• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Meram’da haşereyle mücadele başladı
20 Nisan 2016 Çarşamba 14:26

Meram’da haşereyle mücadele başladı

Meram Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü, haşereyle mücadelede önemli bir yer tutan Larva mücadelesi çalışmalarına başladı.

Meram Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğünden yapılan açıklamada;   sivrisinek, karasinek gibi haşereye karşı öncelikli olarak larva mücadelesi başlatıldığı belirtilerek, “2016 yılı haşereyle mücadele çalışmalarına başladık. Haşereye yumurtlama döneminde müdahale edebilmek için öncelikli olarak larva mücadelesi yapıyoruz. Çünkü bu mücadele, haşereyle etkin mücadelenin temelini teşkil etmektedir. Bu maksatla haşerelerin üreme alanları olan su kanalları, havuzlar, su birikintileri,  organik atıkların bulunduğu yerler, çöp konteynerleri, gübrelikler ve pazar yerleri ekiplerimizce ilaçlanmaktadır” denildi. 

BİYOSİDAL ÜRÜNLER KULLANILIYOR

Haşereyle mücadele çalışmalarında Dünya Sağlık Örgütü tarafından tavsiye edilen biyosidal ürünlerin kullanıldığı belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Larva mücadelesinde, spesifik olarak sadece larvalara etkileyen, hiçbir yan etkisi bulunmayan kitin sentezi inhibitörü (IGR) ilaçlar tercih edilmektedir. Larva mücadelesine belirli periyotlarla ekim ayının sonuna kadar devam edilecektir. Uçkun mücadelesine ise hava şartlarına bağlı olarak mayıs ayında başlayacağız. Belediyemizin İlaçlama faaliyetleri,  Biyosidal Ürünlerin Kullanım Usul Ve Esasları Hakkında Yönetmeliğe uygun olarak ve eğitimli kişiler tarafından yapılmaktadır.  Vatandaşlarımız haşere ile ilgili şikâyetlerini Belediyemizin 444 3 042 numaralı telefonuna bildirilebilirler. Halkımızın, özellikle çocukların, hasta ve yaşlıların ilaçların olumsuz etkilerine maruz kalmamaları için ilaçlama araçlarına çok yaklaşmamaları gerekmektedir. Halkımızın rahat ve problemsiz bir dönem geçirmesi için belediyemiz gerekli çalışmaları yapacaktır.” 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA