• Konya24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Meram Tıptan bir ilk daha
09 Haziran 2010 Çarşamba 10:46

Meram Tıp'tan bir ilk daha

Konyada doğuştan kalbi delik olan ve kalp kapakçığı gelişmeyen 25 yaşındaki Menekşe Subay, Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesinde gerçekleştirilen başarılı bir ameliyatla sağlığına kav
Ameliyatı gerçekleştiren Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Niyazi Görmüş, “Nefes darlığı, kalp çarpıntısı ve halsizlik şikayeti ile başvuran hastanın kalbinde 2 santimetre büyüklüğünde bir delik ile akciğerine giden damardaki kapakçığın doğuştan olmadığını tespit ettik. Açık kalp ameliyatı sırasında önce hastanın kalbindeki deliği kapattık. Ardından da kalbin etrafında bulunan zarı alarak kapakçığın bulunması gereken yere, kapakçık vazifesi görecek şekilde naklettik. Ayrıca aynı ameliyat sırasında akciğere giden bir damardaki genişlemeyi de onardık.” dedi.
 
Kalbi delik olup kalp kapakçığı doğuştan olmayan bir hastaya ilk kez rastladıklarını belirten Doç. Dr. Görmüş, hastanın 25 yaşına kadar yaşamasının mucize olduğunu ancak son dönemde ortaya çıkan belirtilerin hastalığın kendini hissettirmeye başladığının göstergesi olduğunu da söyledi. 
 
KONYA’DA İLK
 
Ameliyatın ardından yapılan ekokardiyografi kontrolünde kalpteki deliğin tamamen kapandığını ve yapılan kalp kapakçığının da iyi çalıştığını tespit ettiklerini belirten Doç. Dr. Görmüş, “Hastanın ameliyat öncesi şikayetlerinin hiçbiri kalmadı. 4 gün içinde de ayağa kalkarak sağlığına kavuştu. Normal şartlarda kalp kapakçığı çalışmayan hastalara domuzdan ya da sığırdan aldığımız kapaklı bir damarı naklediyorduk. Bu kapakçığın ömrü de 9-10 yıl oluyordu. Ancak bu kez farklı bir yöntem kullandık. Hasta kendi dokusundan aldığımız zarı ömür boyu kullanabilecek. Konya’da ilk kez gerçekleştirdiğimiz bu operasyon kalp kapakçığı ameliyatlarında önemli bir gelişme olarak nitelendirilebilir.” diye konuştu.
 
HASTANEYE TEŞEKKÜR        
 
Sağlığına kavuşmanın sevincini yaşayan Menekşe Subay, “Son dönemlerde kalp çarpıntım çok artmıştı. Artık kendimden endişe etmeye başlamıştım. Doktorlar bana kalp kapakçığım olmadan yaşamamın mucize olduğunu söylediler. Kulaklarıma inanamamıştım. Ameliyat öncesi çok karamsardım. Ancak şimdi sağlık durumum çok iyi. Ameliyatımı başarı ile gerçekleştiren doktorlarıma teşekkür ediyorum.” dedi.
       
Kızının yanından bir an olsun ayrılmayan 3 çocuk annesi 49 yaşındaki Döndü Subay ise “Riskli bir ameliyat olduğu için karar verirken çok zorlandık. Ancak şimdi çok doğru bir karar verdiğimizi bir kez daha anladım. Allah hastanelerimizin ve doktorlarımızın yokluğunu vermesin. Herkese sonsuz teşekkürler.” diye konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA