• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Meram’da kentsel dönüşüm başlıyor
08 Ağustos 2014 Cuma 17:27

Meram’da kentsel dönüşüm başlıyor

Konya’nın merkez Meram İlçe Belediyesi, ilk etapta 3 mahallede kentsel dönüşüme başlıyor.
 Konya’nın merkez Meram İlçe Belediyesi, ilk etapta 3 mahallede kentsel dönüşüme başlıyor. 
Meram Belediye Başkanı Fatma Toru yaptığı açıklamada, yıllardır vatandaşların beklediği kentsel dönüşümün ilk olarak Hacıfettah, Çaybaşı ve Aksinne Mahallelerinden başlandığını söyledi. Başkan Toru, ilçenin temel sorunlarına neşter vurmak için çalıştıklarını belirterek, dönüşümü çok yönlü düşündüklerini ifade etti.
 
“KENTSEL DÖNÜŞÜM BİR FIRSATTIR”
Demokrasi kavramının özünü oluşturan yerel yönetimlerin, katılımın en etkin, verimli ve sağlıklı olduğu alanlar olduğunu belirten Başkan Toru, “Yerel yönetimlerin görevleri ve işlevleri sadece ulaşım, su, çöp toplama, bordür, parke gibi teknik belediyecilik hizmetlerinin ötesinde, şehir yapılanması ve kültürünü de oluşturması boyutunda önem arz etmektedir. Şehir planlaması, yapılanması, yatırımlar neticesinde oluşan rantın ve hizmetlerin adaletli bir şekilde dağıtılmasının sorumluluğunu taşır. Bu süreçte, şehrin siluetini oluşturan binalar, oraya ait kültürel kimliğin kodlarını da ele verdiği için hassasiyet gerektirmektedir. Kentsel dönüşüm ve yenileme daha sağlıklı ve güvenli yaşam alanlarının inşası için bir fırsattır. Bugüne kadar ertelenmiş ulaşım, teknik altyapı ve toplumsal sorunların çözümü için bir fırsattır. Sadece barınacak alanlar değil, yaşanabilecek alanları da sunma gayretindeyiz. İnsanları ötekileştirmeden, ayrıştırmadan birleştiren mekanlar sunma derdindeyiz” dedi.
 
“DÖNÜŞÜMLERİ ÇOK BOYUTLU DÜŞÜNÜYORUZ”
Başkan Toru, dünü, bugünü ve geleceği bu yaşam alanlarından harmanlayarak sevgi, saygı, hoşgörü çerçevesinde bir şehircilik anlayışını geliştirecek dönüşümler için kolları sıvadıklarını ifade etti. Toru, “Dönüşümlerimiz ve planlamalarımızda herkes için erişebilirlik, kültürel ve tarihi mirasımızın yaşatılmasına önem gösteriyoruz. Geleneksel kimliği kaybetmeden, evrensel kültürde yerimizi almak üzere çalışmalarımız devam edecek. Dönüşümlerimizde çok boyutlu düşünüyoruz. Toplumsal sorunların çözümünden, istihdam sorununun çözümüne, mekansal sorunların çözümüne kadar geniş yelpazede değerlendirme yapılıyor” dedi.
 
“TEMEL SORUN İMAR VE KENTSEL DÖNÜŞÜM”
30 Mart yerel seçimlerinde Meram’ın imar sorununa çözüm bulmak için çalışacaklarının sözünü verdiğini dile getiren Başkan Fatma Toru, Meram’ın temel sorununun başında imar ve kentsel dönüşümün geldiğini söyledi. Çaybaşı, Hacıfettah ve Aksinne Mahallelerinde çalışmaların tamamlandığını belirten Başkan Toru, “İnşallah Meram Belediyesi olarak ekibimizle birlikte verdiğimiz sözlerin üzerinde durarak, yerine getirerek çalışmalarımız devam edecek. Dönüşüm çerçevesinde Konya’nın en eski yerleşim birimi olan Çaybaşı ve Hacıfettah Mahallesi’ni tekrar canlandırma arzusundayız. Planlama ve projelendirme çalışmalarını tamamen bunun üzerine odakladık. Bu çalışmalar çerçevesinde en eski yerleşim birimimiz olan bu mahallelerde Selçuklu dönemindeki tarihi dokuyu tekrar buraya birebir minyatür bir şekilde oluşturmak üzere gerekli çalışmaları şu anda yapıyoruz. Bu kısım özellikle kültürel ve sanatsal etkinliklerin yapıldığı, diğer taraftan yereldeki el sanatlarımızın yaşatıldığı, öğretildiği ve aynı zamanda üretilen ürünlerin satıldığı bir alan olarak, butik Konya evleri tarzında bir yapılanmayla bölgemize hizmet verecek. Aksinne Mahallesi de aynı şekilde bugüne kadar çok katlı yapılaşma talebi olan, ancak çok hisseli parsellerden, küçük mülkiyetlerden dolayı özel sektör tarafından çözülememiş bir mahallemiz. Bu mahallede de aynı tarzda çalışmamız olacak. Vatandaşımızın istediği şekilde, onlarla da toplumsal konsensüs içerisinde, şehrimize, Meram’a katkı sağlayacak şekilde tarihi ve kültürel mirası da Konya ölçeğinde gün yüzüne çıkaracak şekilde çalışmalarımıza bir şekil verdik. İnşallah bir ay içinde sahada da vatandaşlarımızla görüşmeye, onlara projelerimizi anlatmaya başlayacağız. Verdiğimiz sözleri bir bir gerçekleştirmeye başlıyoruz” şeklinde konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA