• Konya8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Meramda kuruluyor
16 Aralık 2014 Salı 15:22

Meram'da kuruluyor

Konya’nın merkez Meram İlçe Belediye Başkanı Fatma Toru, ilçedeki iş gücü potansiyelinin çalışma hayatına kazandırılması ve yerel ekonominin güçlendirilmesi için Meram’da gıda üzerine ihtisaslaşmış bir organize sanayi bölgesi kurulmasıyla ilgili gerekli p

30 Mart yerel seçimlerinden sonra Meram’ın temel sorunlarına neşter vurmak üzere imar planlarında yoğun bir revizyon çalışması yaptıklarına dikkat çeken Başkan Toru, “Toplam 43 milyon metrekarelik bir alanda, Meram’ın yaklaşık yüzde 40’ında imar planlaması yaptık. Tabii ki bizim açımızdan bu yeterli değildi. Çünkü Meram’ın mevcut potansiyeli ve dinamiklerini ortaya çıkaracak yeni çalışmaların yapılması gerekiyordu. İlçemizde yoğun bir iş gücümüz var. Bu iş gücümüz ağırlıklı olarak Meram’ın güney mahallelerinde ikamet ediyor. Biz bu potansiyelin Meram’ın çalışma hayatına kazandırılması ve yerel ekonominin güçlendirilmesiyle alakalı olarak bölgemize gıda sanayinin kazandırılması için bir takım çalışmalar yaptık. Konya’daki sivil toplum kuruluşları, odalar, sanayiciler, siyasiler ve bürokratlarla bir araya gelerek bununla ilgili bir konsorsiyum oluşturduk. Karaman Yolu ile Kaşınhanı bölgesi arasında kalan ve imarda mera arazisi vasfındaki toplam 7 milyon metrekarelik alanda gıda üzerine ihtisaslaşmış bir organize sanayi bölgesi kurulmasıyla ilgili Konya’da şu anda yapılan 1/100.000 ölçekli çevre düzeni nazım imar planlarında bir planlama yapıldı. Bununla ilgili bir öngörü var” dedi.

SANAYİ SİTESİ KURULMALI
Yine aynı bölgede sanayi gelişimini desteklemek üzere bir küçük sanayi sitesinin kurulmasıyla ilgili planlamaları da yaptıklarını kaydeden Başkan Toru, “İlçemizdeki iş gücünün kuzeye doğru hareketiyle hem ekonomik açıdan bir kayıp yaşanıyor hem de şehrimizin ulaşımı açısından olumsuz bir yük oluşuyor. Biz bu bölgenin tarımsal ve hayvancılık potansiyelinin yüksek olması ve Akdeniz Bölgesi’nden gelen ürünlerin şehrimize buradan giriş yapması nedeniyle sanayileşme noktasında ciddi adımlar attık ve planlamalarını yaptık. Önümüzdeki günlerde Sayın Valimiz, Büyükşehir Belediye Başkanımız, sanayicilerimiz, sivil toplum kuruluşlarımız ve Oda temsilcilerimizle bir araya gelerek son noktayı da koymuş olacağız. Bunun Meram için ciddi bir gelişim hamlesi olacağına inanıyorum. Tabii ki bu uzun soluklu bir süreçtir. Ama önemli olan planlamayı yapmak, adım atmak ve sonrasında bunun hayata geçmesi için eylem planlarını hazırlamaktır. Şu anda biz planlamayla birlikte eylem planını da hazırlıyoruz. İlçemizin gerek sanayileşmesi ve gerekse yerel ticaret ve turizm anlamında kalkınması için çalışmalarımız ve planlamalarımız devam ediyor. Daha güzel bir Meram ve daha güzel bir gelecek için ekibimizle birlikte seferber olduk” ifadelerini kullandı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Halisdemir davasında karar açıklandı
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA