• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Meramda kentsel dönüşümün ilk adımı atıldı
14 Ekim 2010 Perşembe 14:59

Meram'da kentsel dönüşümün ilk adımı atıldı

Meram belediyesi ve TOKİ işbirliğiyle yapılacak olan kentsel dönüşüm çevresinde ilk yıkım törenle yapıldı
Konya'nın merkez Meram İlçe Belediyesi ile Başbakanlık Toplu Konutİdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından yapılacak Kentsel Dönüşüm Projesiçerçevesinde Yenice ve Hacı İsa Efendi Mahalleleri'nde bulunan evlerinyıkımı törenle yapıldı.

Törene Büyükşehir Belediye Başkan VekiliMithat Büyükalim, Meram Kaymakamı İrfan Kenanoğlu, Meram BelediyeBaşkanı Serdar Kalaycı, Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay,TOKİ Kentsel Yenileme Daire Başkanı Gürol Konyalıoğlu ile davetliler vevatandaşlar katıldı. Törende konuşan Meram Belediye Başkanı SerdarKalaycı, bir önceki belediye başkanı döneminde başlayan bu projeninDanıştay'a taşındığını ve sekteye uğradığını belirterek, "Ancak projeyigötürdüğümüz TOKİ'nin de büyük gayretleriyle bu bölgenin kalkınabilmesive ayağa kalkabilmesi için projeye devam ettik. Vatandaşlarımızın yüzde90'ından fazlasının kararıyla bu bölge, modern bir şehirleşmenin merkezi olacak. Bu projenin bir an önce hayata geçmesi ve kısa süredetamamlanması için göreve geldiğimiz andan itibaren çalışmalara başladık. TOKİ, Konya'da ilk kentsel dönüşüm projesini Meram'da yapacak. İnşallah bu yıl içinde ya da en geç Ocak ayında bu projenin temellerini atmayıplanlıyoruz. Bu bölge, modern bir şehrin başlangıcı olacaktır" dedi.

TOKİ Kentsel Yenileme Daire Başkanı Gürol Konyalı ise Meram Belediyesi'yle2009 yılında imzaladıkları ön protokol çerçevesinde bu projeyebaşladıklarını ifade ederek, "7 aylık bir çalışmanın ardından anaprotokol sürecine geldik ve bugün buradayız. Daha önce bu bölgeye gelipvatandaşlarımızı proje hakkında bilgilendirmiştik. Daha sonravatandaşlarımızın yüzde 90'ından fazlasının teveccüh göstererek projeyekatkı sağladığını öğrendim. Bu gerçekten ciddi bir oran. TOKİ olarakTürkiye'de yaptığımız kentsel dönüşüm projelerinde yakaladığımız rakamın çok üstünde bir rakam. Bu nedenle projede emeği geçen herkesikutluyorum" şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından protokol üyeleritemsili olarak butona basarak evlerin yıkımını başlattı. İş makinesinebinen Başkan Kalaycı ve Başkan Konyalıoğlu, bina yıkımına katkıdabulundu
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'daki kazada yürek burkan görüntü! Yaralanan annesinin elini bırakmadı
  • 30 bin Selçuklu torun ecdadla buluşuyor
  • Konya'daki köfte kavgasının 14 sanığı hakim karşısında
  • Konya basını Ereğli’yi ziyaret etti
  • Meram’dan 23 Nisan’da anlamlı etkinlik

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA