• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Meramda Ana Baba Okulu seminerleri sürüyor
22 Ocak 2012 Pazar 11:40

Meram'da Ana Baba Okulu seminerleri sürüyor

Meram Belediyesi ve Meram Rehberlik Araştırma Merkezi işbirliğiyle düzenlenen Ana Baba Okulu-3te eğitim seminerleri devam ediyor.
Meram Belediyesi ve Meram Rehberlik Araştırma Merkezi işbirliğiyle düzenlenen Ana Baba Okulu-3’te eğitim seminerleri devam ediyor.
 
Belma - Azmi Beğen Yaşam Merkezi’nde yapılan Ana Baba Okulu-3’ün üçüncü eğitim seminerine konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. İshak Özkan, “Eşler Arası İletişim Çatışmaları, Eşler Arası Anlayış ve Uzlaşma” başlıklı sunum yaptı.
 
Prof. Dr. İshak Özkan, seminerin başında; “Aile nedir, aile içinde kişinin önemi, kişilik gelişmesinde ailenin yeri ve önemi, kişinin sevgi ve ahlak gelişmesinde ailenin yeri ve önemi, ailenin toplumdaki yeri, evlilik nedir ve evlilik çeşitleri nelerdir?” konularında bilgi verdi.
Eşler arasındaki en önemli sorunlardan birinin ‘evlilikteki beklentiler’ ile gerçek hayat arasındaki fark olduğunu kaydeden Prof. Dr. İshak Özkan, “Bu nedenle gençler hayal ettiklerini evliliklerinde bulamayınca kısa süre içinde ayrılıyorlar. En çok boşanmanın, evliliğin ilk yılında yaşanması bunun bir göstergesidir. Evlilikte yaşanan diğer önemli sorunlar ise; ‘evliliği algılama’, ‘eşlerden birindeki ruhsal bozukluk’, ‘alkol, uyuşturucu gibi kötü alışkanlıklar’ olarak sınıflandırılabilir.” dedi.
 
Aile hayatında karşılaşılan her olumsuz durumu sorun gibi değerlendirmenin de yanlış olduğunu ifade eden Özkan, “Her olaya, her duruma sorun gözüyle bakarsanız hiçbir şeyi çözemezsiniz. Örneğin ergenlik doğal bir olaydır. Evlilik doğal bir olaydır. Bunları problem olarak değerlendirmek yanlıştır. Hayatı doğal akışına bırakmak gerekir” diye konuştu.
 
Evlilikte sürekli mutluluğun söz konusu olamayacağına işaret eden Prof. Dr. İshak Özkan, “Elbette aile hayatında bazı sorunlar yaşanabilir. İnsancıl amaca bağlı evlilikler yok olmaz. Mutlu bir evlilikte sevgi, saygı, güven ve vefa olmazsa olmazlardandır.” dedi.
Prof. Dr. İshak Özkan, konuşmasını şu tavsiye ile tamamladı: “Birlikte sevin ve birlikte sevinin. Birlikte üzülün. Sıkıntıyı, zorluğu ve yokluğu birlikte çekin. Varlığı birlikte görün. Birbirinizi teselli edin. Yaşamı birlikte paylaşın. Birbirinizden hiç ama hiç bıkmayın.”
Meram Belediye Başkan Yardımcısı Ali Uysal, programın sonunda Prof. Dr. İshak Özkan’a günün anısına bir tablo hediye etti.
 
Ana Baba Okulu-3, 27 Ocak 2012 Cuma günü saat 19.30’da Belma – Azmi Beğen Yaşam Merkezi’nde yapılacak panelle sona erecek. Prof. Dr. Ramazan Arı’nın oturum başkanlığını yapacağı panele Prof. Dr. Binnur Yeşilyaprak, Prof. Dr. Engin Deniz ve Doç. Dr. Erdal Hamarta konuşmacı olarak katılacak.   
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • “Konut almakta acele edin”
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Dr. Seyit Karaca başkanlığa devam ediyor

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA