’nın, Sadreddin-i Konevi’nin, Ateşbaz-ı Veli’nin, 3’ler, 7’ler, 40’lar ve daha ismini sayamadığımız birçok alim, veli ve gönül erini bağrında yaşatan Konya’daki gönül insanları adına hepinize hoş geldiniz diyorum. Musiki aslında bir varlık ve inşa alanı. Özellikle Türk Tasavvuf Müziği, hepimiz için aslımıza döneceğimiz bir bilinç alanı oluşturuyor. Bu akşam bizleri geçmişten geleceğe taşıyan ve medeniyetimizin izlerini bizlere hatırlatan, unutulmaz bir gece yaşatan Ahmet Şahin Bey’in şahsında tüm sanatçılarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Başkan Toru, günün anısına Ahmet Şahin’e topluluk adına çiçek takdim etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA