• Konya7 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Meramda her mahalle 15er kez ilaçlandı
21 Kasım 2011 Pazartesi 14:01

Meram'da her mahalle 15'er kez ilaçlandı

Meram Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü tarafından Mayıs ayında başlatılan ve yaklaşık 7 ay devam eden 2011 yılı haşereyle mücadele çalışmalarında başarılı bir sezon geçirildi.
Meram Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü tarafından Mayıs ayında başlatılan ve yaklaşık 7 ay devam eden 2011 yılı haşereyle mücadele çalışmalarında başarılı bir sezon geçirildi.
2011 yılı haşere ile mücadele çalışmalarının başarılı bir şekilde tamamlandığını ve her mahallenin ortalama 15’er kez ilaçlandığını belirten Meram Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Mehmet Ekici, “Önceki yıllarda sadece Nisan ve Mayıs aylarında yapılan ve haşereyle mücadelede önemli bir yer tutan Larva mücadelesini bu yıl tüm sezon boyunca devam ettirdik. 250 litre Lavasit ilaç kullanıldı. Mayıs ayı itibarı ile de uçkun  (karasinek, sivrisinek vb.) mücadelesi çalışmalarına başlandı. Bu çalışmalar yaklaşık 7 ay devam etti. Yaz dönemi boyunca haşere ile mücadele çalışmaları, günlük olarak sabah 6 - 10 ve akşam 18 - 22 saatleri arasında iki vardiya şeklinde yürütüldü. 4 adet ULV cihazı ile sürdürülen çalışmalarda ilçemizdeki tüm mahalle, cadde ve sokaklarda periyodik olarak ayda en az 3 kez ilaçlama yapıldı. Uçkun mücadelesinde ortalama 800 litre çevre sağlığı ilacı tekniğine uygun olarak kullanıldı” dedi.
Daha önceki yıllarda kullanılan ve dumanlama şeklinde olan Sisleme Cihazı ile yapılan ilaçlama çalışmalarının, çevre sağlığına ve halk sağlığına olumsuz etkileri nedeniyle terk edildiğini belirten Ekici, “ULV Cihazı ile yapılan çalışma hem daha kaliteli, hem de halk sağlığı ve çevre sağlığı yönünden daha uygun olduğundan tercih edildi. İlaçlama yapılırken vatandaşlarımız gürültü ve duman yönünden rahatsız edilmedi. Halkımızın haşerelerden kaynaklanan rahatsızlığını asgariye indirebilmek için çaba sarf edildi. Yaklaşık 7 ay devam eden haşereyle mücadelede başarılı bir sezon geçirdik” diye konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Usta: "Gazi ve şehit ailelerimizin yanındayız"
  • Angı: "Recep ve Şabanı bize mübarek kıl"
  • Hadimioğlu: "Anma programındayız"
  • Etyemez: "Mekanı cennet olsun"
  • Konuk: "Hayırlara vesile olmasını temenni ederim"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA